Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Krytycznie zagrożony gatunek wyłowiony w Indiach. Został sprzedany na czarnym rynku
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 15.03.2022 01:00

Krytycznie zagrożony gatunek wyłowiony w Indiach. Został sprzedany na czarnym rynku

ryba piła
fot. twitter.com/dpkBopanna

W Indiach został złowiony okaz, który należy do zagrożonego gatunku. Gigantyczny okaz musiał zostać wyciągnięty z wody za pomocą dźwigu. Mimo, że jest objęty ochroną gatunkową, został sprzedany tuż pod nosem lokalnego oddziału departamentu rybołówstwa.

Do niecodziennego połowu doszło w Malpe w stanie Karnataka na południu Indii. Jeden z tamtejszych mieszkańców złowił gigantyczny okaz. Była to ważąca 250 kilogramów i mierząca 3 metry ryba, której charakterystycznie zbudowana głowa w kształcie piły pełni funkcję wykrywania i atakowania zdobyczy.

Ryba zagrożona wyginięciem sprzedana na czarnym rynku

Na Twitterze zostało opublikowane nagranie, przedstawiające gigantyczną rybę piłę, która transportowana jest przy pomocy dźwigu. W pobliżu znajdują się ludzie, którzy przychodzą, aby zobaczyć okaz i zrobić mu pamiątkowe zdjęcia.

- Krytycznie zagrożony gatunek – żarłacz lub rekin stolarz pada ofiarą komercyjnych połowów sieciami w Malpe Udupi - podpisano nagranie.

Według indyjskiego prawa za sprzedawanie lub kupowanie ryby piły, grozi kara pozbawienia wolności. To nie powstrzymało jednak miejscowych przed dokonaniem transakcji. Jak informują lokalne media, zagrożona wyginięciem ryba trafiła na sprzedaż.

Ryba piła to zagrożony gatunek

Eksperci alarmują, zauważając, że ryby piły są gatunkiem krytycznie zagrożonym. Chociaż są chronione prawnie na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami flory i fauny, to niestety wciąż dochodzi do połowów tych zwierząt, głównie ze względu na ich płetwy i zęby.

Części ciała piły zwyczajnej są często sprzedawane jako trofea, żywność lub lekarstwa bądź ostrogi do walk kogutów, natomiast pysk nierzadko wykorzystywany jest jako ekscentryczna dekoracja wnętrz.

Według ekspertów, przyczyną wymierania gatunku jest brak siedlisk oraz zaplątywanie się w sieci rybackie. Ryby te stanowią ważny element ekosystemu morskiego, ponieważ wydobywają spod piasku mniejsze organizmy. Dzięki temu innym zwierzętom łatwiej jest znajdować pożywienie. Badacze oceniają, że na świecie żyje zaledwie 5 tys. dorosłych osobników.

Zobacz nagranie:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Źródło: o2.pl, tvn24.pl, twitter.com