Swiatzwierzat.pl
Pies zmarł po zjedzeniu ciastek z ksylitolem

Facebook/Kate Chacksfield

Pies umarł po zjedzeniu produktu spożywczego. Wiele osób ma go w domu

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Pies pewnej kobiety zmarł po zjedzeniu ciastek słodzonych ksylitolem. Suczka przeżyła męczarnie po tym, jak nie była w stanie oprzeć się pachnącemu przysmakowi. Właścicielka postanowiła podzielić się swoją historią, by ostrzec innych wielbicieli czworonog

Pies należący do Kate Chacksfield był oczkiem w głowie swojej właścicielki. Kobieta kochała go ponad życie i robiła wszystko, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia. Mimo ogromnego smutku była zmuszona do pożegnania z pupilem. Wszystko przez ciastka słodzone ksylitolem.

Pies zmarł po zjedzeniu ciastek z ksylitolem

Większość właścicieli psów zdaje sobie sprawę z tego, że zwierzęta nie powinny jeść czekolady, cebuli czy rodzynek. Lista zakazanych produktów jest jednak znacznie dłuższa. Dzielenie się z czworonogiem jedzeniem przeznaczonym dla ludzi może mieć poważne konsekwencje.

Wiele osób nie widzi nic złego w poczęstowaniu pupila ciastem lub ciastkami upieczonymi w domu. Uzdolnieni kucharze uważają, że przyrządzone przez nich potrawy są znacznie zdrowsze niż te dostępne w sklepie. Motywują to przede wszystkim faktem świadomości tego, co znajduje się w składzie wypieków.

Niestety, Kate przekonała się o tym, że nawet domowe słodycze mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Jej suczka postanowiła ukraść z blatu kuchennego dwa ciastka upieczone przez swoją właścicielkę. Już w przeszłości sięgała po podobne smakołyki, nie mogąc oprzeć się ich zniewalającemu zapachowi.

Spożywanie słodyczy nigdy nie wywołało u psa żadnego negatywnego objawu, a tym bardziej choroby. Niestety, tym razem ksylitol zawarty w wypiekach znacznie pogorszył stan zdrowia czworonoga w zaledwie 36 godzin.

Właścicielka, nieświadoma działania produktu, zabrała pupila do lekarza dopiero po kilku godzinach od pojawienia się pierwszych objawów. Ruby dzielnie walczyła o życie przez kilka dni. Niestety, stan jej organizmu był fatalny. Kate mogła tylko patrzeć, jak jej ukochany psiak odchodzi.

- Nie miałam pojęcia, jak poważne w skutkach jest przyjmowanie przez psa naturalnych słodzików. Zdjęcia mojej Ruby, która umiera, wciąż sprawiają, że płaczę - napisała kobieta.

Ksylitol jest chętnie stosowany przez osoby, które dbają o sylwetkę i prawidłowe odżywianie. Produkt nie jest szkodliwy dla ludzi, ale może okazać się toksyczny w przypadku zwierząt. Nawet mała dawka jest w stanie doprowadzić do śmierci czworonoga.

Spożycie ksylitolu przez psów może spowodować śpiączkę hipoglikemiczną, która nierzadko prowadzi do bolesnej śmierci. Właściciele, których zwierzaki sięgnęły po trujący smakołyk, często obserwują u nich wymioty, drgawki, letarg, a nawet utratę przytomności. Szybka reakcja weterynarza jest na wagę złota.

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >

Psy

Mężczyzna znęcał się nad psem w czasie transmisji internetowej. Wreszcie usłyszał zarzuty

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >