Swiatzwierzat.pl
erdeon

facebook/Nadleśnictwo Grodziec, Lasy Państwowe

Niezwykły gatunek kaczki odnaleziony w Wielkopolsce. Zwą ją "miękkopiórem"

25 Października 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

W Wielkopolsce odnaleziono gatunek kaczki, której próżno szukać w tamtejszych lasach. Nadleśnictwo Grodziec postanowiło pochwalić się tym nietypowym gościem w mediach społecznościowych. W komentarzach nie brakuje wyrazów zachwytu nad jego drogocennymi piórami. Pojedyncza pościel z puchu tego ptaka potrafi kosztować krocie.

Zdarza się, że w polskich lasach można natknąć się na niespodziewanych zwierzęcych gości. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na zrobienie im pamiątkowego zdjęcia bądź powiadomienie odpowiednich służb. Należy pamiętać, że w takich okolicznościach trzeba zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa - zarówno dla własnego dobra, jak i zwierzęcia.

Niezwykły gatunek kaczki w wielkopolskim lesie

Nadleśnictwo Grodziec zamieściło w swoich mediach społecznościowych zdjęcie nietypowego gościa, który zawitał w tamtejsze rejony. Edredon – ponieważ tak nazywa się gatunek znalezionej kaczki – to największy nurkujący przedstawiciel tego gatunku, który występuje w Polsce. Typowym miejscem, gdzie możemy nacieszyć oczy jego widokiem, jest Bałtyk, a ponadto zyje również na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Północnej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ptaki wylatują w głąb lądu.

Widok edredona w Wielkopolsce wywołał niemałe zdziwienie. Jak możemy przeczytać na profilu Nadleśnictwa Groniec, zwierzę nie podnosiło się z ziemi i wymagało pomocy specjalisty. Po pobieżnych oględzinach kaczka trafiła do tamtejszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Nie wiadomo, czy pochodzi z prywatnej hodowli, czy też żyje na wolności.

kundelek

Tresowanie kundelka to droga donikąd? Ekspert obala mity

CZYTAJ DALEJ

Co wiadomo o edredonie? Z jego puchu powstają luksusowe kołdry

Ciekawostką jest, iż inna nazwa edredona to miękkopiór. Zwierzę zawdzięcza ją wyjątkowej wartości swojego puchu. Ma świetne właściwości izolacyjne i jest najbardziej wartościowy spośród wszystkich puchów wykorzystywanych do wyrabiania luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Za kilogram puchu edredona cena waha się w okolicach 1 500 zł. Zbiera się go z około 60 gniazd, a wartość pojedynczej kołdry może wynosić nawet 20 000 zł.

Ponadto na Islandii i w Norwegii urządza się tradycyjne zbieranie puchu tego gatunku kaczki. W dawnych kronikach można znaleźć nawet zapiski o tym, że puch pokrywający skórę tych stworzeń stanowił walutę w czasach Wikingów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

10 filmów ze zwierzętami dodających otuchy w chłodne, jesienne wieczory. Bez nich jesień się nie liczy

Jesienią w chłodne, deszczowe popołudnia nic nie poprawia humoru tak, jak film ze zwierzętami w roli głównej. To idealny pomysł na spędzenie czasu nie tylko dla miłośników czworonogów. Wśród nich znajdziemy komedie, ale także wyciskacze łez, na których mogą wzruszyć się nawet najwięksi twardziele. Większość to propozycje obowiązkowe nie tylko na tę porę roku!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: facebook/Nadleśnictwo Grodziec, Lasy Państwowe

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Otwarte Klatki pokazały celebrytom nagranie z polskich ferm futrzarskich. Ich reakcje mówią wiele

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagranie z Bieszczad robi furorę. "Zobaczyć niedźwiedzia to jedno, ale go usłyszeć"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Pytony mogą połknąć prawie wszystko? Badacze nie dowierzali, przeprowadzając sekcję zwłok

Czytaj więcej >