Mazowsze zmaga się z groźną epidemią. Głos zabrał lekarz wojewódzki, trwa ważna akcja
Liczba przypadków wścieklizny na Mazowszu rośnie. Bez zorganizowanej akcji szczepień, może być tylko gorzej - ostrzega Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Przed paroma dniami Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie, regulujące sposoby walki ze wścieklizną na terenie Mazowsza. Restrykcjami objętych zostało szereg powiatów, a także dwie dzielnice Warszawy.
List Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii do władz miast
Niestety, sytuacja nie uległa poprawie. Dlatego Paweł Jakubczak, Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, napisał list do władz miast, w którym tłumaczy, co należy zrobić, by zapobiec nowej epidemii.
Zdaniem Jakubczaka, głównym ogniskiem wścieklizny są zwierzęta dzikie, a w miastach bezpańskie. Weterynarz przypomniał, że obowiązek wyłapywania bezpańskich zwierząt należy zawsze do władz gminy. To one powinny dbać o to, by zwierzęta znajdowały się w schroniskach, a nie na ulicach, narażając siebie i innych na zarażenie chorobami, takimi jak wścieklizna.
Jak twierdzi Jakubczak, już w najbliższym czasie może okazać się konieczne stanowcze i szybkie ograniczenie liczby bezpańskich zwierząt na terenach powiatów zagrożonych epidemią wścieklizny.
Zaszczep pupila, to tylko chwila
Wojewódzki Inspektorat Weterynaryjny opublikował instrukcję , tłumaczącą, jakie obostrzenia obowiązują na terenie powiatów zagrożonych epidemią wścieklizny i jak należy się zachować w przypadku spotkania potencjalnie wściekłego zwierzęcia. Z instrukcją można zapoznać się tutaj .
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii poinformował także o akcji "Zaszczep pupila, to tylko chwila!". Akcja ma na celu uświadomienie Polakom konieczności szczepienia zwierząt domowych przeciw wściekliźnie. Ważne, że na terenie powiatów objętych restrykcjami ważne jest szczepienie nie tylko psów, ale i wychodzących kotów . Plakat informacyjny można obejrzeć tutaj .
Wścieklizna zabija
Wścieklizna to choroba nieuleczalna, którą ludzie mogą zarazić się od zwierząt przez kontakt z ich śliną . Wścieklizna atakuje układ nerwowy, zmienia zachowanie, powoduje agresję (stąd nazwa), a w końcu prowadzi do paraliżu i śmierci.
Wściekliźnie można jedynie zapobiegać przez odpowiednie szczepienia.
Źródło: ostrowmaz24.pl, wiw.mazowsze.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Chaos na wybrzeżu Hiszpanii, trwa ewakuacja. Wszystko przez groźnego drapieżnika
-
„Najpierw pomyślałem, że to mój pies". Grzybiarz padł ofiarą ataku, wywiązała się walka
-
Tak śmiałego napadu dawno nie było. Bandytka na wolności, a internauci pieją z zachwytu