Swiatzwierzat.pl Pozostałe Nie żyje legendarny Magawa - szczur, który uratował niezliczone istnienia ludzkie
twitter/Guinness World Records

Nie żyje legendarny Magawa - szczur, który uratował niezliczone istnienia ludzkie

12 stycznia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Organizacja charytatywna APOPO poinformowała, że nie żyje Magawa - bohater wyczuwający miny lądowe. Gigantyczny szczur dożył ośmiu lat. Wcześniej został nagrodzony medalem - najwyższym brytyjskim odznaczeniem cywilnym za bohaterstwo i poświęcenie się obowiązkom.

Jeden z najbardziej znanych gryzoni na świecie odszedł. Wielkoszczur o imieniu Magawa, który przyszedł na świat na tanzańskim uniwersytecie i przez większość życia pomagał rozminowywać tereny Kambodży, zasnął na wieczność w miniony weekend.

Nie żyje legendarny szczur-saper

Magawa nie był zwykłym zwierzęciem uważanym powszechnie za szkodnika, lecz specjalnie wyszkolonym szczurzym saperem działającym na terenie Kambodży, jednego z najbardziej zaminowanych państw na śmiecie. W kraju tym olbrzymie szczury służą za żywe detektory bomb i są wykorzystywane są do wykrywania min lądowych.

W ciągu swojej pięcioletniej kariery Magawa oczyścił około 141 tys. metrów kwadratowych i wywęszył ponad 100 min przeciwpiechotnych i innych niewybuchów. Ostrzegał opiekunów o niebezpieczeństwie, tym samym ratując setki ludzkich istnień.

Warto nadmienić, że zwierzęta wykorzystywane w procesie rozbrajania min nie ryzykowały życiem tak bardzo, jak może się nam wydawać. Dzięki swojej lekkiej wadze nie były w stanie aktywować płyt naciskowych.

Za swoje zasługi dla ludzkości w 2020 roku został pierwszym szczurem uhonorowanym Złotym Medalem PDSA (People's Dispensary for Sick Animals), który jest zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Jerzego, najwyższego cywilnego, państwowego odznaczenia brytyjskiego, przyznawanego za akty heroizmu.

W czerwcu 2021 roku, po pięciu latach służby wykrywający miny i inne materiały wybuchowe szczur Magawa przeszedł na emeryturę. Jego zadania przejął gryzoń o imieniu Ronin.

Wszystkim będzie go brakować

W miniony weekend Magawa odszedł w spokoju na wieczną służbę.

- Magawa był zdrowy i większość zeszłego tygodnia spędził bawiąc się, ale w weekend był wyraźnie osłabiony — więcej spał i tracił apetyt. Wszyscy w APOPO odczuwamy stratę Magawy i jesteśmy wdzięczni za niesamowitą pracę, którą wykonał. Jego wkład pozwalał ludziom w Kambodży żyć, pracować i bawić się bez obawy o utratę życia lub zdrowia. Bohater zostanie pochowany - przekazała amerykańsko-belgijska organizacja szkoląca gryzonie.

Organizacja APOPO przypomina, że materiały wybuchowe ukryte w kambodżańskich ziemiach wzięły się nie bez powodu. Ponad 60 mln ludzi żyjących w 59 krajach, od Kambodży po Zimbabwe, egzystuje w codziennym strachu przed minami lądowymi i innymi pozostałościami po dawnych konfliktach.

Według APOPO wyszkolone szczury potrafią sprawdzić pole wielkości kortu tenisowego w zaledwie 20 minut, podczas gdy człowiekowi z wykrywaczem metalu operacja taka zajęłaby od jednego do nawet czterech dni. Oznacza to, że rola Magawy i innych gryzoni o wyjątkowym węchu jest ogromna i wpływa na każdy aspekt zdrowia i codziennego funkcjonowania mieszkańców.

Zobacz zdjęcie i nagranie:

Źródło: whatnext.pl, wyborcza.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy