Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot to najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka? Naukowcy nie mają wątpliwości
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 30.01.2019 13:32

Kot to najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka? Naukowcy nie mają wątpliwości

co to jest bunting
unsplash.com Velizar Ivanov

Kot: najlepszy przyjaciel człowieka? Dotychczas mówiło się tak o psach, czasy jednak się zmieniają i nie tylko one mogą ubiegać się o pierwsze miejsce na liście naszych ulubieńców! Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że kot to najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka. Zobacz dlaczego!

Koty to bardzo tajemnicze stworzenia. Chodzą własnymi ścieżkami, nie potrzebują ciągłej uwagi człowieka i nie mają nic przeciwko samotności. Dlaczego więc ludzie tak je uwielbiają? Co sprawiło, że mruczki rządzą światem i podbijają coraz więcej ludzkich serc? W niniejszym artykule poszukamy odpowiedzi na pytanie: kot – najlepszy przyjaciel człowieka czy jednak niezależny indywidualista?

Kot: najlepszy przyjaciel człowieka

Ciężko zaprzeczyć, że kot to najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka. Dobrze znosi samotność, jest niezależny i niewymagający ciągłej uwagi. Jego obecność sprawia, że czujemy się mniej samotni, a do tego świetnie prezentuje się na zdjęciach. Jak to się stało, że koty zaczęły spychać psy na dalszy plan?

Zmiana stylu życia współczesnego człowieka na pewno przyczyniła się do tego, że koty powoli doganiają psy. Co prawda te ostatnie nadal są na prowadzeniu: do 2015 roku było ich w polskich domostwach aż 7,8 mln! Koty jednak mają szansę na wyjście na prowadzenie, jako że są dużo lepiej przystosowane do współczesnego stylu życia.

Koty lepsze niż psy?

Kot: najlepszy przyjaciel człowieka czy modny „dodatek” do stylu życia? Stereotyp starej panny z kotem zaczyna już odchodzić do lamusa, współczesny właściciel kota to raczej młoda osoba z wielkiego miasta. Koty rzeczywiście wydają się pod wieloma względami właściwszym wyborem dla młodych wielbicieli zwierząt: są dużo mniej absorbujące i nie są całkowicie poddane człowiekowi. Pies, który bardzo potrzebuje ludzkiego towarzystwa, a także regularnych, długich spacerów może się okazać zbyt dużym obowiązkiem dla zabieganej osoby.

Zdanie ekspertów

Psychologowie twierdzą, że w naszym świecie coraz trudniej nawiązuje się nam relacje z innymi ludźmi. Zwierzę staje się więc substytutem kontaktu z drugim człowiekiem i pomaga nam przezwyciężyć lęk przed nawiązaniem bliższej więzi. W pędzącym w zawrotnym tempie współczesnym świecie kot, najlepszy przyjaciel człowieka nie brzmi wcale tak absurdalnie. Zwierzęta zapewniają nam także podstawową potrzebę fizycznego kontaktu i dotyku. Współczesny człowiek, zapracowany i samotny wybierze raczej kota, niż psa i nic dziwnego – mruczkom nie przeszkadza nasz zabiegany tryb życia i są dużo mniej wymagające od psów. Kot: najlepszy przyjaciel człowieka zapracowanego i samotnego, jest dużo rozsądniejszym wyborem.

ZOBACZ ZDJĘCIA UROCZYCH KOTÓW:

kot: najlepszy przyjaciel człowieka

Kot może się okazać lepszym towarzyszem we współczesnym świecie.

kot: najlepszy przyjaciel człowieka

Zwierzęta zapewniają nam podstawową potrzebę kontaktu fizycznego.

kot: najlepszy przyjaciel człowieka

Posiadanie kota może sprawić, ze czujemy się mniej samotni.

kot: najlepszy przyjaciel człowieka

Koty nie potrzebują aż tyle uwagi, co psy.

kot: najlepszy przyjaciel człowieka

Kot to najlepszy przyjaciel współczesnego człowieka: zapracowanego i samotnego.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kot ma focha? Zobacz, czym mogłeś go zdenerwować
  2. Kot lepszy dla dziecka? 5 powodów, dla których rodzic powinien kupić dziecku kota, a nie psa
  3. Jak bawić się z kotem? Najlepsze pomysły na zabawy z twoim mruczkiem

źródła: polityka.pl