Owczarek
Źródło: unsplash/Eternal Seconds

Owczarek głośno piszczy na krawędzi klifu. Właściciel zdębiał, gdy zrozumiał, że pies daje mu ważny znak

25 Grudnia 2020

Owczarek niemiecki nazywany Zoe spacerował ze swoim właścicielem w okolicy klifów Weavers Point niedaleko miejscowości Crosshaven w Irlandii. Niespodziewanie pies zbliżył się do krawędzi i zaczął przeraźliwie głośno szczekać, wyć i piszczeć, aby zaalarmować mężczyznę. Olan Long początkowo nie rozumiał, co chce przekazać mu jego suczka, lecz gdy ta puściła się pędem przed siebie, dotarło do niego, że próbowała kogoś ratować.

sOwczarek niemiecki to rasa psów, która z łatwością uczy się nowych sztuczek i jest skora do podejmowania wyzwań. Czworonogi należące do tej odmiany blisko współpracują z człowiekiem, dlaczego tak bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i chcą razem z nimi odkrywać nieznany im świat. Ponadto, cechuje je również bohaterska postawa i gotowość do ruszenia na pomoc, gdy ktoś znajdzie się w potrzebie.

Owczarek niemiecki wzywał na alarm

Z powyższych powodów, jak i zapewne wielu innych, owczarki niemieckie to jedne z najczęściej szkolonych psów do pracy w służbach policji, straży pożarnej, ratowniczej czy granicznej. Odwaga, wierność i przede wszystkim nieugięta wola to cechy, jakie najlepiej oddają te wyjątkowe zwierzęta.

Niesamowita suczka mieszkająca ze swoim panem w irlandzkim Corku pokazała wszystkim, że w każdej sytuacji należy mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nigdy nie wiadomo, co może nas spotkać podczas nawet najzwyklejszego spaceru. W tym wypadku od reakcji psa i jego właściciela zależało życie niewinnego stworzenia.

Podczas wędrówki po klifach Weavers Point Olan Long zorientował się, że jego pupil zachowuje się w nienaturalny dla siebie sposób. Zwierzę było wyraźnie zaalarmowane i rozglądało się w zdenerwowaniu. Jednakże mężczyzna początkowo nie reagował i pozwolił, by Zoe zbliżyła się do brzegu. Wtem usłyszał głośny pisk.

- Nie zwracałem na to uwagi. Ale było ciemno, więc oświetliłem latarką punkt, w którym przystanęła, i zobaczyłem, że siedzi na kamieniu i po prostu płacze. Wtedy zdałem sobie sprawę, że coś jest nie tak - wyznał Olan Long w rozmowie z dziennikarzami EchoLive.

Pies bez ostrzeżenia gryzie właścicielkę w rękę. Kobieta nie podejrzewa, że zwierzę próbuje uratować jej życiePies bez ostrzeżenia gryzie właścicielkę w rękę. Kobieta nie podejrzewa, że zwierzę próbuje uratować jej życieCzytaj dalej

Mężczyźnie także udzieliło się zdenerwowanie suczki. W pierwszych odruchu podszedł bliżej krawędzi klifu, zastanawiając się, czy przypadkiem ktoś nie spadł z wysokości. Był jednak w błędzie. To, co zobaczył na plaży, głęboko nim wstrząsnęło.

Suczka chciała uratować morskie zwierzę

Olan dostrzegł, że między kamieniami znajduje się mała foczka, której ciało było zaplątane w sieć rybacką. Morskie zwierzątko było bezbronne w zaistniałej sytuacji i nie potrafiło samodzielnie odplątać się z pułapki. Było całkowicie zdane na łaskę ludzi.

Mężczyzna nie tracił czasu i od razu pobiegł do domu po nożyce, aby przeciąć liny i oswobodzić fokę. W tym czasie Zoe czuwała przy zranionym zwierzęciu, dodając mu otuchy w ciężkich chwilach. Po pewnym czasie właściciel wrócił na plażę i wreszcie wyplątał foczkę z sieci.

Mężczyzna nie chciał pozostawić opadłej z sił foki bez specjalistycznej opieki, dlatego niezwłocznie skontaktował się z towarzystwem ochrony fok Seal Rescue Ireland. Morskie stworzenie trafiło w ich ręce, ponieważ nie byłoby w stanie samotnie przetrwać na wolności bez swojej mamy.

Zoe to rzeczywiście pies jedyny w swoim rodzaju. Wcześniej została uratowana ze schroniska Animal Rescue Cobh i od czasu, gdy trafiła pod dach rodziny Long, niezmiennie sprawia, że życie wszystkich domowników stale się poprawia. Suczkę łączy wyjątkowa więź z córką Olana, Saoirse, u której zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu. Gdyby nie czujny owczarek niemiecki, foka prawdopodobnie pożegnałaby się z życiem.

- Zoe wiele mnie nauczyła, przede wszystkim, że po kiepskim dniu nie ma co się załamywać, tylko ruszać dalej. Założyć adidasy i pójść na spacer - dodał właściciel owczarka.

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Źródła: irishcentral.com

Następny artykuł