Swiatzwierzat.pl Gwiazdy i ich zwierzęta Sekretne życie księcia Filipa. Kochał konie, szybkie samochody i podróże
AFP/EAST NEWS

Sekretne życie księcia Filipa. Kochał konie, szybkie samochody i podróże

9 kwietnia 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W piątek, 9 kwietnia media na całym świecie obiegła smutna wiadomość. Pałac Buckingham poinformował o śmierci męża królowej Elżbiety II. Książę Filip odszedł w wieku 99 lat i był najdłużej żyjącym mężczyzną w całej historii imperium brytyjskiego. Jego życie u boku królowej nie było proste, jednak książe wynagradzał sobie ten fakt na wiele sposobów. Prowadził "sekretne życie", w którym nie brakowało szybkich samochodów, dalekich podróży i... zwierząt! Tak, Filip tak jak monarchini uwielbiał konie. Nawet napisał o tym kilka książek.

Nie żyje mąż królowej Elżbiety II. 

- Z wielkim smutkiem Jej Wysokość Królowa przekazuje wiadomość o śmierci swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości, Księcia Filipa, Księcia Edynburga - napisano w oficjalnym komunikacie Pałacu Buckingham.

Jak wynika z oficjalnego oświadczenia, książę Filip odszedł "w spokoju" dziś rano na Zamku Windsor . Rodzina Królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie. Nie ogłoszono jeszcze, kiedy odbędzie się uroczysty pogrzeb.

Książę Filip w 2017 roku wycofał się z życia publicznego. W ostatnich latach ojciec księcia Karola borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. W lutym br. arystokrata został przewieziony do szpitala King Edward VII’s Hospital Sister Agnes w Londynie, gdzie znajdował się pod obserwacją lekarzy. Królowa Elżbieta II zaprzeczyła plotkom, jakoby pobyt w szpitalu był związana z zakażeniem koronawirusem. W czasie miesięcznej hospitalizacji książę Filip przeszedł zabieg z powodu istniejącej wcześniej choroby serca.

16 marca został wypisany ze szpitala i wrócił do zamku w Windsorze pod Londynem. Niewykluczone, że gdyby nie ostatnie dolegliwośći, doczekałby się setnych urodzin. Obchodziłby je 21 czerwca.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Kim był książę Edynburga? Nieznane fakty z życia najbarwniejszej postaci brytyjskiej monarchii

Książę Filip był bez wątpienia jednym z najciekawszych członków brytyjskiej rodziny królewskiej, który zapisał się na kartach historii. Choć znany był z wymagającego charakteru i specyficznego poczucia humoru, niewiele osób zna wszystkie jego zainteresowania. Większość kojarzy przede wszystkim zamiłowanie do sportu i zwierząt, które łączył poprzez jazdę konną. Jest autorem kilkunastu książek dotyczących wyścigów zaprzęgów konnych.

Niektórzy mogli już zapomnieć nieoficjalną wizytę księcia Filipa w Polsce, kiedy to latem 1975 roku zawitał na pięć dni do Sopotu. Przyjechał wówczas otworzyć zawody zaprzęgami konnymi i wygłosić uroczystą przemowę. Sam także zmierzył się z 33-kilometrową trasą, podczas której zachwycił widzów imponującymi manewrami na morenowych wzgórzach.

Mąż królowej Elżbiety II uwielbiał oddawać się najróżniejszym zajęciom na świeżym powietrzu. Jego świat to podróże, okręty, maszyny i technika. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę długoletnią służbę w marynarce wojennej oraz późniejszą fascynację samochodami, samolotami i helikopterami. Co ciekawe, z jazdą autem pożegnał się najpóźniej, bo dopiero w wieku 97 lat.

Co więcej, książę Filip był zapalonym miłośnikiem sportu, dlatego aktywność fizyczna była kluczowym elementem jego codzienności. Starał się rozwijać wszechstronne pasje, w tym gimnastykę, grę w polo i krykieta. Być może to właśnie aktywnemu trybowi życia zawdzięczał swoją długowieczność.

Na sam koniec warto wspomnieć o tym, że chętnie użyczał królewskiego autorytetu przedsięwzięciom związanym ze środowiskiem naturalnym. Brał również czynny udział w pracach Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) jako szef jego brytyjskiego oddziału w latach 1961-1982, potem prezes w latach 1981–1996, a wreszcie honorowy przewodniczący, którym pozostawał do końca życia.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy