Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > "Milionerzy": Trudne pytanie o koty. Co starożytni Egipcjanie golili sobie po śmierci zwierzaka?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 24.03.2023 11:29

"Milionerzy": Trudne pytanie o koty. Co starożytni Egipcjanie golili sobie po śmierci zwierzaka?

None
facebook/Milionerzy TVN

Jak powszechnie wiadomo, koty były bardzo ważne dla Starożytnych Egipcjan, wszakże to oni udomowili afrykańskiego kota ok. 3500 lat p.n.e. W najnowszym odcinku “Milionerów” padło pytanie za 250 tys. złotych dotyczące właśnie tych zwierząt. Prowadzący Hubert Urbański zapytał panią Klaudię, co wówczas golono na znak żałoby po stracie kota. Niestety zagadka ta okazała się kłopotliwa dla uczestniczki.

W 617. odsłonie programu “Milionerzy”, po świetnym zaprezentowaniu się w poprzednim odcinku, grę kontynuowała pani Klaudia. Uczestniczka zdobyła ogromną sympatię widzów, a jej droga do zdobycia tytułowego miliona zdawała się przebiegać bez problemu. Jedno pytanie, z którym spotkała się podczas gry, może szczególnie zainteresować miłośników zwierząt, a zwłaszcza kotów.

"Milionerzy": Padło pytanie związane ze zwierzętami

Pani Klaudia Rymut, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, szła przez pytania jak burza, dopóki Hubert Urbański nie poprosił ją o odpowiedź, która mogła nie być oczywista nawet dla wielbicieli mruczków. Warto zaznaczyć, że wybór poprawnego pola dawał jej możliwą wygraną w wysokości aż 250 tys. złotych.

- Co Starożytni Egipcjanie golili sobie na znak żałoby po kocie? - usłyszała uczestniczka.

Oczywiście prowadzący przedstawił także cztery warianty odpowiedzi:

A. nogi; B. klatkę piersiową; C. brwi; D. głowę.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

"Co Starożytni Egipcjanie golili sobie na znak żałoby po kocie?"

Nie da się ukryć, że pytanie o żałobę, jaką odbywali Starożytni Egipcjanie, sprawiło pani Klaudii niemały kłopot. Po chwili namysłu doszła do wniosku, że wykorzysta dostępne koło ratunkowe, jakim był telefon do przyjaciela. Razem ustalili, że najbardziej prawdopodobna odpowiedź to brwi, która jest przypisana do wariantu C.

Uczestniczka definitywnie zaznaczyła odpowiedź C, a po chwili niepewności Hubert Urbański oznajmił, że ma rację. Tym samym na jej koncie wylądowało 250 tys. złotych i mogła kontynuować grę o jeszcze większą wygraną pieniężną. Niestety, jak pokazał dalszy przebieg programu, zaufanie do publiczności spowodowało, że poległa na przedostatnim pytaniu.

 

 

Starożytni Egipcjanie w sposób szczególny czcili koty

W Starożytnym Egipcie koty były traktowane w szczególny sposób. Czczono je, ponieważ wierzono, że są wcieleniem bogini Baset. Co za tym idzie, lud wierzył, że mogą bronić go przed wpływami złych duchów. Panował bezwzględny zakaz zabijania tych zwierząt, określony specjalnym prawem.

Po śmierci kot był mumifikowany, a więc traktowany niemal tak samo, jak zmarły człowiek. Niektóre chowano w kociej nekropolii - Bubastis. W tym czasie rodzina ogromnie opłakiwała jego stratę, a na znak bólu i rozpaczy goliła sobie brwi.

Co ciekawe, istnieje nawet przypowieść dotycząca nabożnego, a wręcz bogobojnego traktowania mruczących przyjaciół człowieka. Perski król Cambyses podczas najazdu na Pelusium kazał swoim żołnierzom mieć przy sobie koty, aby Egipcjanie, bojąc się zranić święte zwierzę, powstrzymywali się od ostrzału.

źródło: o2.pl; imperiumromanum.pl

Wideo ku przestrodze. Golden retriever zjadł cukierka z marihuaną, efekty były natychmiastowe
Hudson to golden retriever, który po powrocie ze spaceru zaczął się bardzo nietypowo zachowywać. Jego opiekunowie byli przekonani, że pies się czymś zatruł. Kiedy odkryli, co tak naprawdę mu się stało, bezpośrednio zwrócili się do osoby, która była winna jego zatruciu. Nie uwierzycie, co ich pupil znalazł i zjadł przed domem.Nagranie, na którym widać zachowanie golden retrievera dotarło do użytkowników TikToka na całym świecie. Pies zachowuje się w bardzo nietypowy jak na niego sposób. Choć opiekunowie opowiedzieli całą historię jego zatrucia w dość zabawny sposób, na początku ewidentnie nie było im do śmiechu.
Czytaj dalej
Jest techniczką weterynarii. Wskazała 4 rasy psów, które są najgorszymi pacjentami
Użytkowniczka TikToka, która jest techniczką weterynarii, w jednym z udostępnionych przez siebie filmików wskazała 4 rasy psów, jakie jej zdaniem są najgorszymi pacjentami. Uważa, że to właśnie z nimi najtrudniej pracuje się specjalistom. Trzeba przyznać, że niektóre z nich mogą zaskoczyć miłośników czworonogów.Każda rasa ma swoją specyfikę, nie tylko w kwestii wyglądu, ale także zachowania. Osoba, która ma do czynienia z wieloma z nich na co dzień, bez problemu potrafi określić na podstawie ich zachowania, czego można spodziewać się po poszczególnych rasach. Warto zaznaczyć, że w Polsce w powszechnym użyciu stosuje się często określenie technika weterynaryjnego wymiennie z asystentem weterynarii. Na potrzeby bieżącego artykułu również będziemy stosować wyżej wymienioną nomenklaturę jako oznaczenie tego samego stanowiska.
Czytaj dalej