Swiatzwierzat.pl Pozostałe Orka nie może pogodzić się z samotnością. Z rozpaczy uderza w ścianę
twitter/@walruswhisperer

Orka nie może pogodzić się z samotnością. Z rozpaczy uderza w ścianę

13 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Niedawno w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wykonane w parku MarineLand w Kanadzie, przedstawiające majestatyczne zwierzę, którego gatunek balansuje na krawędzi wyginięcia. Mowa o orce o imieniu Kiska. Na filmie widać, że zwierzę uderza z całej siły w ścianę basenu. Co jest powodem samookaleczania się stworzenia?

Obiekt MarineLand w Niagara Falls jest morskim parkiem rozrywki, który pełni funkcję ogrodu zoologicznego oraz oceanarium. Jednym z najbardziej znanych podopiecznych parku jest 44-letnia orka Kiska, która od 4 roku życia przebywa w niewoli.

Orka próbuje zrobić sobie krzywdę

Historia uwięzionej orki jest znana aktywistom prozwierzecym z najdalszych części globu. Kiska, nazywana również najsmutniejszą orką na świecie, urodziła się u wybrzeży Islandii. W 1979 r. została schwytana i od tego czasu przebywa w niewoli.

Dziś Kiska jest ostatnią orką przebywającą w MarineLand. Przez ostatnie dziesięciolecie pozostawała w izolacji od przedstawicieli swojego gatunku, gdyż pozostałe orki, w tym piątka jej potomstwa, zdążyły już odejść.

Przez cały ten czas władze parku nie poczyniły starań, aby zapewnić zwierzęciu towarzystwo. Zważając na fakt, iż orki to zwierzęta stadne, które żyją w grupach od pięciu do nawet czterdziestu osobników, samotność w ich przypadku jest wyjątkowo bolesna i sprzeczna z ich skomplikowaną strukturą społeczną.

Wbrew naturze

Phil Demers, będący jednym z kanadyjskich działaczy prozwierzęcych, od lat zwraca uwagę na niepokojące zachowanie zwierząt trzymanych w niewoli i walczy o przywrócenie im wolności. Tym razem działacz opublikował w sieci film, który potrafi przyprawić o łzy.

Na opublikowanym w sieci nagraniu widać, jak Kiska uderza głową i całym ciałem o ściany basenu. Robi to z olbrzymim impetem, co wskazuje na to, że jest to świadomy przejaw autoagresji skorelowany z negatywnych odczuciami lub myślami, takich jak depresja, lęk, napięcie, złość i samotność.

- Ten film został nagrany 4 września 2021 r. Aktywiści walczący z niewolą weszli do MarineLand i obserwowali Kiskę, ich ostatnią orkę, która ocalała. Uderzała głową o ścianę. Proszę oglądajcie i udostępniajcie. To okrucieństwo musi się skończyć - napisał na Twitterze Phil Demers.

Zdaniem Demersa oraz innych aktywistów przetrzymywanie orki w klaustrofobicznym zbiorniku wodnym pogłębia już i tak natężoną rozpacz po stracie potomstwa.

Zachowanie, które tutaj widzimy jest wynikiem chronicznego stresu, spowodowanego samotnością i długimi latami życia w izolacji – komentuje Rob Lott, aktywista, który od lat jest gorącym orędownikiem sprawy uwolnienia orek. – Niestety, symptomy, które tutaj obserwujemy nie są rzadkością, występują także u innych orek, które przebywają niewoli. Z czego to wynika? To lata samotności, znudzenia, całkowitego braku stymulacji i towarzystwa manifestują się w ten sposób – wyjaśnia.

Ekspert podkreśla, że przewlekły stres, oraz lata osamotnienia, zniewolenia i nudy osłabiają jej układ odpornościowy, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia chorób, a nawet śmierci.

Uwolnić orkę?

W świetle niedawnym wydarzeń środowiska prozwierzęce ponownie zażądały całkowitego zakazu trzymania orek w niewoli i nieustannie przekonują, że Kiska powinna zostać jak najszybciej uwolniona.

Przedstawiciele parku MarineLand w Niagara Falls wydają się pozostawać głusi na prośby aktywistów. Jak dotąd nie odnieśli się do głoszonego przez nich apelu, a także nie skomentowali budzącego niepokój i zmartwienie zachowania Kiski.

Zobacz nagranie:

Źródło: o2.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy