Nadmierny ślinotok u kota. Kiedy wskazana jest wizyta u weterynarza?
Czy kiedy kot się ślini, mamy powody do niepokoju? To przede wszystkim jasny znak, aby w odpowiedni sposób zadbać o swojego pupila. Specjaliści alarmują: ś linotok nie jest zjawiskiem, który naturalnie występuje u kotów. Przedstawiamy, w jaki sposób dokładnie objawia się to schorzenie i czego może być efektem.
Jeżeli Twój kot ślini się tylko czasami lub raz na jakiś czas widzisz, że jest całkowicie ośliniony, nie musisz się martwić. Podobnie, jak w przypadku ludzi, zwierzakom czasami też zdarza się doświadczyć tego nieprzyjemnego uczucia.
U kotów nadmierne ślinienie się najczęściej ma związek z silną ekscytacją, jednakże w przeciwieństwie do psów, nie jest to normalne, aby kot był wiecznie ośliniony. Jeżeli zauważysz, że pupil produkuje zbyt dużo śliny, która cały czas spływa z jego sierści, warto zainteresować się zwierzakiem i udać po pomoc specjalisty.
Czego objawem może być nadmierne ślinienie u kota?
Czasami nadmierny ślinotok jest swoistym alarmem, który powinien zmotywować nas do udania się z naszym pupilem do weterynarza. Ta dolegliwość może świadczyć o niebezpiecznych chorobach, które nieleczone mogą prowadzić do jeszcze gorszych skutków.
Ślinotok może być objawem, między innymi chorób jamy ustnej i zębów, takich jak między innymi próchnica. Wszystko dlatego, że pokrywający zęby osad irytuje kota i drażni jego wewnętrzną stronę policzków, a to z kolei prowadzi do wydzielania się nadmiaru śliny. Warto więc sprawdzić stan uzębienia swojego pupila. Jeśli jest ono brązowe, czerwone lub pokryte krwią, koniecznie udaj się do specjalisty.
Kolejną przyczyną ślinotoku może być również niechciane ciało obce w pyszczku zwierzaka, które poprzez powodowanie silnego dyskomfortu i podrażnianie jamy ustnej, podobnie, jak w przypadku próchnicy, może prowadzić do nadmiernego ślinienia się kota. Wydaje się więc, że w przypadku tej dolegliwości kluczowe jest dokładne obejrzenie wnętrza kociego pyszczka.
O czym może świadczyć nadmierny ślinotok u kota?
Choroby jamy ustnej to nie jedyne powody wydzielania nadmiaru śliny u naszego pupila. Jednym z nich może być również udar cieplny w wyniku zbyt długiego przebywania kota w gorącym lub mocno nasłonecznionym pomieszczeniu. Najczęściej dochodzi do niego latem, kiedy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie najwyższa.
W przypadku tego schorzenia ślinotok może występować w parze z innymi dolegliwościami, takimi jak wymioty, śpiączka, przyspieszony oddech i tętno oraz zaczerwieniony kolor języka. W tym przypadku niezbędna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Podobnie w przypadku zatrucia lub mdłości, których objawem również jest nadmierny ślinotok. Jeżeli możemy podejrzewać, że nasz zwierzak zjadł coś nieświeżego lub zatrutego, powinniśmy jak najszybciej biec do lekarza.
Ostatnim powodem ślinotoku jest zakłaczenie, które wynika z nadmiernego czyszczenia swojej sierści i dbania o higienę przez kota. Wzmożona produkcja śliny to idealny sposób na pozbycie się nadmiaru włosów, które kot połknął i których nie był w stanie wydalić z organizmu. Tutaj jednak nie musimy się obawiać, a powód ten jest zdecydowanie mniej niebezpieczny od tych poprzednich.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!
źródło: mojzdrowyfutrzak.elanco.com, apetete.pl