Swiatzwierzat.pl
Turyści w Yellowstone

youtube/usa today

Turyści z aparatami wepchnęli się przed walczące bizony. Lekkomyślność mogła ich drogo kosztować

12 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Parku Narodowego Yellowstone, na którym uwiecznione zostało wyjątkowo bezmyślne zachowanie turystów. Para wyciągnęła aparaty i zbliżyła się do dwóch walczących ze sobą bizonów. Zdjęcie to mogło ich jednak kosztować zdrowie, a nawet życie.

Yellowstone to nie tylko najstarszy, ale także jeden z najbardziej różnorodnych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych, który każdego roku odwiedzany jest przez średnio 3,6 mln turystów. Wspaniałe szlaki turystyczne pośród dziewiczych terenów, przepiękne widoki, 10 tysięcy gejzerów tryskających wodą w powietrze oraz ogromne ilości dzikich zwierząt, w tym bizonów, to tylko niektóre z atrakcji.

Turyści nie chcieli się odsunąć od walczących bizonów

Chociaż na widok dużych ssaków wołowatych, mogących ważyć ponad tonę łatwo stracić głowę, bliskie spotkanie z tymi stworzeniami może zakończyć się dla nas wizytą w szpitalu. Dla własnego bezpieczeństwa turyści są proszeni o trzymanie się z daleka od bizonów, ale jak widać na poniższym nagraniu liczne apele pracowników o zachowanie rozsądku na terenie parku narodowego nie trafiają do wszystkich.

W ostatnim czasie Cindy Shaffer, która pracuje w księgarni w Yellowstone, udostępniła w sieci film przedstawiający dwa rozjuszone bizony, które toczą ze sobą walkę. Obecnie trwa sezon godowy, dlatego zwierzęta ryczą, parskają, kołyszą głowami i krzyżują rogi w pobliżu zaparkowanych samochodów.

Ryby w Odrze

Z Odry wyłowiono tony śniętych ryb. Specjaliści alarmują: "Początek wielkiej katastrofy"

CZYTAJ DALEJ

Zdawałoby się, że w takiej sytuacji zdecydowana większość osób brałaby nogi za pas i jak najszybciej wsiadła do samochodu, ale nie tym razem. Okazuje się, że para starszych ludzi wcale nie miała zamiaru szukać schronienia przed niebezpiecznymi zwierzętami. Wręcz przeciwnie - turyści wyjęli telefony i zaczęli nagrywać walkę toczącą się tuż przed ich twarzami.

Para przez dłuższą chwilę nie reagowała na upomnienia ze strony pracowników parku narodowego, nagrywając w odległości zaledwie 3 metry od niebezpiecznych zwierząt. Na szczęście w porę się opamiętała i wróciła do samochodu, a bizony niebawem oddaliły się.

Nie lekceważ dzikich zwierząt

Bizony są jednym ze znaków rozpoznawczych parku narodowego Yellowstone, aczkolwiek zbliżanie się do tych nich jest bardzo niebezpieczne. Rejony te są ich domem, a odwiedzający powinni to uszanować. Niestety turyści nie zawsze o tym pamiętają i czasem dochodzi przez to do niebezpiecznych wypadków.

Z pozoru spokojne zwierzę potrafi rozjuszone przemienić się w bestię błyskawicznie atakującą nierozważnego turystę. Pomimo ogromnych rozmiarów żubry są zaskakująco zwinne i mogą osiągać prędkość 55 km/h.

Regulamin parku wyraźnie mówi, że odwiedzający muszą zachowywać co najmniej 23 metry odstępu od dzikich zwierząt. Pomimo licznych znaków ostrzegawczych umieszczonych wokół parku wielu odwiedzających wciąż zbliża się do bizonów i innych dzikich zwierząt, często w poszukiwaniu pamiątkowej migawki lub filmu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

DK IMAGES/Science Photo Library/East News

Kocie rasy o kręconej sierści. Włosy zakończone loczkami upodabniają je do owieczek

Jednokolorowe, łaciate, pręgowane, szylkretowe. Wyróżnia się aż 15 różnych kolorów włosów u kotów. Choć odcienie ich sierści łączą się w niepowtarzalne kompozycje, rzadko wspomina się o mruczkach z nietypową strukturą futra. Oto kocie rasy z kręconą, falistą i kędzierzawą sierścią. Są one dowodem na to, że natura lubi zaskakiwać - i to bardzo!

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: youtube/USA Today, o2.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >