łapa psa i ręka
Źródło: pixabay.com/Pezibear

Jak dbać o psie łapy? Nie każdy właściciel zdaje sobie sprawę

31 Sierpnia 2020

Łapy psów często są pomijane, nawet przez osoby dbające o swoich pupili z ogromną starannością. Latem, jak i zimą narażone są na poważne urazy. Psy pocą się przez opuszki łap. Spacer po rozgrzanym asfalcie może być dla nich równie nieprzyjemny co groźny. Kiedy na zewnątrz panuje mróz, narażone są na wysuszenie od soli, którą posypujemy chodniki. Warto pamiętać o tych kilku radach, pozwalających na utrzymanie ich w zdrowiu i higienie.

Łapy psów narażone są na wiele urazów. Na szczęście dbanie o nie stanowi zbyt dużego wyzwania. Zabiegi pielęgnacyjne są stosunkowo proste do wykonania w domowym zaciszu. W artykule omówimy większość kwestii i problemów, z jakimi może spotkać się właściciel czworonoga, od przycinania pazurów po pierwszą pomoc w wypadku skaleczeń. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach niezbędna może okazać się pomoc fachowca. Urazy łap stanowią duże zagrożenie dla naszego pupila.

Czego nie lubią psy? 7 rzeczy, które na pewno nie uszczęśliwią twojego pupilaCzego nie lubią psy? 7 rzeczy, które na pewno nie uszczęśliwią twojego pupilaCzytaj dalej

Łapy psów - porady dotyczące pielęgnacji

Przycinanie pazurów - biegając lub spacerując po twardych powierzchniach psy naturalnie ścierają sobie pazury do dogodnej dla nich długości. Jeśli jednak nasz pupil przebywa głównie w domu, lub porusza się przede wszystkim po trawiastych powierzchniach, sami musimy przyciąć jego "paznokcie". Pazurki nie powinny sięgać aż do ziemi, tym bardziej się w nią wbijać. Warto też pamiętać, że nie można przyciąć ich zbyt krótko - doprowadzi to do bólu i krwawienia, w środku znajdują się nerwy i naczynia krwionośne.

Nawilżanie poduszek łap - szczególnie latem są one narażone na pękanie. Może to prowadzić nawet do krwawienia i utrudniać stawianie kroków. Istnieją specjalne środki do nawilżania psich stóp, nie możemy używać do tego ludzkich balsamów, ich składniki mogą wywołać reakcję alergiczną.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Tysiące tygrysów żyją w Chinach w strasznych warunkach. Powody ich cierpień porażają
2. Myśleli, że ich pies jest chodzącym ideałem. Wszystko zmieniło się, gdy zobaczyli nagranie z ukrytej kamery
3. Suczka była zaniedbywana latami. Po śmierci właściciela trafiła na dobrych ludzi, jej transformacja zwala z nóg

Jak dbać o psie łapy?

Ochrona przed temperaturą - Latem chodniki i asfaltowe ulice potrafią nagrzewać się od promieni słonecznych bardzo szybko i do ekstremalnie wysokich temperatur. Kostka brukowa rozgrzana do 60 stopni Celsjusza nie będzie jedynie nieprzyjemna dla pupila, może także wyrządzić mu poważną krzywdę. Latem planując wspólny spacer powinniśmy wybierać trawiaste lub zacienione trasy, możemy też schładzać łapy psa zimną wodą, na przykład wystawiając dla niego miskę z wodą w ogródku czy zapewnić pupilowi specjalne skarpetki. Zimą warto pomyśleć o specjalnych butach, chroniących łapki przed solą i piaskiem. W wypadku ekstremalnie dużych mrozów warto przemyć je ciepłą, lecz nie gorącą wodą.

Sprawdź promocje na akcesoria i balsamy niezbędne przy pielęgnacji psich łapek i pazurów: >zobacz produkty<

Co robić, jeśli pies się skaleczy - po spacerach i zabawach na świeżym powietrzu warto dokładnie obejrzeć łapy zwierzaka. Jeśli dostrzeżemy krew, warto przemyć ją środkiem bakteriobójczym. Łapki goją się dość szybko, po dwóch dniach powinniśmy zobaczyć zdecydowaną poprawę. Jeśli skaleczenie nie goi się należy zabrać psa do weterynarza. Być może niezbędne będą szwy i oczyszczenie rany.

ZOBACZ FILM:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies, który wygląda jak człowiek, podbija sieć. Te zdjęcia to nie fotomontaż, niebywały zwierzak
  2. Pielęgniarka chciała zmienić coś w swoim wyglądzie. Nie spodziewała się aż takiej metamorfozy
  3. Mama uczy szczeniaki posłuszeństwa. Strach się bać, labradorki od razu jej słuchają
  4. Weterynarz znalazł genialny sposób na swoich pacjentów. Uśmiech sam pojawia się na twarzy
  5. Czy koty lubią muzykę? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć
  6. Z ostatniej chwili. Poważne zmiany na liście krajów z zakazem lotów do Polski

źródło: kochamyzwierzaki.pl

Następny artykuł