Swiatzwierzat.pl Aktualności Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze
unsplash/Jonathan Borba

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

21 czerwca 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Jak wynika ze statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), blisko milion osób na całym świecie odbiera sobie życie. Jedną z grup zawodowych, wśród których obserwuje się szczególnie wysoki współczynnik samobójstw, są lekarze weterynarii. Oto gorzka prawda o doli weterynarzy.

Lekarz weterynarii, nazywany potocznie weterynarzem, jest specjalistą w leczeniu zwierząt, zarówno domowych, jak i hodowlanych. Jego głównymi zadaniami jest badanie i rozpoznawanie chorób oraz dolegliwości, wdrażanie odpowiednich metod leczenia oraz opieka nad zwierzętami.

Nieczęsto zwraca się jednak uwagę na fakt, iż w kompetencjach lekarzy weterynarii leży też przykry obowiązek decydowania o życiu lub śmierci swoich pacjentów. Konsekwencje podejmowanych wyborów potrafią odcisnąć głębokie piętno na życiu codziennym, samopoczuciu i psychice. Jak zatem praca ze zwierzętami wpływa na zdrowie psychiczne weterynarzy?

Syndrom samobójczy wśród weterynarzy

Opieka i leczenie domowych pupili może jawić się jako ziszczenie najskrytszych marzeń i życiowe powołanie wielu osób, zwłaszcza tych wysoko wrażliwych. Niewątpliwie czerpanie satysfakcji z wykonywania tej profesji jest możliwe, choć zawód weterynarza nie składa się z samych przyjemności.

Weterynaria to jeden z najbardziej obleganych, a jednocześnie najtrudniejszych i wymagających kierunków dostępnych na uczelniach wyższych. Nawet po uzyskaniu dyplomu, lekarze muszą liczyć się z koniecznością nieustannego rozwoju, dokształcania, doposażania gabinetów i inwestowania w najnowsze technologie - z jednoczesnym uwzględnieniem troski o własne zdrowie.

Badania przeprowadzone przez Merck Animal Health we współpracy z American Veterinary Medical Association ujawniły, że osoby pracujące w gabinetach weterynaryjnych są nieporównywalnie bardziej wystawiony na obciążenie psychiczne, niż w jakimkolwiek innym zawodzie. Ponadto, z przeprowadzonych obserwacji wynika , iż weterynarze są 2,7 razy bardziej narażeni na śmierć w wyniku samobójstwa niż ogół społeczeństwa.

Weterynarze, którzy zgodzili się na przeprowadzenie rozmowy z Anną Kiedrzynek z "Wyborczej", przyznali, że samobójstwa oraz próby samobójcze popełniane są przez osoby w każdym wieku - zarówno przez dopiero zaczynające swoją karierę, jak i te o imponujących osiągnięciach w dziedzinie nauk ścisłych. Współczynnik jest natomiast wyższy w przypadku mężczyzn.

- Dlatego to tak boli. Wśród moich dalszych znajomych było w ostatnich latach pięć prób samobójczych - przyznał Szymon Najdora, właściciel lecznicy w Katowicach.

Przyczyną zwiększona podatność na doświadczenie problemów natury psychicznej

Uczeni badający przyczyny wystąpienia problemów psychicznych wśród weterynarzy wyjaśniają, że tak wysoki poziom myśli samobójczych może wynikać z współodczuwania cierpienia zwierząt, obezwładniającego stresu, bezradności, lęku i wielkiej odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów. Przyczyny upatrują także w niemożności pokazania własnych emocji w gabinecie.

Kolejną powodem poczucia przytłoczenia jest brak empatii, wyrozumiałości i przestrzeni na rozmowę ze strony właścicieli zwierząt , kiedy w grę wchodzi ostateczny gest miłosierdzia - eutanazja. - Wielu pacjentów musiałam uśpić w wyniku zaniedbań klientów. Próbuję, by choć trochę zrozumieli swój błąd. Mam wrażenie, że ludzie w mieście bardziej dbają o pupila, korzystają z usług specjalistów. Na wsi jest inaczej, choć to oczywiście nie reguła. Moje reakcje? Naprawdę różne. Uronię łzę, bywam obojętna, na zapleczu rzucę przekleństwem czy zadzwonię do męża i opowiem o danej sytuacji - wyznaje pani Edyta z rozmowie z "Tygodnikiem".

Branża nieszczęścia

Właściciele psów czy kotów niestety nie widzą tego, co dzieje się na zapleczu gabinetów weterynaryjnych, a wsparcie terapeutyczne dla personelu lecznic dla zwierząt wielokrotnie okazuje się trudno dostępne bądź niewychodzące naprzeciw oczekiwaniom osób zmagającymi się z myślami samobójczymi.

- Zdarzają się szczęśliwe momenty, ale ogólnie to jest tak zwana branża nieszczęścia - podkreśla Szymon Najdora.

Aby zapobiec fali samobójstw wśród weterynarzy, Natalia Strokowska, założycielka firmy Vetnolimits, oferującej mentoring i wsparcie zawodowe dla lekarzy weterynarii, przekonuje, by studenci już w trakcie studiów poznali ciemne strony zawodu. Jednocześnie zauważa, że rozszerzanie programu studiów o podstawowe pojęcia psychologii, etyki jest niezbędne.

Zdaniem Strokowskiej, wypracowanie w młodych i wciąż niedoświadczonych weterynarzach i asystentach mechanizmów radzenia sobie w trudnych sytuacjach może zapobiec wystąpieniu długotrwałemu stresu i zaburzeń psychicznych. Podkreśla przy tym, aby w trakcie tego procesu nie zatracić swojej wrażliwości, cierpliwości i wdzięczności, bez których pomaganie zwierzętom zwyczajnie nie byłoby możliwe.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy