Swiatzwierzat.pl Aktualności Nadleśnictwo obnaża prawdę o zwierzętach ponabijanych na gałęzie. To sprawka ptaków
facebook/Nadleśnictwo Olesno, fot. Maksymilian Dobosz

Nadleśnictwo obnaża prawdę o zwierzętach ponabijanych na gałęzie. To sprawka ptaków

2 lipca 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Ostrzegamy, osoby chcące odpocząć na terenie Nadleśnictwa Olesno mogą przypadkiem natknąć się na widok rodem z horroru. Chodzi o nabijane na gałęzie ciała zwierząt, głównie drobnych gryzoni oraz ptactwa. Już wiadomo, kto, a właściwie co, jest odpowiedzialne za to to osobliwe zjawisko.

Czy w opolskich lasach grasuje oprawca zwierząt próbujący napędzić innym strachu? Eksperci z Nadleśnictwa Olesno wyjaśniają , że za martwymi zwierzętami ponabijanymi na gałęzie wcale nie stoi człowiek. O co w takim razie może chodzić?

Gałęzie z martwymi zwierzętami pełnią funkcję spiżarni

Leśnicy postanowili rozwiać wszelkie wątpliwości i we wpisie na mediach społecznościowych rzucili światło na tajemnicze zjawisko w opolskich lasach. Wynika z niego, że martwe gryzonie i inne niewielkie gatunki zwierząt zwisające z gałęzi to skutek nienaruszalnego prawa natury.

Okazuje się, że to wszystko sprawka dzierzby gąsiorka, srokosza oraz pozostałych drapieżnych gatunków ptaków, które żyją terenie lasu.

Natura jest piękna, ale bywa też okrutna

Leśnicy tłumaczą, że srokosze oraz dzierzby, czyli ptaki swym rozmiarem umiejscowione gdzieś pomiędzy wróblem, a kosem, mają w zwyczaju nabijać upolowane ofiary na gałęzie. W ten sposób magazynują jedzenie na później i jednocześnie mogą dzielić je na mniejsze i łatwiejsze do spożycia fragmenty.

- Upolowany nadmiar pokarmu przechowują w formie zapasów, które najczęściej nabijają na ciernie tarniny, robinii akacjowej, a nawet na drut kolczasty - czytamy na Facebooku.

Internauci wydawali się zaskoczeni tym, że z pozoru niegroźne gatunki ptaków mają tak krwawe zwyczaje. W komentarzach pod wpisem porównywali je do rzeźników, a nawet Włada Palownika, będącego pierwowzorem słynnego hrabiego Draculi.

Nie ma jednak powodów do obaw. A czy Wy natrafiliście kiedyś na spiżarnię ptaków?

UWAGA! Poniżej znajdują się zdjęcia oraz nagranie przedstawiające martwe zwierzęta. Osobom wysoko wrażliwym zalecamy ostrożność.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy