Swiatzwierzat.pl Pozostałe Leśniczy dostrzegł oddech wilka. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 15 stopni mrozu
facebook/Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe

Leśniczy dostrzegł oddech wilka. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 15 stopni mrozu

6 stycznia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Leśniczy z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, położonego w województwie wielkopolskim, pokazał intrygujący film z udziałem leśnych mieszkańców. Podczas spaceru nakrył odpoczywającego w norze wilka. Kilkusekundowe nagranie stało się prawdziwym hitem w sieci.

Wilk puszczał parę z pyska

Leśniczy spacerujący lasem wypatrzył rzadko spotykane zjawisko. Pośród wysokich zasp śniegu w jednej z nor leżał wilk. Dzięki temperaturze panującej na dworze jego oddech stał się doskonale widoczny.

- 15 stopni mrozu sprawiło, że mogłem zobaczyć oddech wilka . Z wilczej nory tak parowało - informuje Jarosław Ramucki, pracownik Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.

Nagranie ukazujące oddech wilka wzbudziło zainteresowanie wielu internautów. W sekcji komentarzy pojawiły się żartobliwe wypowiedzi odnośnie zaobserwowanego fenomenu w wilczym obozowisku.

- Pewnie obiad gotują na parze, zdrowotnie - skomentował jeden z widzów.

- W kominku palą - dodała inna osoba.

Gdzie mieszkają wilki zimą?

Zwykło się mówić, że wilki szare to zwierzęta stadne. Rzeczywiście, zwierzęta te żyją w watahach, tzn. grupach rodzinnych składających się przeważnie z pary rodzicielskiej oraz ich młodych. Zimą mają bardzo grubą i puszystą sierść, która stanowi dobry izolator ciepła i pozwala im na utrzymanie stałej temperatury ciała.

Wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych. Kopią nory samodzielnie lub adaptują (powiększają i przystosowują) schronienia innych gatunków drapieżnych ssaków (np. lisów czy borsuków). Zazwyczaj pełnią one funkcję dziennych kryjówek, ale i schronień rozrodczych.

Do rui wilki przystępują w lutym, a szczenięta rodzą się na przełomie kwietnia i maja. Wadery zwykle szczenią się w norach.

Przypominamy, że od 1995 r. wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione w całym kraju. Dzięki ścisłej ochronie gatunkowej, liczebność i zasięg występowania tych drapieżników w Polsce wzrasta. Szacuje się, iż obecnie na terenie naszego kraju przebywa około 2 tys. osobników.

Zobacz nagranie:

Źródło: Nadleśnictwo Zdrojowa Góra, Lasy Państwowe, carnivores.eu

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy