Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2022-11-01T143406.719

facebook/TOZ Opole

Labrador umierał tygodniami. Ratunek przyszedł za późno. "W tak złym stanie psa nigdy jeszcze nie widziałam"

1 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Inspektorzy Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu odebrali labradora w stanie agonalnym z rąk pseudowłaściela. Niestety Ballo, bo tak nazywało się poszkodowane zwierzę, po tygodniach cierpienia zmarł. Teraz na jaw wychodzą porażające szczegóły interwencji. Jedna z zaangażowanych w sprawę aktywistek komentuje ją jednym zdaniem: "W tak złym stanie psa nigdy jeszcze nie widziałam".

Labrador o imieniu Baloo przebywał na podwórku jednego z domów we wsi Zwiastowice (woj. opolskie). Stan, w jakim się znajdował, był, delikatnie mówiąc, opłakany. Przedstawiciel jednej z najpiękniejszych ras wśród psów stał się przeraźliwie wychudzony, nie miał dostępu do jedzenia czy choćby kropli wody.

Przerażający jest także fakt, że psa konającego na podwórku codziennie mijali ludzie, a mimo to, nikt nie powiadomił służb o ewidentnym łamaniu Ustawy o ochronie zwierząt. Ot kolejny przypadek patologii środowisk wiejskich.

Baloo umierał tygodniami, właściciel i sąsiedzi nie widzieli problemu

Wystarczyło jedno spojrzenie na pozostawionego na pewną śmierć psa, by zaangażowani w sprawę inspektorzy zadecydowali o przeprowadzeniu akcji ratunkowej. Organizm Baloo był skrajnie wyniszczony do tego stopnia, że nie dał rady nawet się podnieść. Miał zanik mięśni, anemię, a wycieńczenie doprowadziło do tego, że mógł jedynie cichutko piszczeć, jakby sam pogodził się z czekającym go losem.

Równie okrutne w historii Baloo jest to, że konające zwierzę było widoczne z ulicy, a także o jego losie doskonale zdawali sobie sprawę sąsiedzi. Każdy pozostawał obojętny na jego cierpienie, aż w końcu o przerażającym odkryciu poinformowała służby anonimowa osoba.

Gdy inspektorzy dotarli na miejsce, właściciel całkowicie opadniętego z sił psa stwierdził, że to wina choroby. Bez zastanowienie zrzekł się zwierzęcia i wydawało się, że w całej sytuacji nie widzi najmniejszego problemu.

- Osoba, która nas powiadomiła, dołączyła kilka zdjęć wykonanych z ulicy. Na miejscu nasze dziewczyny zastały psa w stanie agonalnym, z drgawkami, bez dostępu do wody i pokarmu. Około 50-letni właściciel tłumaczył, że pies jest stary i od jakiegoś czasu nie chciał jeść, więc mu tego jedzenia nie dawał – dla TVN24 relacjonowała Dorota Jeleniewska, inspektor TOZ Opole.

Lampa solna

Masz w domu lampę solną? Lepiej się jej pozbądź - może zagrażać zdrowiu dzieci i zwierząt

CZYTAJ DALEJ

Labradora nie udało się uratować

Baloo trafił pod opiekę weterynarzy, którzy także byli zszokowani stanem, do jakiego doprowadził go pseudowłaściciel. Pies ważył zaledwie 17 kilo, przy czym waga zdrowego osobnika w jego wieku powinna oscylować w granicach 30-35 kilogramów. W trakcie badań ustalono również, że miał raka jądra.

- Nieprawdopodobna ilość pcheł na całym ciele, poraniona łapa. Nie potrafię określić, kiedy pies ostatni raz dostał posiłek. Brak mi słów. Nie wiem, jak można chodzić codziennie obok tak schorowanego zwierzęcia i mu nie pomóc – czytamy wypowiedź lekarki weterynarii Patrycji Krawiec, która walczyła o życie psa.

Zwierzęcia w agonalnym stanie nie dało się uratować. Weterynarz rozważała nawet, czy psa nie powinno się poddać eutanazji, lecz ostatecznie podjęła walkę o jego życie. Niestety pomoc dla Baloo przyszła za późno.

- Podałam Baloo malutki, lekkostrawny posiłek i on nawet zjadł. Do tego dwa antybiotyki. Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, ale pomoc przyszła po prostu za późno. On już odchodził. Temperatura jego ciała była niższa o ponad jeden stopień niż dolna granica normy. Organizm się poddawał. W nocy z niedzieli na poniedziałek pies zmarł – wyznała zrozpaczona lekarka weterynarii.

Inspektorzy oraz lekarze weterynarii działający w szeregach Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu, a także internauci, którzy zapoznali się z historią Baloo, nie mają najmniejszych wątpliwości, co do zasadności ukarania jego właściciela. Osoba, której obowiązkiem było dbać o swojego czworonożnego przyjaciela, nie tylko go nie leczyła, ale pozwoliła mu umierać tygodniami na łańcuchu, stąd w świetle prawa powinna ponieść najsurowszą możliwą karę za swoje haniebne postępowanie.

W tym kierunku prowadzone jest śledztwo, a na światło dzienne wciąż wychodzą nowe fakty. Warto zaznaczyć, że pod opieką byłego właściciela Ballo wciąż znajdują się trzy inne psy. O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Tanya Kusova

Najdłużej żyjące zwierzęta domowe. Niektóre z nich mogą towarzyszyć nam nawet 20 lat

Wszyscy właściciele zwierząt domowych chcą, aby ich pupile towarzyszyły im jak najdłużej. Zastanawialiście się kiedyś, które stworzenia słyną z długowieczności i ile przeżyli rekordziści ze swoich gatunków? Przedstawiamy zestawienie najdłużej żyjących zwierzątek domowych. Niektóre pozycje mogą Was zaskoczyć!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: tvn24.pl; facebook/TOZ Opole

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >