Swiatzwierzat.pl
Świeczki

pixabay/Arcaion, Henryk Niestrój

Magiczna noc. Pomysły na wróżby andrzejkowe ze zwierzętami

29 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 8 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Andrzejki to święto corocznie celebrowane z 29 na 30 listopada. Lanie wosku to jedna z najpopularniejszych wróżb, jaką Słowianie odprawiają tej nocy od zarania dziejów, ale to nie jedyny sposób na umilenie wieczornej zabawy. Istnieje wiele fantastycznych metod na przewidzenie przyszłości, a Twój zwierzak może Ci w tym pomóc. Przedstawiamy najlepsze wróżby andrzejkowe dla właścicieli psów i kotów.

Andrzejki to wyjątkowa noc w roku, podczas której ludy słowiańskie tradycyjnie odprawiały wróżby. Wieczór andrzejkowy przypada na tzw. Wigilię Świętego Andrzeja, patrona podróżujących oraz orędownikiem zakochanych.

Andrzejki już dziś. Jak interpretować figury zwierząt z lanego wosku?

Wróżby andrzejkowe to nieodzowny element polskiej kultury ludowej. Początkowo dotyczyły wyłącznie niezamężnych panien, jednak z czasem coraz więcej osób dawało się ponieść magii tego święta, pragnąc odkryć swoją przyszłość.

Dziś niewiele osób wie, że do większości wróżb andrzejkowych tradycyjnie wykorzystywane były zwierzęta. Działo się tak, ponieważ wywodziły się one z wierzeń ludowych, a jak powszechnie wiadomo, zwierzęta od zawsze zajmowały istotne miejsce w życiu mieszkańców wsi.

Współcześnie najpopularniejszą metodą wróżbiarską jest lanie wosku. W zamierzchłych czasach używano do tego celu ołowiu, który według pradawnych wierzeń skutecznie prognozował przyszłość. Wraz z czasem rolę trudno dostępnego metalu zastąpił wosk.

Figury powstałe ze stopionego wosku były interpretowane już wieki temu przez naszych przodków. Zwiastowały one przyszłe wydarzenia i przepowiadały, co przyniesie nowy rok. Przykładowo kształt kota czy psa był najczęściej rozumiany jako ostrzeżenie przed nowo poznanymi osobami oraz starymi przyjaciółmi, którzy planują zdradę. Ryba to natomiast znak, że przyszły rok będzie obfitował w szczęście i powodzenie w miłości.

Kształt woskowego węża symbolizował, że gdzieś w ukryciu czai się oszust, który tylko czeka na okazję, aby wyciągnąć od wróżącego pieniądze. Jeśli jednak wosk przyjmował formę egzotycznych zwierząt, była to zapowiedź podróży lub nowych doświadczeń. Warto przy tym pamiętać, że interpretacja powstałych z wosku form nie ma sztywnych zasad i może się różnić w zależności od perspektywy wróżącego.

Waldemar B. i Jarosław Kaczyński

Waldemar B. oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami. Rozpoczął się proces

CZYTAJ DALEJ

Jak wróżyć z psem i kotem?

Oprócz lania wosku istnieją również inne metody na przewidzenie przyszłych wydarzeń, które mogą nas spotkać w nadchodzących miesiącach. Jednym z nich jest wróżba z udziałem psa lub kota.

Kiedy zaczynało się już ściemniać i nadchodził późny wieczór, należało nasłuchiwać uważnie głośnego szczekania psa, krakania wrony lub innych dźwięków wydawanych przez zwierzęta znajdujące się w okolicy. Jeżeli wychwycony odgłos skojarzy nam się ze słowem ‘”tak”, to niechybny znak, że panna, która usłyszała ten dźwięk, w przyszłym roku spotka na swej drodze osobę, której wypowie sakramentalne „tak”.

Koty, które uważane za nieodzownych towarzyszy czarownic i wróżek, także były zapraszne do andrzejkowych zabaw. Jedna z wróżb zakładała, że na początek wszystkie panny muszą ustawić się w zwartym kole, a do środka należy wpuścić kota. Wierzono, że ta panna, przy której nodze kot będzie się próbował wydostać, wyjdzie pierwsza za mąż. 

Uwaga, to nie jedyna przepowiednia! Jeżeli kot podczas wróżby będzie próbował podrapać nogę, to niestety wskazaną pannę czeka burzliwy i pełen niepokoju związek. Wylosowana panna powinna mieć się na baczności, aby kocia przepowiednia się nie ziściła.

Mamy nadzieję, że podczas andrzejkowej zabawy wykorzystacie jeden z powyższych pomysłów i być może odkryjecie, co los szykuje dla Was w najbliższej przyszłości.

Źródło: magia.onet.pl, elle.pl

Czy wiesz wszystko o czarnych kotach? SPRAWDŹ, czym mogą Cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 8

Nie ma na świecie dwóch kotów o identycznym:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Dzień Bez Futra. Jak wygląda rzeczywistość ferm futrzarskich?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaki zodiaku i ich zwierzęta mocy. Znasz swoje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >