Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Leśnicy pokazali ciekawe zdjęcie. Prawie nikt nie wie, jakie przedstawia zwierzęta
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 18.02.2022 01:00

Leśnicy pokazali ciekawe zdjęcie. Prawie nikt nie wie, jakie przedstawia zwierzęta

Zdjęcie kopca mrówek
Nadleśnictwo Białowieża, Lasy Państwowe

Pracownicy Nadleśnictwa Białowieża opublikowali w sieci zdjęcie, które rzekomo przedstawia dzikie zwierzęta. Na pierwszy rzut oka niewielu jest w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie, jaki gatunek uwieczniono na fotografii. Na szczęście obszerne wytłumaczenie rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Większość ssaków oraz ptaki, płazy czy gady to nie jedyne stworzenia, które muszą sobie poradzić z brakiem pokarmu i niskimi temperaturami panującymi podczas zimy. Jedną z metod radzenia sobie w trudnych zimowych warunkach, którą stosują niektóre zwierzęta, to opuszczenie naszego kraju i udanie się na emigrację do ciepłych krajów.

Ci nieszczęśnicy, którym nie po drodze do egzotycznych krajów, muszą znaleźć inny sposób na przetrwanie zimy i doczekanie wiosny. Okazuje się, że nie ma na to lepszej metody niż hibernacja.

Leśnicy dokonali niezwykłego odkrycia

Za sprawą zdjęcia udostępnionego przez Nadleśnictwo Białowieża przygotowaliśmy dla Ciebie niełatwą zagadkę - przyjrzyj się poniższej fotografii i spróbuj dostrzec ukryte na niej zwierzęta. Uprzedzamy, że zadanie to wymaga całkowitego skupienia i popuszczenia wodzy fantazji. Czas start!

Czy już wiesz, o jaki gatunek zwierząt mogło chodzić? Jeśli zgadłeś, że mowa o mrówkach, możesz być z siebie dumny! Za zdjęciem przedstawiającym mrowisko kryje się bowiem interesująca ciekawostka z życia owadów.

Jak mrówki radzą sobie zimą?

W okresie zimowym mrówki zupełnie zmieniają swój styl życia i popadają w stan odrętwienia, który pozwala im przetrwać surowe warunki Przygotowania do tego procesu zaczynają się już jesienią, kiedy to owady gromadzą w ciele zapasy substancji odżywczych, które zimą zastąpią im pokarm. Gdy temperatura ulega drastycznego spadkowi, zwierzęta schodzą do niższych komór mrowiska. Ciekawostką jest, że temperatura panująca w kopcu wynosi od 2 do 8ºC, natomiast różnica temperatury między środowiskiem zewnętrznym, a wnętrzem mrowiska może dochodzić aż do 20°C.

Leśnicy odpowiedzieli również na pytanie dotyczące długości snu zimowego u mrówek. Badania przeprowadzone w laboratoryjnym mrowisku przez amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Południowej Florydy w St. Petersburgu udowodniły, że długość snu poszczególnych osobników różni się w zależności od pozycji w hierarchii społecznej w mrowisku.

Robotnice udają się na regularne, około minutowe drzemki i w ciągu dnia przesypiają łącznie 2 godziny i 48 minut, podczas gdy królowa pozwala sobie na rzadsze, ale dłuższe drzemki trwające około 6 minut. Praca w mrowisku musi trwać bez przerwy, ale nie przeszkadza to temu, by królewski odpoczynek osiągnął nawet 9 godzin w ciągu doby.

Źródło: Nadleśnictwo Białowieża, Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi: Owady Polska Lasy