Swiatzwierzat.pl Pozostałe Leśniczy w trakcie pracy stanął oko w oko z rysiem. „Robi się jakoś dziwnie i nieswojo"
facebook/Nadleśnictwo Tuczno Lasy Państwowe

Leśniczy w trakcie pracy stanął oko w oko z rysiem. „Robi się jakoś dziwnie i nieswojo"

24 lipca 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Wojciech Kołodziejczak, podleśniczy z Leśnictwa Łowiska na pewno zapamięta ten dzień do końca życia. W czasie rutynowego obchodu lasu spotkał na swojej drodze potężnego rysia, który odpoczywał w nietypowym miejscu. Mężczyzna nie krył zdziwienia, widząc, jak zwierzę spokojnie mu się przygląda.

W ostatnim czasie pewien leśniczy z województwa zachodniopomorskiego natknął się na jednego z osobników rzadkiego gatunku, zamieszkującego najdziksze zakątki Polski. Korzystając z okazji, postanowił uwiecznić fenomenalną chwilę na nagraniu.

Ryś zakradł się na ambonę

Spotkanie oko w oko z rysiem to wielka satysfakcja i niespodzianka, która jednocześnie napawa podekscytowaniem i nerwowością. Na własnej skórze przekonał się o tym pan Wojciech.

- Idziesz przez las... Masz dziwne wrażenie, że ktoś cię obserwuje... Robi się jakoś dziwnie i nieswojo... spoglądasz na pobliską ambonę, a tam... Ryś - opisuje niezwykłe zdarzenie Nadleśnictwo Tuczno na mediach społecznościowych. Wideo z rysiem w roli głównej zostało opublikowane na profilach społecznościowych Lasów Państwowych. Można na nich dostrzec, że przyczajony drapieżny ssak z rodziny kotowatych wyleguje się na ambonie, gdzie prawdopodobnie ucinał sobie drzemkę.

Przez cały czas trwania nagrania zwierzę pozostawało czujne i gotowe do ewentualnego ataku bądź ucieczki. Wystarczył jeden fałszywy ruch, by dziki kot instynktownie zareagował.

Spotkanie z rysiem nie zdarza się normalnie

Bez wątpienia każdy, kto napotka w lesie rysia, może nazwać się wyjątkowym szczęśliwcem. Ten piękny drapieżnik, nazywany też polskim tygrysem, coraz rzadziej spotykany jest w naszym kraju, bo liczebność tych zwierząt spada.

Szacuje się, że obecnie w Polsce żyje tylko około 200 rysi na wolności. Od 1995 roku należą one do gatunków ściśle chronionych w Polsce.

Rysie występują w północno-wschodniej i południowej części Polski, głównie w lasach Podlasia i Mazur, w Karpatach i na Roztoczu oraz w Puszczy Kampinoskiej. Zwierzęta te mają duże wymagania przestrzenne, poszukują rozległych i trudno dostępnych obszarów leśnych do życia. Zazwyczaj chowają się za zaroślami.

Co interesujące, rysie są urodzonymi samotnikami. Poza okresem rui stronią od kontaktów z innymi osobnikami.

Film opublikowany w sieci robi ogromne wrażenie. A jak Wam się podoba?

Źródło: wprost.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy