Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot lepszy dla dziecka? 5 powodów, dla których rodzic powinien kupić dziecku kota, a nie psa
Zuzanna Siwek
Zuzanna Siwek 29.01.2019 12:11

Kot lepszy dla dziecka? 5 powodów, dla których rodzic powinien kupić dziecku kota, a nie psa

kot dla dziecka
pixabay.com

Kot dla dziecka może okazać się dużo lepszym towarzyszem od psa! Dlaczego? Jest kilka głównych argumentów przemawiających za tym, by sprawić dziecku kota. Przed wami 5 powodów, dla których rodzic powinien kupić dziecku kota, a nie psa!

Wielu rodziców wie, jak bardzo uciążliwe i uparte potrafią być dzieci w swoich prośbach o zwierzę domowe. Z reguły w pierwszej chwili myślimy o psie, dużo rzadziej decydujemy się z miejsca na kota. Jest jednak wiele powodów, dla których kot dla dziecka może okazać się lepszym wyborem. Zobacz powody, dla których lepiej będzie zdecydować się na kota, zamiast psa!

Kot dla dziecka

Zwierzęta domowe wymagają opieki i odpowiedzialności – obu tych rzeczy warto uczyć dziecka od początku. Każde zwierzę domowe może być cudownym towarzyszem dla naszej pociechy, jednak za niektórymi wyborami przemawiają bardziej życiowe argumenty. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na dość wymagającego psa. Kot dla dziecka może się okazać dużo lepszym wyborem – także dla rodziców! Wymieniamy główne powody, dla których kot może być lepszy dla dziecka niż pies.

1. Wymaga mniej uwagi

Nie oznacza to, broń Boże, że kotom należy poświęcać mniej uwagi niż psom! Wszyscy miłośnicy zwierzaków wiedzą jednak, że koty to indywidualiści. Nie potrzebują, w przeciwieństwie to psów stałej uwagi i potrafią sobie poradzić bez człowieka. To ważny argument, zwłaszcza dla zapracowanych rodziców, którzy mogą nie mieć czasu na częste wyprowadzanie psa na spacery. Za to mruczek nie będzie za bardzo cierpiał, jeśli pozostanie na dłuższą chwilę sam w domu. Kota nie trzeba wyprowadzać na zewnątrz, poza tym dużo lepiej radzi sobie z samotnością.

2. Kot jest czystszy od psa

Często argumentem przeciwko przygarnięciu psa jest obawa przed wszechobecnym błotem, piachem i innymi zabrudzeniami. Choć oczywiście nie każdy rozwleka śmieci po podłodze czy ochlapuje ściany błotem, w przypadku kota to ryzyko spada niemal do zera. Koty nie są zazwyczaj zainteresowane robieniem bałaganu dla zabawy, ponadto mruczki słyną z dbania o własną higienę. Same więc dbają o to, by zawsze być czyste, a do tego nie przynoszą brudu z zewnątrz. Jedyne, czego możemy się obawiać, to sierści w całym mieszkaniu i sprzątania kuwety, co w ogólnym rozrachunku nie wydaje się wcale uciążliwe. Jeśli nasza pociecha jest na tyle duża, by sama sprzątać po kocie, tym lepiej! W końcu posiadanie zwierzątka to przede wszystkim odpowiedzialność.

3. Kot jest tańszy w utrzymaniu

Zabiegi weterynaryjne dla kota są z reguły dużo tańsze od tych dla psów. Ponadto sam kot ze względu na mniejsze rozmiary potrzebuje dużo mniej karmy. Psy mają dużo większy apetyt, w związku z czym nawet gdy kot potrzebuje specjalistycznej karmy, to i tak wychodzi nas ona sporo taniej. Podobnie jest z zabawkami: koty bawią się inaczej niż psy i dużo więcej czasu zajmuje im zniszczenie ukochanej zabawki.

4. Z kotem łatwiej na wakacjach

Jak wiadomo okres wakacyjny jest szczególnie ciężki dla właścicieli zwierząt. W końcu nikt nie chce zostawiać czworonoga samego nawet na jeden dzień, nie mówiąc już o dłuższym okresie. Kot dla dziecka może się tu okazać wybawieniem, jako że rodzina i przyjaciele dużo chętniej zajmą się kotem na czas naszej nieobecności. Psy wymagają wiele uwagi i są dużo bardziej absorbujące niż koty. Te ostatnie nie potrzebują kilku spacerów dziennie, ponadto umieją sobie odpowiednio dawkować jedzenie i wodę. Rodzina i przyjaciele, zwłaszcza ci niedoświadczeni w kwestii zwierząt domowych, dużo lepiej poradzą sobie z kotem. Jeśli wyjeżdżamy tylko na kilka dni, mruczkowi wystarczy nawet, by ktoś bliski wpadł do mieszkania rano i wieczorem i sprawdził, czy zwierzę ma wodę, jedzenie i sprzątniętą kuwetę.

5. Koty przyciągają przyjaciół

Kot dla dziecka to świetny pomysł pod wieloma względami. Jeden z nich jest nieco nieoczywisty, ale jak najbardziej prawdziwy. Kot okazuje radość zupełnie inaczej niż pies i nie musimy obawiać się, że pupil przestraszy znajomych dziecka. Małe dzieci czasem boją się psów właśnie ze względu na to, jak te reagują, gdy są podekscytowane. Pewnie wielu z was przydarzyło się za dzieciaka, że uradowany pies niechcący was przewrócił. Oczywiście zwierzaki nie robią tego złośliwie – taką ma ją po prostu naturę.

Kot dla dziecka może się okazać pod tym względem lepszym wyborem, te czworonogi bowiem zupełnie inaczej okazują emocje, a dzieci raczej się ich nie boją. Nie dość, że przyjaciele naszego dziecka nie będą bali się nas odwiedzać, to jeszcze kot w domu może przyciągnąć ich więcej! W końcu kto by nie chciał pobawić się z małym puchatym zwierzątkiem?

ZOBACZ UROCZE ZDJĘCIA DZIECI I KOTÓW:

kot dla dziecka

Małe dzieci uwielbiają zwierzęta i często namawiają rodziców ne przygarnięcie ich do domu.

Choć najpopularniejszym wyborem jest pies, to kot może okazać się dla dziecka dużo lepszym towarzyszem.

kot dla dziecka

Dzieciaki świetnie dogadują się z kotami.

kot dla dziecka

Zwierzaki mają kilka cech, które można uznać za przewagę nad psami!

kot dla dziecka

Pamiętajmy, że kot to nie zabawka i musimy nauczyć dziecko jak dbać i okazywać miłość pupilowi.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koty są lepsze od psów? 8 dowodów, że to prawda
  2. Jak koty okazują miłość? 10 dowodów, że twój kot bardzo cię kocha
  3. Jakich ludzi nie lubią koty? Odpowiedź może mocno zaskakiwać