Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Nauczycielka straciła pracę, bo kot przeszkadzał w lekcji online. Sąd stanął po jej stronie
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.08.2022 12:40

Nauczycielka straciła pracę, bo kot przeszkadzał w lekcji online. Sąd stanął po jej stronie

Kot na laptopie
unsplash/Catherine Heath

Nauczycielka plastyki w Kantonie na południu Chin została zwolniona przez swojego kota. Nie przewidziała, że zachowanie zwierzęcia w trakcie lekcji online ściągnie na nią bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Sąd uznał jednak, że zwolnienie kobiety było bezprawne i przyznał jej odszkodowanie.

Bieżąca pandemia pokazała, jak bardzo groźne są koronawirusy i jak dramatycznie może zmienić się świat, w którym nagle rozprzestrzenia się patogen. Jednym z nietypowych wyzwań, z jakimi przyszło nam się zmierzyć w nowych realiach, jest praca i edukacja zdalna.

Zawieszenie lekcji stacjonarnych w szkołach na rzecz wykorzystania metod i technik kształcenia na odległość nastręczyło wiele trudności zarówno uczniom, jak i nauczycielom. W dodatku obecność dzieci oraz zwierzaków dopraszających się uwagi ze strony opiekunów potrafi działać na naszą niekorzyść.

Kot zakłócił lekcję online. Nauczycielka straciła pracę

Do incydentu z udziałem kota doszło w czerwcu 2021 roku. Nauczycielka sztuki o nazwisku Luo została zwolniona w związku z wybrykami swojego podopiecznego w trakcie prowadzonych przez nią zajęć online. Pupil postanowił odciągnąć uwagę uczniów od przerabianego materiału i kilkukrotnie przespacerował się w zasięgu kamerki internetowej.

Firma zarządzająca nauką online uznała, że pięciokrotne pojawienie się kota w kadrze podczas jednej lekcji to naruszenie regulaminu i podała to jako powód zwolnienia kobiety z pracy. Warto nadmienić, że w tym przypadku zwolnienia nauczycielki nie domagali się sami uczniowie czy też ich rodzice.

Sąd przyznał kobiecie odszkodowanie

Polska Agencja Prasowa powołuje się na dziennik Guangzhou Ribao i donosi, że nauczycielka odwołała się od decyzji do sądu pracy, a ten nakazał firmie wypłacić nauczycielce odszkodowanie za bezprawne zerwanie umowy. Firma nie zgodziła się z tym orzeczeniem i wniosła skargę do sądu cywilnego.

Firma przekonywała, że w czasie lekcji Luo oddawała się czynnościom niezwiązanym z nauczaniem. Sąd w kantońskiej dzielnicy Tianhe uznał jednak, że nawet w obecności kota nauczycielka nie przerwała lekcji.

17 sierpnia 2022 roku lokalne media podały, że sędzia Liao Yajing orzekł, iż przepisy i regulacje wprowadzane przez pracodawcę muszą być nie tylko zgodne z prawem, ale również „sprawiedliwe i rozsądne”, stąd kobiecie należy się odszkodowanie w wysokości 41,2 tys. juanów (28,2 tys. zł). Podczas ogłaszania wyroku dodał, że firma kierująca pracownika do pracy zdalnej nie może mieć wobec niego dokładnie takich samych oczekiwań, jak w przypadku pracy stacjonarnej.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: PAP

Tagi: Kot