Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Mieszkańcy kilku powiatów ostrzegani przed ptasią grypą. Wydano zakaz wstępu na teren rezerwatu
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 28.04.2023 13:19

Mieszkańcy kilku powiatów ostrzegani przed ptasią grypą. Wydano zakaz wstępu na teren rezerwatu

ptaki na niebie
fot. Canva, zdjęcie ilustracyjne

Ptasia grypa zaatakowała kilka śląskich powiatów. Ostrzeżenie przed wirusem wydało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Mieszkańcy tamtejszych terenów zostali poinformowani o niebezpieczeństwie. 

Wirus zaatakował powiaty: raciborski, wodzisławski, rybnicki i samo miasto Rybnik. Dodatkowo Śląski Urząd Wojewódzki wydał zakaz wstępu do rezerwatów Łężczok oraz Polderu Buków.

Ptasia grypa pojawiła się na Śląsku

Rządowe Centrum Bezpieczeństwo poinformowało o zagrożeniu w swoich mediach społecznościowych i wysłało ostrzeżenia do mieszkańców. Zakaz wstępu do rezerwatów obowiązuje aż do 25 maja. 

Śląski Urząd Wojewódzki zorganizował konferencję prasową, na której poinformowano, że w ostatnich dniach służby weterynaryjne i leśnicy Lasów Państwowych monitorowali teren rezerwatów Łężczok oraz Polderu Buków. Pojawiały się w nich padłe dzikie ptaki.

Chorowite rasy psów, przed którymi ostrzegają weterynarze. Lepiej przygotuj się na koszty leczenia

Mieszkańcy Śląska nie mogą wejść do rezerwatów Łężczok i Polder Buków przez ptasią grypę

Poinformowano również, że w pobranych próbach Państwowy Instytut Weterynaryjny znalazł się wirus wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N1. Po otrzymaniu wyników tych badań wojewoda śląski zwołał wojewódzki sztab kryzysowy i podjęte zostały te decyzje.

W rezerwacie Łężczok nieopodal Raciborza jest przeszło 50% gatunków ptaków żyjących w Polsce. Polder Buków to z kolei zbiornik przeciwpowodziowy także w pobliżu Raciborza.

Ptasia grypa może być niebezpieczna dla ludzi

Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u ludzi. Jednak, jeżeli komuś zdarzy się zachorować, to ten rodzaj grypy przebiega znacznie ciężej od ludzkiej grypy. Objawy obu są bardzo podobne, jednak są bardziej nasilone w przypadku zakażenia H5N1.

Zakażenie zazwyczaj trwa kilka dni. Najgroźniejsza epidemia ptasiej grypy miała miejsce w zeszłym roku. Na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie i hodowlane oraz inne gatunki zwierząt. Wydane ostrzeżenia nie są więc powodem do paniki i niepokoju, ale trzeba się do nich zastosować.

Źródło: wiadomosci.onet.pl, medonet.pl

Tagi: Ptaki
Polecane