Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Najlepsze gryzaki dla psa. Za te smakołyki pupil będzie wdzięczny
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 27.05.2023 13:05

Najlepsze gryzaki dla psa. Za te smakołyki pupil będzie wdzięczny

pies rasy cavalier i korzeń wrzośca
fot. Kamila Sabatowska

Nie wszyscy właściciele psów są świadomi, jak ważny jest wybór odpowiedniego gryzaka dla naszego pupila. Oprócz zaspokojenia naturalnej potrzeby do gryzienia, może pełnić szereg innych, prozdrowotnych funkcji. Zadba o higienę jamy ustnej, usunie kamień nazębny, a w niektórych przypadkach może także dostarczyć niezbędnych witamin. 

Niektórzy w rozkwitającym rynku gryzaków widzą zamach na portfel właścicieli psów. Niby czym taki patyk różni się od tego, który możemy dostać za darmo na spacerze w parku? – zastanawiają się sceptycznie nastawieni opiekunowie czworonogów. Mimo że latami nikt nie widział w tym problemu, teraz wiemy, że dawanie psom do gryzienia kości z obiadu czy znalezionych na spacerze badyli może się dla nich źle skończyć. 

Top 3 naturalnych gryzaków. Pupil będzie za nie wdzięczny

W krótkim filmiku na TikToku widzimy ranking top 3 naturalnych gryzaków okiem prawdziwych speców od psów, którzy publikują tam filmy pod nazwą psowosklep. Wideo stało się hitem i zgromadziło 37 tys. polubień i tysiące komentarzy właścicieli psów, którzy mieli w tym temacie coś do dodania.

Na miejscu trzecim wylądował korzeń wrzośca, który według autorów filmiku nigdy się nie kończy. Gryzak ten powstaje przez specjalny proces suszenia, który nadaje mu twardość. Najważniejsze, że nie rozpada się na drzazgi, co czyni go bezpieczniejszą alternatywą dla zwykłego patyka. Rozpada się na miękkie włókna, które nie uszkodzą podniebienia i żołądka pupila. Jeśli Wasz pies lubi żuć korę, to idealny gryzak dla niego. Wystarczy mu na długie miesiące.

pies (1).jpg
fot. Kamila Sabatowska
Szczeniak stał się gwiazdą wydania wiadomości na żywo. To zachowanie zwróciło uwagę widzów

Bezpieczniejsze niż podwórkowe patyki

Na miejscu drugim uplasował się patyk z drzewa kawowego. Tak jak wcześniej wspomniana korzeń wrzośca pod wpływem żucia rozpada się na miękkie włókna, które nie zaszkodzą Twojemu pupilowi. Patyki te zaleca się psom o mocniejszym zgryzie.

Jest to świetna alternatywa dla podwórkowych patyków, a pamiętajmy, że te mogą być śmiertelnie niebezpieczne – mówi autorka filmiku.

Patyk z drzewa kawowego jest naturalnie bezkaloryczny. Alternatywą dla niego może być gryzak z drzewa oliwnego, który przez dodatek oliwy z oliwek jest źródłem witaminy E, pozytywnie działającej na zdrową sierść.

Przyjemne z pożytecznym. Gryzak jako źródło witamin

Na samej górze rankingu uplasował się ser himalajski. Wbrew nazwie zapowiadającej intensywny zapach, producenci zapewniają, że jest on bezwonny. Jak każdy gryzak, pomaga czyścić zęby i usuwać kamień nazębny. Jest łatwostrawny i bezlaktozowy.

W odróżnieniu od patyków, które były bezkaloryczne, tutaj mamy do czynienia z gryzakiem, który zawiera wartości odżywcze. Jest źródłem witamin A, D i E, a także niezbędnych do życia pierwiastków – fosforu, sodu, potasu, wapnia, cynku i żelaza. Dając go pupilowi, łączymy przyjemne z pożytecznym.

Nie wszyscy internauci zgadzali się jednak co do wyborów. Podniosły się głosy, że nie każdy pies powinien używać takich gryzaków.

Dobrze byłoby dodać, że pozycja 1 i 2 to tak twarde gryzaki, że psy mogą łamać sobie na nich zęby – ostrzega internautka.

Jeszcze nigdy się nie spotkaliśmy, żeby zdrowy pies połamał sobie zęby na drewnie – odpowiadają na krytykę autorzy filmiku. – Ale oczywiście trzeba uważać, każdy zna swojego psa najlepiej – dodają.

Źródło: TikTok, psowo.pl

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
smutny pies rasy cavalier
Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.
Czytaj dalej
Mówią na niego “tramwajarz”. Wygląda wstrętnie, ale daruj mu życie. Jego obecność jest wręcz pożądana
kowal bezskrzydły
Znajdziesz go zawsze w grupie, często złączonego odwłokiem z innym osobnikiem. Ze względu na ten szczególny sposób poruszania się nazywany jest “tramwajarzem”, a czasem “trupiarzem” przez częste pojawianie się na cmentarzach. Brany za szkodnika, na jego temat narosło wiele mitów, z którymi w tym artykule spróbujemy się rozprawić.Jaskrawoczerwony kolor i charakterystyczne czarne plamy sprawiają, że ciężko go przegapić. “Tramwajarz”, a właściwie kowal bezskrzydły, wzbudza w ludziach silne emocje - od zaciekawienia, przez odrazę, po przerażenie. Kiedy pojawia się w naszych ogródkach, próbujemy się go pozbyć, traktując go jak szkodnika. Czy jednak faktycznie zasłużył sobie na tę renomę?
Czytaj dalej