Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce
pixabay/divide_by_zero

Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce

8 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Lasy Państwowe na bieżąco odnotowują upadki dzikiej zwierzyny. Jak zauważono w najnowszych raportach, duża część spowodowana jest kolizjami z pojazdami na drogach publicznych. Leśnicy apelują o zachowanie ostrożności w okresie jesiennym, w związku z wzmożoną migracją zwierząt.

Początek jesieni to okres, w którym częściej dochodzi do zderzeń z dziką zwierzyną. Zwiększona liczba wypadków drogowych z udziałem leśnych stworzeń związana jest przede wszystkim z częstszymi migracjami w ciągu doby. Jest ona bezpośrednio związana z rozpoczęciem okresu godowego zwierzyny płowej.

Uwaga na zwierzęta na drodze

Lasy Państwowe zauważają, że w dużej mierze odpowiedzialność za rosnącą śmiertelność dzikiej zwierzyny na drodze leży po stronie nieostrożnych kierowców. Oficjalnie, policja odnotowuje średnio 20 do 25, a nawet 30 tysięcy takich wypadków rocznie.

Chcąc przypomnieć Polakom o odpowiedzialności i nieprzyjemnościach, które są konsekwencją wypadków, przedstawiciele Nadleśnictwa Skrwilno opublikowali w sieci zdjęcia potrąconych zwierząt.

- Takie widoki są niestety coraz częstsze na naszych drogach. Najczęściej do zdarzeń drogowych w naszym nadleśnictwie z udziałem zwierzyny dochodzi na drodze krajowej nr 10 na odcinku Sierpc - Lipno - napisano we wpisie na facebookowym profilu.

Jesienią noga z gazu

- Ostrzegamy kierowców i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy. Zdejmując nogę z gazu i dostosowując prędkość do pory dnia, czy nocy, warunków atmosferycznych (śnieg, deszcz, mgła), ale także do otoczenia, dbamy o bezpieczeństwo swoje, swoich pasażerów i dzikiej zwierzyny — piszą leśnicy.

Raporty sporządzane przez Lasy Państwowe dowodzą, że najwięcej pod kołami samochodów ginie zwierząt drobnych: kun, jeży, borsuków, lisów i zajęcy, ale rozjeżdżane są też chronione bobry, wydry i żbiki. Codziennie ofiarami kierowców stają się również sarny, dziki, jelenie i łosie, a nawet żubry.

Poniżej znajdują się drastyczne zdjęcia zwierząt, które poniosły śmierć w wypadkach drogowych. Oglądasz na własną odpowiedzialność.

Źródło: facebook/Nadleśnictwo Skrwilno, Lasy Państwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy