Swiatzwierzat.pl
ZOO canva PRO

fot. filo, canva.com

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

20 Lipca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

Radosne wieści z łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. Leniwce Lenka i Chaparro właśnie zostały rodzicami. Obecnie maluch ma 9 dni i ani na chwilę nie odłącza się od swojej mamy.

Na całym świecie w ogrodach zoologicznych żyje około 600 leniwców dwupalczastych. Niestety gatunek ten jest zagrożony wyginięciem i wpisany do Europejskiej Księgi Hodowlanej. Ze względu na to narodziny nowego przedstawiciela można uznać za podwójny sukces.

W łódzkim ZOO urodził się leniwiec

- Możecie już wypatrywać naszego małego leniwca! Wpadajcie do pawilonu „Wydry i Mrówkojady” - czytamy na oficjalnym profilu ZOO Łódź.

Jak donosi ogród zoologiczny, Lenka i Chaparro urodziły się w 2018 roku, a w 2019 przyjechały do Łodzi. Teraz para leniwców dwupalczastych została rodzicami zdrowego malucha. Jego płeć nie jest jednak jeszcze znana, gdyż praktycznie cały czas jest przyczepiony do brzucha mamy.

- Bardzo się cieszymy, bo leniwce w ogrodach zoologicznych nie rozmnażają się często. Dojrzałość osiągają w wieku 3 lat (samice) i 4 lat (samce), ciąża trwa stosunkowo długo, bo 6 miesięcy i zawsze rodzi się tylko jedno młode - powiedziała dla RMF 24 kierowniczka sekcji hodowlanej w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym Uljana Kałążny.

Pies i kot canva PRO

Iran. Chcą wprowadzić zakaz posiadania zwierząt domowych. Przygotowano już projekt ustawy

CZYTAJ DALEJ


Czym charakteryzują się leniwce dwupalczaste?

Gatunek ten w naturze zamieszkuje lasy deszczowe i żyje około 20 lat. Jednak przebywając w ogrodzie zoologicznym może dożyć nawet 40 roku życia.

Zgodnie z informacjami łódzkiego ZOO, mieszkające w nim leniwce są szczególnymi wielbicielami świeżych liści, między innymi klonu czy lipy, ale również marchwi oraz winogrona. Co ciekawe, mały leniwiec dwupalczasty poza swoją biologiczną mamą ma również opiekuńczą ciocię. W tej samej wolierze mieszka bowiem tamaryna białoczuba.

- Małpka zawsze była przywiązana, wręcz przyczepiona do Lenki, więc obawialiśmy się, jak zareaguje, gdy urodzi się jej młode, czy nie będzie go atakować. Tymczasem widzimy, że odnosi się do niego z delikatnością, wylizuje dziecko Lenki, jest dla niego bardzo czułą "ciocią" - opowiedziała Kałążny.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: RMF24

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Wielka radość w łódzkim zoo. Polacy wreszcie mogą odwiedzić "leśnego psa"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Pracownicy zoo pokazali, jak karmią małego leniwca. "Ten maluch kładzie na łopatki"

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Płockie ZOO świętuje. Potomkiń doczekał się zagrożony gatunek

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Jak kochają zwierzęta i czego możemy się od nich nauczyć?

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Smutna wiadomość ze stołecznego ZOO. Nie żyje pantera śnieżna

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielkie małe szczęście w Warszawskim ZOO. Urodził się myszojeleń

Czytaj więcej >