Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Ogromny padlinożerny ptak dostrzeżony w Polsce. Zaobserwowanie go graniczy z cudem
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.11.2023 16:18

Ogromny padlinożerny ptak dostrzeżony w Polsce. Zaobserwowanie go graniczy z cudem

Sęp kasztanowaty
Sęp kasztanowaty, źródło: facebook.com @Krzysztyf Dziekan

Nad bagnem nieopodal Warszawy pewien obserwator przyrody uwiecznił na zdjęciach wyjątkowe zwierzę. Nad Polską szybował ptak, który pojawia się na terenie naszego kraju ekstremalnie rzadko. Rozpiętość skrzydeł tego padlinożercy może wynosić nawet 3 metry. 

Spotkał na bagnach ogromne zwierzę

Pan Krzysztof to miłośnik fotografowania dzikiej przyrody. Jedna z jego ostatnich wypraw na Bagno Całowanie, jeden z dużych kompleksów torfowisk na Mazowszu, zakończyła się zaskakującym odkryciem. Mężczyźnie udało się zaobserwować największego ptaka występującego na terenie Europy. Gatunek ten pojawia się na terenie Polski ekstremalnie rzadko. Dotychczas widziano go u nas niespełna 30 razy.

Mowa o padlinożercy, którego rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet 3 metry! To znacznie więcej, niż osiąga dobrze znany wszystkim bielik.

405851889_10228340506555720_9054177146909063351_n.jpg
Ogromny ptak przez chwilę szybował tuż obok przedstawicieli innych gatunków, źródło: facebook.com @Krzysztyf Dziekan
Nie spodziewali się tego po adoptowanym psie. Wyszło na jaw, czemu co noc zakrada się do pokoju ich syna

Największy ptak Europy został uchwycony w locie

Obserwatorowi przyrody udało się uchwycić na zdjęciach sępa kasztanowatego. To gatunek, który występuje głównie w Azji, jednak stosunkowo często można spotkać go również na Bałkanach oraz Półwyspie Iberyjskim. Warto dodać, że ptaki te zazwyczaj preferują tereny górzyste. Tym bardziej nie sposób nie zgodzić się z tym, że zdjęcia wykonane kilka dni temu w centralnej Polsce są wyjątkowe. Sam autor fotografii jest zachwycony tym, że dane mu było zobaczyć tego ptaka w środowisku naturalnym:

Fota słaba ale model ciekawy. Ręka w górę kto widział w Polsce sępa kasztanowatego?

405928979_10228340506915729_2534677388223992521_n.jpg
Sępy kasztanowate są znacznie większe od innych ptaków szponiastych regularnie widywanych w Polsce, źródło: facebook.com @Krzysztyf Dziekan

Niejeden ornitolog marzy o zobaczeniu sępa kasztanowatego w środowisku naturalnym

Liczebność światowej populacji sępów kasztanowatych szacuje się na około 17 000 - 23 000 dorosłych osobników. Gatunek ten przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody jest uznawany za bliski zagrożenia, jednak w Polsce te olbrzymie stworzenia są objęte ścisłą ochroną gatunkową. 

Wiele osób zafascynowanych ornitologią marzy o tym, aby zobaczyć tego padlinożercę w środowisku naturalnym. Jeden z internautów, który skomentował zdjęcia sępa widzianego w Polsce, doskonale określił ich wygląd:

To chyba najbardziej orli ze wszystkich sępów…

Źródło: kobieta.onet.pl, zielona.interia.pl