Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Natura wciąż zaskakuje. "Kotolis" z Korsyki zadziwił świat nauki, badacze uznali go za nowy gatunek
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 18.03.2023 12:35

Natura wciąż zaskakuje. "Kotolis" z Korsyki zadziwił świat nauki, badacze uznali go za nowy gatunek

None
PASCAL POCHARD-CASABIANCA/AFP/East News

Szczególnym odkryciem ostatnich miesięcy jest zwierzę, które przywodzi na myśl krzyżówkę kota oraz lisa. Dotąd legendarny "kotolis” funkcjonował jedynie w legendach. Niedawno jednak naukowcom udało się schwytać owego drapieżnika. Zgodnie z obserwacjami i badaniami uznali go za nowy gatunek. To niepodważalny dowód na to, że natura nieustannie potrafi zaskakiwać.

Jeszcze do niedawna “kotolisy” funkcjonowały tylko w ludowych podaniach powtarzanych przez mieszkańców Korsyki. Nieznane stworzenia określano jako “ghjattuvolpe”. Istoty te miały mieć cechy drapieżników i atakować głównie owce i kozy z okolicznych zagród. Teraz istnieją niepodważalne dowody na to, że drapieżnik, który pod osłoną nocy wykradał zwierzęta, wykracza poza mitologię pasterską.

"Kotolis" istnieje naprawdę

Pierwszy osobnik należący do niezbadanego dotąd gatunku trafił w ręce naukowców w 2008 roku. Wtedy podejrzewano, że to hybryda lisa i kota. Badaczom nie pozostało nic innego, jak przeprowadzić szereg badań i obserwacji, które po latach przybliżyły ekspertów do poznania prawdy na jego temat.

Według analiz genetycznych przeprowadzonych przez Francuską Agencję Bioróżnorodności, nietypowe koty z Korsyki, które miejscowi nazywali “kotolisami” różnią się od kotów leśnych i domowych zamieszkujących ten kontynent. A zatem można już oficjalnie mówić o nowym gatunku.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Jak wygląda "kotolis"?

Nie bez powodu istniało przekonanie, że “ghjattuvolpe” są spokrewnione z kotami. Swoim wyglądem przypominają koty domowe i żbiki europejskie. Badania udowodniły jednak, że to tylko podobieństwa wizualne. W rzeczywistości są od nich większe, ich uszy są szerzej rozstawione i mają dłuższe zęby, zbliżone do psich.

Charakterystycznym elementem ich wyglądu jest zakończony pierścieniami ogon, paski na przednich nogach i brzuch o rudawym ubarwieniu. Mają jedwabistą, gęstą sierść, przez która trudno przedrzeć się pchłom, kleszczom i wszom. Taka szata pozwala im również doskonale kamuflować się w ich naturalnym środowisku.

 

 

To nowy gatunek, o którym wciąż niewiele wiadomo

Mimo że “kotolis” jest już uznany za nowy gatunek, wciąż niewiele wiadomo na jego temat. Według przypuszczeń naukowców zwierzęta te pojawiły się na Korsyce ok. 6500 lat temu, kiedy miejsce miała druga kolonizacja wyspy. Badania, które będą przeprowadzane w najbliższej przyszłości, pozwolą nie tylko poznać go lepiej, ale także zapewnić odpowiednią ochronę i nie dopuścić do jego wyginięcia.

W ciągu ostatnich lat udało się nawet schwytać kilkanaście osobników, przebadać je i założyć obroże, po czym wypuścić do naturalnego środowiska. Ustalenie kolejnych faktów na temat endemicznego gatunku zwierząt z Korsyki to jedynie kwestia czasu.

 

źródło: focus.pl; wamiz.pl

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"
Pracownicy salonu urody dla psów zwrócili się z apelem do wszystkich opiekunów czworonogów, aby nie zapominali o regularnym rozczesywaniu sierści swoich pupili. Dołączono do niego filmik, na którym pokazano, czym może skończyć się zaniedbanie futerka przez dłuższy czas. Aż boli od samego patrzenia.Chociaż żaden człowiek nie chciałby chodzić ze skołtunionymi włosami, które boleśnie ciągnęłyby jego skórę, niestety niektórzy właściciele czworonogów nie zdają sobie sprawy, jak wielką krzywdę wyrządzają im, zaniedbując rutynową pielęgnację. W przeciwnym razie jedynym rozwiązanie może okazać się całkowite ogolenie sierści zwierzęcia. 
Czytaj dalej
Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu
Chomiki to popularne domowe zwierzątka, które znane są ze swojego talentu do ucieczek. Trudno doceniać intelekt tych gryzoni, gdy znajduje się za kratkami, jednak po wydostaniu z klatki potrafią przysporzyć właścicielowi kłopotów. Przekonała się o tym pewna kobieta, znajdując swojego podopiecznego w nietypowym miejscu.Chomiki to urocze i mało wymagające stworzenia, które są jednymi z najczęściej wybieranych zwierzątek domowych, zwłaszcza przez najmłodszych członków rodziny.s W przeciwieństwie do szczurów czy myszy, swoim wyglądem zdecydowanie bardziej zachwycają, niż odstraszają. Prawdopodobnie dlatego tyle osób decyduje się na przygarnięcie go do swojego domu. 
Czytaj dalej