Swiatzwierzat.pl
Król Karol III

instagram/theroyalfamily

Król Karol III wysłał list do PETA. Koniec z kontrowersyjnym przysmakiem w królewskich rezydencjach

21 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Media obiegła wiadomość o specjalnym liście do PETA, który wystosował Król Karol III. Monarcha Wielkiej Brytanii przerwał wieloletnią tradycję panującą w Pałacu i zarządził koniec z kontrowersyjnym przysmakiem w królewskich rezydencjach. W Polsce wskazane danie jest zakazane już od 20 lat. Wszystko ze względu na dobrostan zwierząt.

Na decyzję Króla Karola III wpływ miały liczne apele obrońców praw zwierząt. Kontrowersje od lat wzbudzało przygotowanie jednego z najbardziej cenionych dań, którym zachwycała się rodzina królewska i ich goście zaproszeni do rezydencji. Od teraz panuje jasny zakaz spożywania foie gras.

Król Karol III zakazał spożywania tradycyjnej potrawy. Koniec z kontrowersyjnym pasztetem w królewskich rezydencjach

Król Karol III zareagował na liczne apele obrońców zwierząt i zarządził, że odtąd foie gras nie będzie więcej serwowany w rezydencjach królewskich. Choć danie jest kojarzone z luksusem i splendorem, monarcha wystosował specjalny list do organizacji PETA, gdzie zapewnił o zaprzestaniu tego zwyczaju. Jego najnowsze rozporządzenie ma obejmować nie tylko Pałac Buckingham, ale także Balmoral, Sandringham, Zamek Windsor i Zamek Hillsborough.

- Możemy potwierdzić, że foie gras nie jest kupowane przez dwór królewski ani podawane w rezydencjach królewskich i nie ma planów zmiany tej polityki – oświadczono w liście do PETA

Takim postępowaniem zdobył przychylność ekologów, którzy w ramach podziękowania na dwór dostarczyli wegańską wersję pasztetu strasburskiego. Choć decyzja dotyczy tylko rodziny królewskiej, zachęca się również pozostałych mieszkańców Wielkiej Brytanii do zaprzestania tej praktyki. Choć na jej terenie zabrania się przymusowego karmienia zwierząt, ekskluzywny przysmak można zakupić z importu.

pies gryzie meble

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

CZYTAJ DALEJ

Okrucieństwo dla odrobiny "luksusu" na talerzu. Czym jest foie gras?

Foie gras, nazywany inaczej pasztetem strasburskim, to danie, które od lat wzbudza ogromne kontrowersje. Głównie dlatego, że do jego przyrządzenia potrzebne są stłuszczone wątróbki kaczek i gęsi. Często na fermach, by przyśpieszyć proces powstawania tłuszczu, ptaki są karmione kilka razy dziennie przez metalową rurę wprowadzaną przez gardło do samego żołądka. Ich wątroba powiększa się około dziesięciokrotnie, co w konsekwencji wywołuje jej marskość. Ekolodzy nie mają wątpliwości, że zwierzęta przy tym bardzo cierpią.

Choć pasztet ten nadal uważa się za ekskluzywne danie choćby w Belgii, Hiszpanii czy Chinach, w Polsce panuje prawny zakaz przymusowego tuczenia gęsi, obowiązujący od 1 stycznia 1999 r. Istnieją jednak bardziej ekologiczne hodowle, gdzie ptaki te są karmione żołędziami, kasztanami i owsem. Jesienią ich instynkt apeluje o spożycie większej ilości pokarmu na zimę, co i tak skutkuje otłuszczeniem wątroby.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

MUNDIAL 2022. Gwiazdy reprezentacji Polski i ich zwierzaki. Poznajcie milusińskich naszych piłkarzy

Polscy piłkarze to nie tylko znakomici sportowcy, ale również miłośnicy zwierząt. Swoimi pupilami chętnie dzielą się w swoich social mediach ku uciesze fanów. To właśnie czworonożni przyjaciele są z nimi nawet wtedy, gdy wyniki meczu zawodzą ich oczekiwania. W ich towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest się także zrelaksować po trudnym meczu i odpocząć przed kolejnymi zawodami. Trzeba przyznać, że niektóre rasy są naprawdę interesujące!

Zobacz galerię >

Jak dobrze pamiętasz imiona zwierzaków z bajek? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10

Truteń, obżartuch i śpioch z "Pszczółki Mai" to...

źródło: tvn24.pl; kuchnia.wp.pl

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >
psy bez przednich łap

Pozostałe

Adoptowała dwa psy bez przednich łap. Jeden uczy drugiego, jak się poruszać, piękne wideo

Czytaj więcej >