Swiatzwierzat.pl

instagram/meowrientals

Mówią, że wygląda jak hybryda nietoperza i pantery. Toivo nie skrzywdziłby nawet muchy

12 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Poznajcie Toivo - kota orientalnego krótkowłosego. Niektórzy mówią, że zwierzak należący do ilustratora z Finlandii Tuomasa Ikonena wygląda jak skrzyżowanie nietoperza z panterą, jednak on sam nie skrzywdziłby nawet muchy. Ta rasa, oprócz swojego przyjaznego charakteru, wykazuje niektóre zachowania podobne do psa. Do jego ulubionych czynności należy, chociażby aportowanie. 

Toivo, mimo że swoim wyglądem przypomina wampira , jest prawdziwym pieszczochem i ulubieńcem dzieci. Przedstawiciele jego rasy są nadal rzadko spotykani w Polsce i na świecie, dlatego jego opiekunowie pragną wypromować mruczki o charakterystycznych migdałowatych oczach i głowie w kształcie klina poprzez media społecznościowe. Czym te chudziny pełne wdzięku mogą nas zaskoczyć?

Kota Toivo porównują do nietoperza lub pantery

Tuomas Ikonen to ilustrator z Finlandii, który oprócz sztuki ma jeszcze jedną pasję - koty orientalne krótkowłose. Jest opiekunem trzech mruczków tej rasy, jednak to o Toivo najbardziej rozpisują się media. Dzięki intrygującemu wyglądowi wieść o nim dotarła również za granicę. 

- Wygląda jak hybryda pantery i nietoperza, ale muchy by nie skrzywdził. Nasza mała córka nosi go na rękach po domu - mówi dumny opiekun kota.

Jego trójkątna głowa, duże uszy, długie nogi i cienki ogon to znaki charakterystyczne tej rasy, natomiast groźniejszego wyglądu może dodawać mu czarne futerko, które od razu kojarzy się z panterą. Nie warto jednak sugerować się pierwszym wrażeniem, które bywa zwodnicze. Chociaż mógłby przestraszyć każdego, kto nie przepada za horrorami, Toivo aspiruje do miana przyjaciela wszystkich ludzi oraz innych zwierząt. Ma spokojniejszy i mniej dominujący charakter niż kot syjamski, z którymi koty orientalne należą do tej samej grupy.

Kiedy kocurek był młodszy, uwielbiał szaleć po całym domu, jednak obecnie najwięcej czasu poświęca na wyglądanie przez okno, przy czym zawsze towarzyszy mu jego zabawkowa myszka. Godzinami wspólnie przyglądają się ptakom i wiewiórkom.

Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psów

Niewyjaśniona tajemnica mostu psich samobójców. Do dziś skoczyło z niego 600 psów

CZYTAJ DALEJ

Toivo i jego koci bracia

Oprócz Toivo, Tuomas ma pod opieką jeszcze dwa koty orientalne krótkowłose. Marsel i Hannu również są pięknymi przedstawicielami swojej rasy. Wszystkie trzy mają jednak zupełnie inne charaktery. W ciągu ostatnich lat towarzyszył im jeszcze Hugo, jednak odszedł do Krainy Wiecznych Łowów. On natomiast nie był aż tak wielkim miłośnikiem zabawy i najchętniej leżał przy kominku, uwielbiał spokój i dobre jedzenie. 

- Hannu lubi aportować swoje zabawki. Kradnie pluszowe zabawki naszym córkom, kiedy nie patrzą i mocuje się z nimi. Uwielbia też jeść - opisuje kolejnego pupila fiński ilustrator.

Marsel to najmłodszy z kociego rodzeństwa. Kociak o białym futerku niedawno świętował dopiero swoje pierwsze urodziny. Cała trójka uwielbia przebywać w swoim towarzystwie. Mogą świadczyć o tym zdjęcia w social mediach, które prowadzi ich opiekun. Na niektórych śpią wtulone w siebie, co w kocim świecie jest niezbitym dowodem bliskiej relacji oraz wzajemnego zaufania.

 

 

Kot orientalny krótkowłosy - jedna z ras "kotopsów"

Koty orientalne krótkowłose są blisko spokrewnione z kotami syjamskimi i mają swoich miłośników na całym świecie. Charakteryzuje je chęć bliskiego kontaktu z człowiekiem, wysoka inteligencja oraz tolerancja innych kotów czy psów, natomiast nie znoszą one samotności. Uwielbiają się bawić, chętnie aportują i swoim miauczeniem komunikują się z człowiekiem, przez co często zalicza się je do grupy tzw. kotopsów.

- Chcą we wszystkim uczestniczyć: wszędzie za nami chodzą, uważnie obserwują, kiedy gotujemy, śpią w naszym łóżku. Jeśli ktoś siada na kanapie, przynajmniej jeden z nich siada nam na kolanach i to w mgnieniu oka - opisuje je Tuomas.

 

 

źródło: dailystar.co.uk

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?

Lecą wióry w Tatrach. Leśnicy natknęli się na kwadratowe dziuple. Widzieliście je kiedyś?

CZYTAJ DALEJ
Kotek i sowa zbliżyli się do siebie tak bardzo, że nawet śpią razem. Trudno oderwać od nich wzrok

Kotek i sowa zbliżyli się do siebie tak bardzo, że nawet śpią razem. Trudno oderwać od nich wzrok

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Dziewczynka zaczęła głośno płakać. Reakcja kota przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania
Czytaj więcej >

Koty

Kot ukrył się za czerwonym płotem. Wypatrzeć go potrafią tylko osoby o orlim wzroku
Czytaj więcej >

Koty

Policja zatrzymała 20-letniego wandala. "Sprzedał" go kot konfident
Czytaj więcej >

Koty

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości
Czytaj więcej >

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >

Koty

Rolnik zauważył, że kura dziwnie się zachowuje. Zamiast jajek, wysiadywała kocięta
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]