OLX wprowadza zmiany w regulaminie. To krok naprzód w walce z pseudohodowlami
Jedna z najpopularniejszych platform handlowych w Polsce wprowadza zmiany w kategorii Zwierzęta. Serwis OLX zaprezentował szereg zmian, które mają utrudnić działalność pseudohodowców i fabryk zwierząt.
Dotąd sprzedaż psów i kotów na OLX było najprostszą metodą na obejście prawa. Ofiarami takich praktyk są zazwyczaj zwierzęta w typie popularnych ras, takich jak buldogi francuskie, mopsy, koty bengalskie, brytyjczyki i nie tylko.
Choć na serwisie pełno było ogłoszeń dotyczących rasowych szczeniaków i kociaków oddawanych "za darmo", od teraz serwis OLX rozpoczyna bitwę z pseudohodowcami i wprowadza nowy podział kategorii Zwierzęta.
OLX aktualizuje regulamin
Od października dział podzielono na „psy i koty do adopcji” oraz „psy i koty rasowe”. Zmiana w serwisie ma promować ideę adopcji zwierząt bez różnicowania ich ze względu na pochodzenie. W kategorii „do adopcji” pojawi się dodatkowo pole do zaznaczenia oferty ze schroniska.
Od tej chwili nie będzie też można „oddać za darmo” lub „zamienić” psa rasowego. Nie znaczy to, że problem nielegalnych hodowli, z którym serwis zmaga się od lat, całkiem zniknie. Ale zmiana nazwy kategorii będzie dla chcących pozyskać psa do adopcji jasnym sygnałem, że ogłoszeniodawca nie może za zwierzę żądać żadnej opłaty.
- Tym ruchem chcemy utrudnić życie pseudohodowlom - przyznaje Przemysław Klemczak, opiekun kategorii w serwisie i pomysłodawca akcji Nakarm Psa z OLX. - Do tej pory kategoria „bez rodowodu” była niechcący miejscem, w którym wystawiano ogłoszenia o zwierzętach do oddania za darmo, ale z czasem okazywało się, że trzeba dopłacić np. kilkaset złotych za miseczkę albo za smycz.
Gwoli ścisłości wyjaśniamy, że zwierzęta rasowe to takie, których pochodzenie dokumentuje rodowód wydany przez zarejestrowanego hodowcę. Zgodnie z regulaminem serwis wymaga przedstawienia dokumentów poświadczających przynależność hodowli do związków zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów.
- Przed zakupem rozważmy przygarnięcie zwierzaka ze schroniska, jeśli jednak zdecydujemy się na zakup, róbmy to odpowiedzialnie, pamiętając o kilku podstawowych zasadach – wskazuje Michael Bizuk z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
Jak uniknąć przekrętów pseudohodowców?
Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce wyjaśnił, w jaki sposób zweryfikować, czy rasowy pies lub kot wystawiany na sprzedaż może pochodzić z pseudohodowli. Jego cena jest pierwszym i zarazem najbardziej oczywistym sygnałem, że możemy mieć do czynienia z oszustami.
- Kiedy cena rasowego psa czy kota jest dużo niższa w porównaniu z innymi, podobnymi ofertami, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy. Warto też poznać organizację, w której jest zarejestrowany hodowca. Unikajmy ogłoszeń ze skróconymi lub niepełnymi nazwami. Koniecznie umówmy się też na spotkanie w miejscu chowu, żeby sprawdzić, jakie warunki zapewniono zwierzęciu, a kiedy zdecydujemy się na zakup, podpiszmy umowę – w przypadku oszustwa może to być jedyny dokument potwierdzający, że doszło do transakcji. Jeśli jednak natrafimy na pseudohodowlę, nie kupujmy w niej zwierząt. Natychmiast zgłośmy sprawę odpowiednim służbom – apeluje.
Źródło: olx.pl, materiały prasowe
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Niepokojący widok w Biedronce. Wśród pieczywa grasował gryzoń
Nowo adoptowany pies każdej nocy obserwuje właścicieli. Wszystko przez traumę