Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Niezwykły gatunek kaczki odnaleziony w Wielkopolsce. Zwą ją "miękkopiórem"
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 25.10.2022 14:08

Niezwykły gatunek kaczki odnaleziony w Wielkopolsce. Zwą ją "miękkopiórem"

erdeon
facebook/Nadleśnictwo Grodziec, Lasy Państwowe

W Wielkopolsce odnaleziono gatunek kaczki, której próżno szukać w tamtejszych lasach. Nadleśnictwo Grodziec postanowiło pochwalić się tym nietypowym gościem w mediach społecznościowych. W komentarzach nie brakuje wyrazów zachwytu nad jego drogocennymi piórami. Pojedyncza pościel z puchu tego ptaka potrafi kosztować krocie.

Zdarza się, że w polskich lasach można natknąć się na niespodziewanych zwierzęcych gości. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na zrobienie im pamiątkowego zdjęcia bądź powiadomienie odpowiednich służb. Należy pamiętać, że w takich okolicznościach trzeba zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa - zarówno dla własnego dobra, jak i zwierzęcia.

Niezwykły gatunek kaczki w wielkopolskim lesie

Nadleśnictwo Grodziec zamieściło w swoich mediach społecznościowych zdjęcie nietypowego gościa, który zawitał w tamtejsze rejony. Edredon – ponieważ tak nazywa się gatunek znalezionej kaczki – to największy nurkujący przedstawiciel tego gatunku, który występuje w Polsce. Typowym miejscem, gdzie możemy nacieszyć oczy jego widokiem, jest Bałtyk, a ponadto zyje również na północnych wybrzeżach Eurazji i Ameryki Północnej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy ptaki wylatują w głąb lądu.

Widok edredona w Wielkopolsce wywołał niemałe zdziwienie. Jak możemy przeczytać na profilu Nadleśnictwa Groniec, zwierzę nie podnosiło się z ziemi i wymagało pomocy specjalisty. Po pobieżnych oględzinach kaczka trafiła do tamtejszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt. Nie wiadomo, czy pochodzi z prywatnej hodowli, czy też żyje na wolności.

Co wiadomo o edredonie? Z jego puchu powstają luksusowe kołdry

Ciekawostką jest, iż inna nazwa edredona to miękkopiór. Zwierzę zawdzięcza ją wyjątkowej wartości swojego puchu. Ma świetne właściwości izolacyjne i jest najbardziej wartościowy spośród wszystkich puchów wykorzystywanych do wyrabiania luksusowej pościeli, śpiworów i kurtek. Za kilogram puchu edredona cena waha się w okolicach 1 500 zł. Zbiera się go z około 60 gniazd, a wartość pojedynczej kołdry może wynosić nawet 20 000 zł.

Ponadto na Islandii i w Norwegii urządza się tradycyjne zbieranie puchu tego gatunku kaczki. W dawnych kronikach można znaleźć nawet zapiski o tym, że puch pokrywający skórę tych stworzeń stanowił walutę w czasach Wikingów.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: facebook/Nadleśnictwo Grodziec, Lasy Państwowe

Tagi: Ptaki Polska