Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Munchie przyszedł na świat z bardzo rzadką chorobą. Na zawsze pozostanie kociakiem
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 31.03.2023 16:31

Munchie przyszedł na świat z bardzo rzadką chorobą. Na zawsze pozostanie kociakiem

None
instagram/miniature_munchie_permakitten

Rodzina z Wolverhampton zaadoptowała kotka. Niebawem okazało się, że Munchie - bo takie imię nosi mruczek - choruje na bardzo rzadkie schorzenie. Za względu na niedobór hormonów na zawsze pozostanie kocięciem. Nieuleczalna przypadłość nie zraziła opiekunów, którzy zobowiązali się go leczyć do końca życia.

Munchie to uroczy rudy kotek, który zdecydowanie różni się od innych. Choć wygląda na kilkumiesięcznego kotka, już dawno osiągnął dojrzałość. Jego schorzenie czyni go zdecydowanie jednym z najbardziej wyjątkowych mruczków na całym świecie. 

Munchie to wyjątkowy kotek

Kotek prawdopodobnie został porzucony z powodu oczu, które mają specyficzny, zamglony, błękitnoniebieski kolor. Jego tymczasowa opiekunka Emily zdecydowała się wziąć go na tydzień, ale kiedy nikt się po niego nie zgłosił zdecydowała, że pozostanie z nią na stałe. Niebawem zwierzątko podupadło na zdrowiu, dlatego trafiło do gabinetu weterynaryjnego, gdzie zostało zrobione USG, prześwietlenia, badania krwi i kroplówkę. 

Do tej pory niedobór hormonu parathormonu (tzw. PTH) odpowiadającego za wzrost stwierdzono oficjalnie u jedynie dwóch kotów na całym świecie. Jednym z nich jest właśnie Munchie. Mruczek cierpi na niedoczynność przytarczyc, co sprawia, że jego wzrost zatrzymał się na pewnym etapie. Schorzenie to jest znacznie częściej diagnozowane u ludzi - w samej Wielkiej Brytanii spotyka ono od 2 do 5 osób na 100. 

Zdaniem weterynarzy zwierzę widzi dobrze, aczkolwiek choroba znacznie zmniejsza gęstość kości. Aby pomóc mu zachować zdrowie jak najdłużej, opiekunowie muszą pilnować, aby przyjmował odpowiednie witaminy i suplementy.

 

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Munchie trafił na najlepszych opiekunów na świecie

Munchie waży zaledwie 1,7 kg i do końca życia pozostanie karłowaty. Jego opiekunka zdawała sobie sprawę z wyzwania, jakie stoi przed nią. Opieka nad kotem cierpiącym na nieuleczalne schorzenie wymaga wiele poświęceń oraz wiąże się z ciągłymi wydatkami, jednakże była pełna optymizmu i determinacji, aby dać mu wszystko, na co tylko zasługuje. Traktuje mruczka jak swoje oczko w głowie.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że mam Munchiego, uwielbia być w centrum uwagi i przytulać się. Chętnie bawi się swoimi zabawkami - opowiada kobieta cytowana przez “The Metro”.

Munchie odszedł, jednak na zawsze pozostanie w sercach

Munchie doczekał się licznego grona fanów, którzy z chęcią śledzili jego losy w sieci. dotychczas zgromadził już ponad 12 tysięcy obserwatorów z całego świata. Niestety z profilu na Instagramie, na którym właściciele opowiadali o jego losie, dowiadujemy się, że kotek odszedł już do Krainy Wiecznych Łowów. Emilly nie ukrywa, że bardzo trudno było jej się z tym pogodzić, a płacz wywoływało u niej samo oglądanie zdjęć pupila.

- Munchie był doskonały pod każdym względem, był z nami tylko przez chwilę, ale mam nadzieję, że sprawiłem, że cieszył się z każdej chwili. Munchie naprawdę nie zasłużył na wszystkie problemy, jakie miał, a mimo to zadziwiał nas swoją determinacją, miłością do życia, miłością do rodziny i do ogrodu. Bardzo za tobą tęsknimy, Munchie, kochamy cię na zawsze - wspomina pupila w jednym z wpisów.

źródło: wamiz.co.uk; instagram

Tagi: Kot Świat
Buldog francuski najpopularniejszą rasą psów w USA. Dlaczego stał się przedmiotem mody?
Buldog francuski
Buldog francuski jest obecnie najbardziej lubianą rasą psów przez Amerykanów - taki wniosek wysunął American Kennel Club. Pupile o krótkich pyskach, krępej budowie ciała i uszach niczym nietoperz, określane pieszczotliwie “żabkami”, wspięły się na szczyt zestawienia, detronizując labrador retrievera. Co popularność ras brachycefalicznych mówi o nas i kondycji moralnej społeczeństwa? Niestety nic dobrego.Znane są praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, choć na przestrzeni ostatnich lat zyskiwały coraz większe uznanie wśród mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Mowa o buldogach francuskich, czyli "najmodniejszej" rasie psów 2022 roku według największej organizacji kynologicznej w USA. Chociaż trudno o weselsze czworonogi, wytypowanie buldoga francuskiego jako faworyta amerykańskich psiarzy może napawać niepokojem - po obu stronach oceanu. Hodowane bezkrytycznie zwierzęta w celu zaspokojenia popytu cierpią przy akompaniamencie odgłosów zadyszki i zachłyśnięć własną śliną. Psy z krótkim pyskiem mają naprawdę pieskie życie.
Czytaj dalej
Podczas interwencji DIOZ nie tylko zwierzęta potrzebowały pomocy. Ta historia chwyta za serce
Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt opublikował relację z kolejnej interwencji, która obnażyła zarówno zwierzęcy, jak i ludzki dramat. Pomocy potrzebowały nie tylko psy i koty w rozpadającej się ruderze, ale także pozostawiona przez rodzinę staruszka. Kobieta starała się robić co w jej mocy, aby zapewnić zwierzętom najlepsze z możliwych warunków, podczas gdy dorosłe dzieci umyły ręce. Przedstawiciele organizacji DIOZ nie odmawiają pomocy nie tylko pokrzywdzonym zwierzętom, ale i ludziom znajdującym się w kryzysowej sytuacji życiowej. W ostatnim czasie inspektorzy udali się na interwencję do starszej kobiety, która pod swoją opieką miała kilka kotów i psów. W takich warunkach nie powinien żyć nikt. 
Czytaj dalej