Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Masz kota? Właściciele złapią się za kieszenie. Jeśli nie zapłacisz podatku, grozi ci surowa kara
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 28.06.2023 14:01

Masz kota? Właściciele złapią się za kieszenie. Jeśli nie zapłacisz podatku, grozi ci surowa kara

None
Leżący kot, źródło: pixabay.com @pikabum

Właściciele kotów mają wiele obowiązków związanych z opieką nad swoimi pupilami. Okazuje się jednak, że zmiany w polskim prawie sprawiają, że konieczne stanie się pamiętanie o jeszcze jednej czynności - opłaceniu podatku od kota. Kogo obowiązuje podatek od kota, ile wynosi opłata i co grozi za niezłożenie wniosku w terminie? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tzw. podatku od kotów w Polsce.

Masz kota? Musisz zapłacić podatek. Czy podatek od kota w ogóle istnieje?

Na początku warto wspomnieć, że w polskim prawie nie ma żadnej bezpośredniej wzmianki o podatku od kota, co nie oznacza, że wszyscy Polacy są automatycznie zwolnieni z opłaty. Z obowiązkiem tym od lat mają do czynienia właściciele psów, a to, czy trzeba uiszczać opłatę za czworonożnego przyjaciela człowieka, regulują przepisy miejscowe. Z kolei ci, którzy zdecydowali się na kota, dotychczas nie musieli o tym myśleć. 

Podatek od kota, a właściwie danina od nabycia zwierzęcia, to nic innego jak podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Co to oznacza? Każdy, kto decyduje się na zakup kota jest zobowiązany uiścić do skarbu państwa jednorazową opłatę, której wysokość wynosi 2% wartości zwierzęcia. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty zakupu. 

Według orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 615/09): “Obrót zwierzętami poddaje się regulacji w oparciu o przepisy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)”. W świetle przepisów polskiego prawa handel zwierzętami jest tym samym, co handel przedmiotami. 

Krwawe rany, starte zęby i wzrok proszący o ratunek. Winowajca cierpienia Dylana kłamał prosto w oczy

Konieczność uregulowania podatku PCC od kota zależy od kilku czynników

Prezent w postaci drogiego pupila - przynajmniej w teorii - niczym nie różni się od samochodu czy mieszkania i trzeba zapłacić za niego podatek. Co prawda, obowiązek ten nie dotyczy każdego opiekuna mruczącego czworonoga. 

Obowiązek uiszczenia podatku PCC dotyczy tych osób, które za swojego pupila zapłaciły co najmniej 1000 PLN. Zakup zwierząt niższych niż ta kwota nie podlega obowiązkowi opodatkowania. W związku z tym, podatek od kota nie dotyczy tych, którzy:

  • Kupili zwierzę za mniej niż 1000 PLN
  • Adoptowali kota ze schroniska bądź fundacji
  • Przygarnęli bezdomnego kota z ulicy i otoczyli go opieką
  • Kupili kota od sprzedawcy, który wystawił fakturę VAT
  • Otrzymali kota w ramach darowizny (pod warunkiem, że handlowa wartość kota nie przekracza limitu trzeciej grupy podatkowej, czyli 5308 PLN)

Kara może być bardzo wysoka

Warto jednak podkreślić, że nieznajomość prawa szkodzi - w związku z tym niewiedza nie jest wystarczającym argumentem do tego, by uniknąć konsekwencji związanych z nieuregulowaniem podatku od kota, jeżeli został on zakupiony za kwotę równą lub przekraczającą 1000 PLN. W razie nie wywiązania się ze swoich obywatelskich obowiązków można ponieść nieprzyjemną karę.

Nie uiszczenie podatku PCC po zakupie kota w Urzędzie Skarbowym może skutkować karą pieniężną. Jej kwota może wahać się od 360 do nawet 72 000 PLN. Co więcej, w razie zadłużenia kot może stać się przedmiotem zajęcia oraz egzekucji komorniczej. Inną sprawą jest, że egzekucje takie w praktyce trudne są do przeprowadzenia ze względu na obostrzenia związane z przechowywaniem żywych zwierząt.

Źródło: biznes.interia.pl, strefabiznesu.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?