Czy Twój pies śpi w dziwnych pozycjach? Każda z nich ma zupełnie inne znaczenie
Średnio, pies w ciągu dnia przesypia od 12 do nawet 14 godzin. Małe szczeniaczki, z racji swojego wieku i potrzeb organizmu - podobnie jak dzieci ludzi - są królami spania. Potrafią spać znacznie dłużej, niektóre nawet do 18 godzin dziennie! Sen jest niezwykle istotnym elementem psiego życia. Zapewnia relaks i niezbędną regenerację. Okazuje się także, że pozycja, w jakiej zasypiają psy potrafi powiedzieć bardzo dużo.
Co oznaczają pozycje psów?
Jeżeli zastanawiasz się jak interpretować pozycję, w jakiej zasypia Twój psiak, zapoznaj się z naszą listą sześciu najczęściej spotykanych pozycji do snu. Wyjaśniamy jak odczytywać znaki, które wysyła nam nasz pupil. Sprawdźcie sami!
Pozycja z wyciągniętymi łapkami może przypominać psa-superbohatera, który lata w powietrzu. Co ona jednak oznacza? Oparta o podłoże głowa, wyprostowane kończyny - zarówno tylne, jak i przednie charakteryzuje płytkie drzemki. W ten sposób zasypiać też mogą szczeniaki. Mimo że, pies wygląda na zrelaksowanego, to pozostaje on w stałej gotowości, by szybko wstać i na przykład rzucić się na zabawkę.
Na boku. Jeżeli Twój psiak uwielbia zasypiać na boku, to masz powody do radości! Oznacza to, że zwierzę czuje się w Twoim towarzystwie pewnie i bezpiecznie, nie odczuwa ze strony otoczenia żadnego zagrożenia i śmiało eksponuje wszystkie części swojego ciała, w tym wrażliwy brzuch. Pies śpiący na boku krzyczy do otoczenia: ufam Wam! Pies śpiący często na boku, budzi się wypoczęty i odprężony. Taka pozycja sprawia, że wszystkie mięśnie jego ciała mają możliwość się rozluźnić i odpocząć.
Jak odczytywać senne pozycje?
Zdecydowanie jeden z najbardziej rozczulających widoków - pies śpiący na plecach, z wyeksponowanym brzuszkiem , to oznaka bezgranicznego relaksu. Psiaki, które śpią w ten sposób, odsłaniają wszystkie newralgiczne punkty swojego ciała - brzuch, pachwiny, gardło. Jeżeli Twój pies tak zasypia, to możesz czuć się naprawdę wyjątkowo. Ta pozycja oznacza, że zwierzę czuje się pewnie i bezpiecznie.
Zlęknione i wystraszone psy najczęściej zasną w kłębku, trzymając łapki i ogon blisko ciała. Pozycja ta najczęściej spotykana jest u bezdomnych zwierząt, pozwala ona na zachowanie odpowiedniej temperatury ciała, ale także osłania najważniejsze i najbardziej narażone na atak części psiego ciała - brzuch i gardło. Domowy pies, który często tak śpi, jest wystraszony, boi się otoczenia i czyhających w nim zagrożeń.
Na brzuchu zasypią pieski, które są nieco nieśmiałe. W tej pozycji także często kładą się zwierzaki zmęczone długotrwałą zabawą, czy spacerem. Pies zasypiający na brzuchu zapada w krótkie i płytkie drzemki, takie ułożenie ciała nie pozwala na zupełny relaks, ponieważ napięte mięśnie brzucha nie pozwalają się całkowicie rozluźnić.
Wyciągnięte przednie łapki, na których oparta jest głowa, tylne zaś schowane pod ciałem, to pozycja przypominająca egipskiego sfinksa. Co oznacza u psów? Podobnie, jak pozycja na superbohatera, oznacza, że pies jest w stanie ciągłej gotowości do poderwania się i na przykład ucieczki. Psy w takim ułożeniu raczej nie zaznają relaksu, ani głębokiego snu - jest ono charakterystyczne dla drzemek.
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
-
Naukowcy po raz pierwszy sklonowali fretkę czarnonogą. Szansa dla zagrożonego gatunku
-
Kot wielkości owcy grasuje po Walii. Mieszkaniec nagrał intruza