Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot ma focha? Zobacz, czym mogłeś go zdenerwować
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka 29.01.2019 16:35

Kot ma focha? Zobacz, czym mogłeś go zdenerwować

Kot ma focha? Zobacz, czym mogłeś go zdenerwować
fot. unsplash.com Hitter Rudolf

Kot ma focha? Niestety, nawet najbardziej oddani właściciele czasami narażają się swojemu zwierzakowi. Wtedy pupil nie pozwala się głaskać, siedzieć z nami na kanapie, a nawet przebywać w tym samym pokoju! Jak temu zaradzić? Zobacz, czym mogłeś go zdenerwować!

Właściciele kotów od tysiącleci próbują rozgryźć tajemnice tych niezwykłych stworzeń. Niestety, do dziś pewne zachowania i przyzwyczajenia tych futrzaków potrafią nieźle zaskoczyć właścicieli i wprawić ich w niemałe zakłopotanie. Na przykład zupełnie nie wiedzą, co robić, kiedy kot ma focha… Jakie ludzkie zachowania najbardziej działają na nerwy naszym mruczkom? Czego powinniśmy unikać, jeśli pragniemy żyć z kotem w dobrej komitywie? Dowiedzmy się!

Dlaczego kot ma focha?

Co sprawia, że koty obrażają się na swoich właścicieli? Czasami odpowiedź jest oczywista – odebranie smakołyka, który mógłby mu zaszkodzić, wygonienie kota z niedozwolonego miejsca, ściągnięcie do domu, kiedy wolałby jeszcze pobrykać na zewnątrz. Jednak nierzadko przyczyny pozostają dla nas niejasne. Co powoduje, że ukochany mruczek zaczyna traktować panią czy pana jak persona non grata?

Zbyt długa nieobecność

Musieliśmy zostać po godzinach w pracy, a następnego dnia nasz mruczek nie przywitał nas z entuzjazmem, lecz podpatrywał spode łba i unikał spotkania? Nic dziwnego! Koty, tak jak psy, tęsknią za swoimi właścicielami i nie mogą się doczekać, aż wrócą do domu. Dlatego denerwują się, kiedy ich pan lub pani nie wraca o zwykłej porze. Czują się wówczas zaniedbane i niekochane. Dają wtedy upust złości przez obrażanie się i „strzelanie fochów”.

Zmiany w otoczeniu

Koty kiepsko znoszą wszelkie przeprowadzki i remonty. Wyraźne zmiany w otoczeniu sprawiają, że tracą poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. To powoduje u nich stres, który przekłada się na relację z właścicielem. Kiedy decydujemy się na radykalne zmiany w mieszkaniu, weźmy pod uwagę uczucia naszego mruczka.

Zbyt długie oczekiwanie

Kotek głośno domaga się śniadania, a ty długo zwlekasz, zanim mu je podasz? Może wypuściłeś mruczka na podwórko i zapomniałeś mu później otworzyć, a on zdążył zmarznąć i zmoknąć? Nie dziw się, że teraz czuje spory żal!

Nikt nie lubi, kiedy każe mu się długo czekać na spełnienie pilnej potrzeby. Jakbyśmy się czuli, gdyby ktoś odmawiał nam zjedzenia śniadania lub trzymał nas na mrozie czy deszczu? Pamiętaj, że koty również mają swoje potrzeby i czują zdenerwowanie, gdy są one lekceważone przez opiekuna.

Zrobiłeś pranie? Kot tego nie znosi

Niestety, od czasu do czasu nie da się uniknąć gruntownych porządków kociego legowiska. Zwierzak znosi tam jedzenie, zostawia mnóstwo sierści, zdarza mu się je zabłocić albo zmoczyć.

Musimy jednak przygotować się na to, że nasze postępowanie nie spotka się z aprobatą. Dlaczego koty nie lubią prania ich rzeczy? To wynika z faktu, że zapach jest dla nich niezwykle istotny. Za jego pomocą zaznaczają należące do siebie terytorium, rzeczy, a nawet… właściciela! Z tego powodu z wielkim niezadowoleniem podchodzą do faktu, że cały proces muszą zaczynać od nowa.

Dotykanie kociej kuwety i miski

Zmieniłeś kotu rodzaj żwirku albo kupiłeś nową karmę? Niektóre zwierzaki nie okazują żadnego zaskoczenia czy zakłopotania. Niestety, inne potrzebują czasu, by przekonać się do sytuacji.

Koty w szczególny sposób odnoszą się do swoich misek i kuwet, więc naruszenie „prywatności” okazują, obrażając się – nie tylko na właściciela. Czasami odmawiają jedzenia, picia czy załatwiania potrzeb w dotychczasowym miejscu. Musimy wówczas zachowywać czujność, zanim nasz mruczek wpędzi się w poważne problemy zdrowotne z powodu swojego uporu.

Co robić, gdy kot ma focha?

Jeśli nasz kot ma focha, musimy po prostu… uzbroić się w cierpliwość. Nie należy pod żadnym pozorem odpowiadać tym samym, czyli niechęcią i ignorowaniem. Prędzej czy później mruczek wybaczy nam nasze „potknięcia”, a wtedy zatęskni za pieszczotami i oddanym towarzyszem zabaw. Pamiętajmy, że znoszenie kocich fochów również należy do uroków opieki nad tymi szczególnymi stworzeniami!

Koty to wyjątkowe stworzenia. Zobacz zdjęcia uroczych mruczków:

kot ma focha
kot ma focha

Dlaczego kot się obraża? Może zbyt późno wróciłeś wczoraj do domu.

kot ma focha

Kazałeś swojemu kotu zbyt długo czekać na otworzenie drzwi? Nic dziwnego, że jest rozdrażniony.

kot ma focha

Nikt nie lubi zbyt długo czekać na podanie jedzenia. Koty nie stanowią wyjątku.

kot ma focha
fot. unsplash.com Paul Hanaoka

Zmieniłeś wystrój swojego mieszkania? Twój mruczek czuje się zagubiony i zdezorientowany, co przekłada się na wasze relacje.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak bawić się z kotem? Najlepsze pomysły na zabawy z twoim mruczkiem
  2. Polskie koty zabijają każdego roku aż 800 milionów zwierząt. Niepokojące statystyki
  3. Kot lepszy dla dziecka? 5 powodów, dla których rodzic powinien kupić dziecku kota, a nie psa