Swiatzwierzat.pl

tiktok/ponyoandrichard

Kotka jest zmuszona nosić piżamki. Przez rzadką chorobę nie ma innego wyboru, "Jest wojowniczką"

14 Marca 2023

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Miss Ponyo to urocza kotka, którą internauci mogą kojarzyć z filmów, na których występuje w kolorowych piżamkach. Czy to wyłącznie wymysł i fanaberia opiekunów? Niekoniecznie. Wszystkiemu winna jest rzadka choroba autoimmunologiczna, na którą cierpi zwierzę. Odzież dostosowana do kociej postury służy jako środek zapobiegawczy w leczeniu infekcji skórnej. 

W internetowej przestrzeni często możemy natknąć się na dyskusje dotyczące przebierania zwierząt domowych. Zdaniem co poniektórych użytkowników sieci, takie zachowanie ma związek z ludzką próżnością czy próbą “zabłyśnięcia” w mediach społecznościowych. Okazuje się, że ubrania przeznaczone dla psów czy kotów nie muszą być szkodliwe dla ich zdrowia, a wręcz przeciwnie - mają zapobiec jego pogorszeniu

Kotka musi nosić piżamki

Poznajcie Ponyo - fashionistkę w kocim świecie, która z powodzeniem mogłaby reklamować piżamki. Ruda, pręgowana kotka chętnie pozuje przed obiektywem aparatu w nowych kreacjach, a właściciele z chęcią publikują na TikToku jej najciekawsze stylizacje. Do tej pory zaprezentowała się już w różach, jednorożcach, kolorowych wzrokach, a nawet stroju przypominającym kwiat. 

Setki tysięcy odsłon pod upublicznianymi nagraniami zapewniają ich milusińskiej rozpoznawalność, a jednocześnie łagodzą społeczną stygmę związaną za przebieraniem zwierząt domowych. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że opiekunowie Ponyo nie robią tego wszystkiego dla własnej przyjemności. Noszenie nietypowych piżamek przez kota jest spowodowane rzadką chorobą, na jaką cierpi.

@ponyoandrichard ponyo has an auto immune disorder called EGC and she is still a girl boss even with her skin condition 🫶🫶 #orangecat #catsoftiktok #ponyo #kitty #kittensoftiktok #cat #fyp #fyp ♬ original sound - Tyler

 

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

U Ponyo zdiagnozowano chorobę autoimmunologiczną

W rozmowie z “Newsweekiem” opiekunowie Ponyo wyznali, że już od pierwszych dni, gdy kotka znalazła się pod ich opieką, większość czasu spędzała na badaniach w gabinecie weterynaryjnym. Lekarze weterynarii wydali diagnozę, iż zwierzę choruje na zespół eozynofilowy kotów, w skrócie EGC. Objawia się on w trzech postaciach klinicznych - płytki eozynofilowej, ziarniaka eozynofilowego i wrzodów eozynofilowych, które mogą pojawić się w różnych częściach ciała. Aby go rozpoznać, konieczne jest przeprowadzenie badania cytologicznego i histopatologicznego.

W przypadku Ponyo, stan zapalny skóry jest spowodowany nadwrażliwością na niektóre alergie, pchły, pokarmy oraz unoszące się w powietrzu alergeny. Aby chronić ją przed jednym z najbardziej charakterystycznych objawów, którym jest nadmierne wylizywanie futerka, prowadzące niekiedy nawet do miejscowego wyłysienia, zalecono, by prócz przyjmowanych leków nosiła ubranko. Choć odpowiednie dobrane leczenie przynosi efekty, niestety nawroty pojawiają się bardzo często. 

@ponyoandrichard ponyo and her cat pajamas 🫶 cutest orange kitten on the block cat clothes are adorable!! we had to switch it up today because Richard spilled tiki cat on her last outfit #catsoftiktok #kitty #orangecat ♬ Sure Thing (sped up) - Miguel

 

Kotka nie przestaje walczyć. "Jest wojowniczką"

Na szczęście Ponyo wydaje się zupełnie nieprzejęta faktem, że opiekunowie ubierają ją w kolorowe piżamki i ubranka. Od postawienia diagnozy kotka niemal codziennie chwali się internautom swoimi strojami, a dzięki troskliwym członkom rodziny oraz silnej woli, 9-miesięczny rudzielec nie ustępuje w walce z chorobą. 

- Miała bardzo trudne dzieciństwo i była chora, kiedy ją uratowałem, ale jest wojowniczą od pierwszego dnia! Uwielbia się przytulać i dawać buziaki - wspomina jej właściciel Reem.

Udostępniane w sieci filmiki to nie tylko pokaz nowych kreacji Ponyo, ale także działanie mające na celu zwrócenie uwagi na problem zdrowotny, z jakim się zmaga. Dzięki temu być może inni opiekunowie zauważą podobne objawy u swoich podopiecznych, co skłoni ich do odwiedzenia weterynarza. Już teraz wśród komentarzy można znaleźć wypowiedzi osób, które domyślają się, że ich pupile mogą cierpieć na tę samą dolegliwość. 

źródło: newsweek.com; magwet.pl

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

Psi trener wyróżnił 3 najwierniejsze rasy psów. Zawsze staną w obronie właściciela i jego bliskich

CZYTAJ DALEJ
 Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

Czarny kociak urodził się z "gorączką". Wraz z wiekiem kolor jego futra zaczął się zmieniać

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Dziewczynka zaczęła głośno płakać. Reakcja kota przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania
Czytaj więcej >

Koty

Kot ukrył się za czerwonym płotem. Wypatrzeć go potrafią tylko osoby o orlim wzroku
Czytaj więcej >

Koty

Policja zatrzymała 20-letniego wandala. "Sprzedał" go kot konfident
Czytaj więcej >

Koty

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości
Czytaj więcej >

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >

Koty

Rolnik zauważył, że kura dziwnie się zachowuje. Zamiast jajek, wysiadywała kocięta
Czytaj więcej >
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]