Swiatzwierzat.pl
Kociarz z Aleppo

facebook/Anna i Karol Wilczyńscy / Islamista Blog

Kiedy wszyscy uciekali przed wojną, on został, by ratować zwierzęta. Setki kotów zawdzięczają życie "Kociarzowi z Aleppo"

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

"Kociarz z Aleppo", czyli tak naprawdę Mohammad Alaa al-Jaleel miał szansę by tak, jak tysiące mieszkańców kraju pochłoniętego wojną, uciec z ojczyzny i szukać schronienia w bezpiecznym miejscu. Mimo to mężczyzna postanowił zostać i rato

Przed 2011 rokiem, zanim Syrię ogarnęła wojna domowa, Mohammad Alaa al-Jaleel mieszkał we wschodnim Aleppo i pracował jako elektryk. Wraz z zaostrzaniem się konfliktu mężczyzna mógł podjąć decyzję, by ratować swoje życie i wraz z milionami uchodźców szukać spokoju z dala od kraju, w którym naloty bombowe są codziennością.

Syryjczyk zrozumiał jednak, że jeśli pozostanie w strefie działań wojennych, będzie w stanie uratować życie setkom, jak nie tysiącom stworzeń, o których los nikt inny nie zadba. Była to wystarczający powód i motywacja, by ryzykując własnym zdrowiem i życiem, pomagać bezdomnym zwierzętom. 

Syryjczyk ratuje porzucone koty

„Kociarz z Aleppo" wspomina początek działalności Ernesto’s Sanctuary for Cats in Syria na swojej stronie internetowej. Wszystko zaczęło się w 2012 roku, kiedy Mohammad zaczął karmić porzucone i bezpańskie koty na ulicach. Większość z nich straciła dom po tym, jak ich właściciele uciekli z kraju w obawie przed śmiercią.

Kiedy mężczyzna zauważył, że coraz więcej zwierząt traci dom nad głową, choruje i cierpi głód, nie mógł przejść obok nich obojętnie. Czuł wewnętrzny obowiązek, by zrobić wszystko w swojej mocy, aby im pomóc. Już wtedy w jego głowie zaczął kreować się plan stworzenia miejsca schronienia dla bezpańskich kotów.

Mężczyzna kupował karmę dla zwierząt z własnych środków. Chociaż sytuacja ekonomiczna mieszkańców kraju pogrążonego w wojnie była fatalna, wolontariusz wolał przeznaczyć część swojej wypłaty na koty, niż własne potrzeby. W tamtym czasie pracował jako kierowca karetki i paramedyk.

Sanktuarium dla ofiar wojny domowej

Miłośnik zwierząt bardzo przeżywał, widząc, że na przestrzeni lat kiedy Aleppo niemal całkowicie opustoszało z powodu zaciekłych walk i bombardowań, zwierzęta pozostawały porzucone w mieście. Nierzadko dochodziło do wypadków, w których podobnie jak ich właściciele, koty czy psy padały ofiarą zaciekłego konfliktu.

Pod koniec 2016 roku, gdy reżim syryjski i jego sojusznicy przejęli kontrolę nad Aleppo, al-Jaleel wraz ze swoimi podopiecznymi był zmuszony uciec do miasta Idlib w pobliżu granicy z Turcją. To właśnie tam jego marzenie wreszcie się spełniło.

Kiedy Mohammad uzbierał potrzebne środki, otworzył azyl dla potrzebujących zwierząt. Sanktuarium dla kotów Ernesto w Syrii stało się bezpieczną przystanią dla wszystkich stworzeń, w szczególności kotów, które także stały się ofiarami niekończącego się konfliktu w kraju. Jego działania w dużej mierze pozostają finansowane z darowizn od miłośników zwierząt z całego świata, którzy nie są obojętni na los istot oddalonych tysiące kilometrów.

„Kociarz z Aleppo" podkreśla na swojej stronie internetowej, że jest tylko zwykłym cywilem, który tak jak miliony jego rodaków, został dotknięty wojną. To właśnie zwierzęta dodają mu otuchy w trudnych chwilach.

- Czuję wokół siebie niebezpieczeństwo, ale koty dodają mi odwagi, by tu zostać. Nie mogę ich zostawić - wyznaje wolontariusz w jednym z wpisów. - Wojna wciąż jest blisko naszego sanktuarium, a Syria nadal jest krajem pogrążonym w wojennej zawierusze. Ale będziemy kontynuować naszą misję poprawy życia tak wielu zapomnianych ofiar wojny - zwierząt - i poprawy przyszłości zwierząt w Syrii.

Dziś współpracują z nim lekarze weterynarii, wolontariusze, a w ośrodku mieszkają również psy, małpy, konie, gołębie, kaczki, gęsi i kurczaki, a czasem osły i kozy. Ich zdjęcia są na bieżąco publikowane na oficjalnym fanpage'u sanktuarium. 

Mohammad Alaa al-Jaleel to niezaprzeczalnie wielki człowiek o złotym sercu, a także niewątpliwy wzór do naśladowania. Miejmy nadzieję, że wkrótce w jego ojczyźnie znów zapanuje spokój, a zwierzęta odnajdą nowe kochające rodziny. 

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: noizz.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
doberman

Pozostałe

Doberman kontra szczeniak wielkości filiżanki. Kto kogo pogonił?

Czytaj więcej >
bokser przy zniszczeniach

Pozostałe

Bokser został sam w domu i nieźle narozrabiał. Niewinny wybryk kosztował właścicielkę fortunę

Czytaj więcej >