Swiatzwierzat.pl
Szczeniak

unsplash/Graham Holtshausen

Które psy są najbardziej chorowite? 7 ras, które odradzają weterynarze

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Co trzeba wiedzieć przy zakupie psa rasowego? Przede wszystkim decydując się na adopcję czworonoga, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak jego charakter, temperament, potrzeby oraz możliwe problemy z zachowaniem. Oprócz tego trzeba mieć świadomość, do jakich konkretnych celów dana rasa została stworzona oraz jakimi wrodzonymi chorobami i wadami genetycznymi może być obciążona.

Niewątpliwie każdy zwierzak, niezależnie od tego, czy jest rasowy czy też kwalifikuje się do grupy mieszańców i kundelków, potrafi okazać się cudownym przyjacielem. Warto jednak pamiętać, że w przypadku poszczególnych czworonogów systematyczne wizyty w lecznicach i podawanie im drogich leków będzie niestety koniecznym obowiązkiem właściciela. Czy jesteś na to gotowy?


Zanim kupisz psa rasowego. Jakie czworonogi nie cieszą się dobrym zdrowiem?

Na podstawie danych zgromadzonych przez naukowców prowadzących działalność badawczą w dziedzinie weterynarii opisano blisko 400 chorób o podłożu genetycznym. Statystyczny przedstawiciel konkretnej rasy może i jest narażony na mniejszą liczbę dolegliwości, co jednak nie oznacza, że jego materiał genetyczny pozostaje wolny od zmian pociągających za sobą przykre konsekwencje. W przeciwieństwie do kundelków, których geny często pozostają zagadką, rasowe psiaki są wystawione na konkretne dolegliwości w większym stopniu.

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie faktu, że zwierzęta chorują na dolegliwości, które przytrafiają się także ludziom. Mowa oczywiście o nowotworach, problemach z układem pokarmowym lub oddechowym, czy zapaleniu płuc. Można ich całkowicie uniknąć lub w porę złagodzić ich niektóre objawy, odwiedzając gabinet weterynarza i przeprowadzając rutynowe badania.

Oczywiście pod względem zdrowia i naturalnej odporności są mniej i bardziej chorowite psy. Część z nich obarczona jest predyspozycjami do różnych chorób w związku z budową ich ciała. Przykładem mogą być rasy o spłaszczonych pyszczkach, do których należą m.in. mopsy, buldogi francuskie i angielskie, czy pekińczyki. Psiaki te często cierpią na syndrom brachycefaliczny związany z budową ich czaszki i układu oddechowego, który w konsekwencji prowadzi do wystąpienia epizodów bezdechu, kaszlu oraz duszności. 

Natomiast w przypadku czworonogów klasyfikowanych do ras pasterskich należy zwrócić szczególną uwagę na kondycję ich oczu. Genetyczne wady i choroby atakujące organ odpowiadający za wzrok występują u nich zaskakująco często. Zaćma dziedziczna i postępujący zanik siatkówki to przypadłości, z którymi mierzy się większość tych czworonogów.

Innymi dolegliwościami przytrafiającymi się zazwyczaj rasom dużym, ale czasem i średnim, jest dysplazja stawu biodrowego oraz wyżej wspomniane choroby nowotworowe. Dotyczy to w dużym stopniu dobermanów i berneńskich psów pasterskich, które biją smutny rekord rasy o najkrótszej przeciętnej długości życia.

Jakich ras powinniśmy więc unikać, jeśli nie chcemy pojawiać się zbyt często u weterynarza? Oto kilka z nich:

Psy trzymane przez patologicznych zbieraczy

Piekło zwierząt w Starej Wsi. Ponad 30 psów przetrzymywanych w dramatycznych warunkach

CZYTAJ DALEJ

Najpopularniejsze rasy psów obarczone dużym ryzykiem chorób genetycznych

  • Buldog francuski i angielski - zespół brachycefaliczny, rozszczep podniebienia, alergie i infekcje skóry

  • Cavalier King Charles Spaniel - problemy z sercem wynikające z wrodzonej wady zastawki mitralnej

  • Owczarek niemiecki - ryzyko dysplazji stawów biodrowych, choroba von Willebranda, czyli najczęstsze dziedziczne zaburzenie krzepnięcia krwi, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, mukopolisacharydozą typu VII oraz mielopatia degeneracyjna będąca powoli postępującym schorzeniem układu nerwowego  

  • Mops - zespół brachycefaliczny, mopsie zapalenie mózgu

  • Doberman - choroba von Willebranda, predyspozycje do chorób nowotworowych

  • Berneński pies pasterski - predyspozycje do chorób nowotworowych. Badania wykazują, że ta rasa choruje aż o 255 razy częściej niż inne.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój pupil nie chorował i przez długie lata cieszył się najlepszym zdrowiem, to lepiej odłóż na bok preferencje estetyczne i poważnie zastanów się, czy kupno i opieka nad powyższymi rasami psów to zadanie, któremu jesteś w stanie podołać. Pamiętaj, aby przed podjęciem tak ważnej decyzji, która będzie przecież rzutowała na najbliższe kilkanaście lat, porozmawiać z hodowcą lub weterynarzem.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >