Kot z niebieskimi oczami
Źródło: unsplash/koda

Zdumiewające fakty o niebieskich oczach u kota. Poznaj wszystkie sekrety mruczków

15 Lutego 2021

Koty z niebieskimi oczami to zachwycający i niecodzienny widok. Jaki sekret kryje się za tą niebywałą barwą kocich oczu? Piękne i tajemnicze - takie są koty z niebieskimi oczami. Odkrywamy karty przed wszystkimi, którzy chcieliby poznać tajemnicę tych zachwycających stworzeń.

Kot z niebieskimi oczami to niezwykle zachwycające stworzenie. Jest niezwykle pięknem, ale także tajemnicze. Zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza ten przepiękny kolor oczu u kota? Wiele osób uważa, że niebieskookie mruczki skrywają jakąś tajemnicę. Sprawdzamy.

Koty z niebieskimi oczami

Niestety, wiele kotów, które mają jasną sierść i niebieskie oczy, ma również problemy ze słuchem. Biała sierść lub jej przewaga, a także niebieski kolor oczu oznaczać może mniejszą ilość melanocytów, czyli komórek wytwarzających tęczówkę. Ta mutacja często oznacza zmiany w genomie kota. Jak wykazują badania, wiąże się nie tylko z niebieskimi oczami, lecz także z gorszym funkcjonowaniem ucha wewnętrznego.

Portal koty.pl wskazuje, że nawet 40 proc, niebieskookich białych kotów może być głuche lub cierpieć na poważne uszkodzenia słuchu. Okazuje się, że zbyt mała liczba melanocytów wpływa na słuch.

Okazuje się także, że hetrochromia - zjawisko, gdy kot (ale dotyczy to także innych ras, a także ludzi) ma różne barwy tęczówek na oczach, także ma wpływ na słuch. Zazwyczaj na problemy występują z uchem bliższym niebieskiemu oku.

Kotka każdego miesiąca rodziła młode. Właścicielka zabrała ją do kliniki i osłupiała, gdy poznała prawdęKotka każdego miesiąca rodziła młode. Właścicielka zabrała ją do kliniki i osłupiała, gdy poznała prawdęCzytaj dalej

Zmienny kolor oczy

Kolor kocich oczu zmienia się z czasem. Podobnie jak u ludzi. Na początku swojego życia wszystkie koty mają niebieskie tęczówki. Dopiero koło 7-8 tygodnia życia nabierają one właściwego koloru.

Kolor oczu jest związany z umaszczeniem sierści kota. Są jednak rasy, które gwarantują niebieski kolor oczu. Są to między innymi: koty syjamskie, balijskie, himalajskie, perskie, birmańskie i jawajskie podaje portal koty.pl.

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł