Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collagew3hrbs - 2022-06-20T183605.995

autor filmu: Maciej Gwizdała

Lisek biegał z kartonem na głowie, sam poprosił o pomoc. Historia z happy endem

20 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Na niecodzienny widok natrafił jeden z mieszkańców Bukowca w powiecie świeckim. Mężczyzna spotkał na swojej drodze lisa z kartonem po mleku na głowie i nie został obojętny na napotkaną sytuację. "Zatrzymałem samochód, żeby mu pomóc, bo zrobiło mi się go żal" - przyznał.

Wyrzucony karton po mleku mógł być przyczyną śmierci młodego lisa. Uwięzione zwierzę zobaczył Maciej Gwizdała i postanowił mu niezwłocznie pomóc.

Lis błąkał się z kartonem na głowie. "Nic nie widział, nie wiedział, w którą stronę iść"

Sytuacja rozegrała się w miejscowości Sulnówko koło Świecia. 19 czerwca 2022 roku po północy pan Maciej wracał samochodem do rodzinnego Bukowca. W pewnym momencie jego uwagę przykuło zwierzę, które przebiegało mu przez drogę.

Mężczyzna zatrzymał pojazd i dopiero wtedy spostrzegł młodego lisa, który zdezorientowany biegał z kartonem po mleku na głowie. Na szczęście zdjęcie uwolnienie zwierzęcia potrwało mniej niż 10 sekund.

- Cmoknąłem na niego, jak na psa, a on podszedł, jak pies. Bałem się go dotknąć, więc złapałem tylko za karton i wtedy lis uwolnił głowę - opowiada Maciej Gwizdała z Bukowca pod Świeciem, cytowany przez "Bydgoszcz - Nasze Miasto".

Akcja ratunkowa została udokumentowana na krótkim filmie. Można zobaczyć, jak uratowane zwierzę odbiega w kierunku parkingu, a po chwili zatrzymuje się, odwraca i przez dłuższą chwilę wpatruje w stronę swojego wybawcy. Wygląda jakby nie dowierzał, że człowiek wyciągnął do niego pomocną dłoń.

- Chyba dziękował, że mu pomogłem - przyznaje pan Maciej.

Królik i kot

Kot zaczepia królika. Uszak nie wytrzymał, jego reakcja przechodzi najśmielsze oczekiwania

CZYTAJ DALEJ

Nie wstydź się, sprzątaj po sobie i swoich zwierzętach

Mamy nadzieję, że bezradność i strach dzikiego stworzenia, widoczny na opublikowanym filmie pozwoli otworzyć oczy na problem wyrzucania śmieci - wielkogabarytowych oraz komunalnych - w parkach, lasach czy pozostawiania ich wszędzie gdzie popadnie.

W nawiązaniu do opisanej sytuacji apelujemy do wszystkich ludzi – nie zaśmiecajmy naszego środowiska, szkodzi to zarówno nam, jak i zwierzętom. Nie zapominajmy przy tym o odpowiednim sortowaniu śmieci. Puszki czy puste opakowania wielomateriałowe po żywności i napojach – kartony po mleku, soku – przed wyrzuceniem zgniatamy. Jak udowadniają autorzy badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie "Science of the Total Environment", stają się one pułapkami dla zwierząt. Część ofiar to gatunki chronione.

Jeśli natomiast wciąż macie jakiekolwiek wątpliwości, co do słuszności tego celu, zachęcamy do obejrzenia filmu z fotopułapki z Puszczy Augustowskiej, na którym widać skutki nieutrzymywania czystości w lasach.

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: bydgoszcz.naszemiasto.pl

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Ile żyje chomik? Naukowcy wskazali główne przyczyny śmierci gryzoni

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tarantula ukraińska dotarła do Polski. Czy trzeba się jej bać?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jak usunąć sierść zwierząt z ubrań podczas prania? Poznaj domowe sposoby

Czytaj więcej >
Meduza

Inne zwierzęta

Meduza jako zwierzę domowe. Ile żyje i jak się nią zajmować?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Zwierzęta - zapomniane ofiary Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Strzyżaki sarnie atakują. Czym grozi ugryzienie "latających kleszczy"?

Czytaj więcej >