Biały tygrys
Źródło: screen z programu SAMAA TV

Pakistan: Nie żyją dwa białe tygryski. Władze ZOO potwierdzają, zaraziły się koronawirusem

16 Lutego 2021

Nie żyją dwa niezwykle rzadkie białe tygrysy z pakistańskiego ogrodu zoologicznego. Zwierzęta zmarły 30 stycznia 2021 roku wkrótce po tym, jak wdrożono leczenie infekcji wywołanej, jak wówczas przypuszczano, przez wirusa panleukopenii. Po blisko dwóch tygodniach oficjalnie ujawniono, że tygryski pokonała zupełnie inna choroba.

Smutna wiadomość o śmierci zaledwie 11-tygodniowych podopiecznych Lahore ZOO obiegła światowe media na początku lutego. Władze ogrodu zoologicznego wyjawiły wówczas, że nie udało się uratować dwóch przedstawicieli bardzo rzadkiego gatunku, jakim jest biały tygrys.

Nie żyją dwa białe tygryski

Białe tygrysy zaczęły chorować pod koniec ubiegłego miesiąca, dlatego pracownicy ogrodu zoologicznego objęli je staranną opieką. Wówczas podejrzewano, że mogły one zostać zarażone wirusem panleukopenii, który jest znany również pod nazwą koci tyfus, zapalenie jelit kotów, czy kocia nosówka.

Jest to zakaźna, wysoce zaraźliwa, wirusowa choroba wszystkich kotowatych, która występuje na całym świecie. Przebiega z objawami zapalenia układu pokarmowego, wraz z towarzyszącą leukopenią. Tygryskom podano lekarstwo wraz z mlekiem, lecz w dalszym ciągu cierpiały na biegunkę oraz krwiste wymioty. Ku rozpaczy wszystkich zaledwie 4 dni po rozpoczęciu kuracji zwierzęta nieoczekiwanie zmarły.

Zastępca dyrektora zoo Kiran Saleem w rozmowie z Reuter przekazał, że w ocenie zarządu ogrodu zoologicznego młode padły ofiarą pandemii. Tezę potwierdzają wyniki przeprowadzonej autopsji, które wykazały na to, że 11-tygodniowe kocięta miały doszczętnie zniszczone płuca.

Raport patologiczny przeprowadzili specjaliści z pakistańskiego University of Vetinerary and Animal Sciences. Mimo że na tygrysach nie przeprowadzono testu na obecność nowego koronawirusa, uznano, że zwierzęta najprawdopodobniej zmarły na COVID-19.

Jak wybrać imię dla psa husky? Oto najciekawsze pomysły na ksywę dla twojego pupilaJak wybrać imię dla psa husky? Oto najciekawsze pomysły na ksywę dla twojego pupilaCzytaj dalej

Pracownicy ZOO z pozytywnymi wynikami testów

Aby zadbać o bezpieczeństwo reszty podopiecznych oraz personelu placówki, administracja ZOO przeprowadziła wśród pracowników testy na obecność koronawirusa. Wkrótce wyszło na jaw, że aż sześć osób otrzymało pozytywny wynik, w tym opiekun zmarłych tygrysków!

– To wzmacnia wyniki sekcji zwłok. Młode prawdopodobnie zaraziły się wirusem od osoby, która opiekowała się nimi i je karmiła – dodał Saleem.

Po śmierci białych tygrysów na władze Lahore ZOO spadła lawina krytyki. To nie pierwszy raz, gdy pakistańskiemu ogrodowi zoologicznemu wytknięto brak odpowiednich warunków do przetrzymywania zwierząt, w szczególności tak rzadkich okazów jak białe tygrysy. Według raportów organizacji WWF, na całym świecie znajduje się ich zaledwie 3200 sztuk, niemniej jednak żaden ze wciąż żyjących białych tygrysów nie pozostaje na wolności.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł