Swiatzwierzat.pl
Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji

Muzeum Warszawy

KONKURS. Wyślij zdjęcie swojego zwierzaka i wygraj nagrodę

24 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Jakie miejsce na drabinie bytów zajmują zwierzęta zamieszkujące miasta? Jak zaznacza Lena Wicherkiewicz, kuratorka wystawy “Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”, historia polskich miast, w tym przypadku Warszawy, to nie tylko historia ludzi. Możecie się o tym przekonać na własne oczy, zdobywając podwójne wejściówki na ekspozycję. Szczegóły konkursu znajdziecie na końcu artykułu.

Wśród mieszkańców stolicy kraju nad Wisłą znajdują się tysiące gatunków zwierząt, które choć na co dzień zdają się schodzić na dalszy plan i niknąć wśród przepastnej przestrzeni miejskiego krajobrazu, to jednak w rzeczywistością są niezbędnym i nieodłącznym elementem zarówno przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. 

Wystawa “Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”

Jak udowadnia trwająca do początku października wyżej wspomniana wystawa w Muzeum Warszawy, na przestrzeni wieków zwierzęta pełniły i w dalszym ciągu pełnią o wiele więcej funkcji, niż tylko i wyłącznie dotrzymywanie towarzystwa swoim opiekunom. Od setek lat najrozmaitsze stworzenia są traktowane jak użyteczne narzędzia i pomoc w pracy. Ponadto, stanowią źródło pożywienia, surowców i innych produktów, a przy tym są kluczowym czynnikiem równowagi ekologicznej miasta. Część z nich, również i dzisiaj dostarcza nam radości, nie tylko ciesząc swoim widokiem, ale pozwalając zaspokoić ważne emocjonalne potrzeby ludzi. Wzajemne przywiązanie, oddziaływanie i specyfika relacji między człowiekiem a zwierzęciem stanowią właśnie główny temat wystawy. 

Wystawa „Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji” podzielona jest na pięć sekcji tematycznych, które obrazują złożony charakter zwierzęco-ludzkich relacji. Zwiedzającym przedstawione są: OKAZY, SIŁA ROBOCZA, TOWARY, TOWARZYSZE oraz SĄSIEDZI. Projekt wprowadza nas w świat warszawskiej przeszłości, odsłania przed nami jego tajemnice, zadziwiające powiązania i mało znane historie dotyczące zwierząt. 

Chcesz je bliżej poznać? Wystarczy, że wyślesz zdjęcie swojego pupila bądź innego dzikiego zwierzęcia na adres mailowy: konkurs@iberion.pl z dopiskiem "odpowiedzi na pytania - konkurs" oraz krótkim opisem.

Najoryginalniejsze fotografie opublikujemy i nagrodzimy wejściówkami na wystawę “Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji”. Do zgarnięcia mamy dwanaście podwójnych zaproszeń.

Weterynarz

6 alarmujących sygnałów, że czas zmienić weterynarza

CZYTAJ DALEJ

Kim są zwierzęcy mieszkańcy Warszawy?

Poznajemy losy udomowionych pupili, zarówno tych trzymanych na łańcuchach przy podwórkowych budach, jak i tych wyjątkowych szczęściarzy obdarzonych troską, ulubieńców elit czy zwyczajnych warszawiaków, którzy mogli liczyć na specjalne traktowanie, np. w postaci wspólnych wypadów do restauracji.

Dla odmiany, wystawa z brutalną dokładnością ukazuje rolę i sposób wykorzystywania zwierząt gospodarskich, hodowanych na mięso, skórę, futro, wełnę bądź jedwab, ale także siłą zaprzęgniętych do ciężkiej pracy, do ciągnięcia załadowanych towarami przyczep, dorożek i omnibusów. Przybliża nam warunki dobrostanu gatunków rodzimego, jak i egzotycznego pochodzenia, zamieszkujących ogrody zoologicznych oraz tzw. “aktorów mimo woli” wykorzystywanych w cyrkach i parkach rozrywki. Pominięty nie został nawet temat szkoleń czworonogów poddawanych tzw. “próbom pracy” oraz dzikich ptaków, ssaków i bezkręgowców, które licznie zamieszkują tereny miasta i niejednokrotnie wchodziły zarówno we współpracę, jak i konflikty z ludźmi. 

Chętni mogą uczestniczyć w niedzielnym oprowadzaniu kuratorskim, dyskusjach oraz programie edukacyjnym dla dzieci. Jednym z powracających tematów debat jest kwestia tego, czego możemy nauczyć się od otaczających nas istot żywych. Czy w czasach rosnącej  wrażliwości wobec zwierząt i budzącej się świadomości ich praw, a jednocześnie niekończących się przypadków ludzkiego okrucieństwa wobec innych stworzeń, możliwe jest postrzeganie miasta, wraz ze wszystkimi jego mieszkańcami, jako złożonego, spójnego i sprawnie działającego organizmu? I czy ostatecznie gatunek ludzki potrafi dostrzec to, że jest jedynie jedną z funkcjonalnych i równowartościowych części ekosystemu? 

Twórcy ekspozycji zachęcają nas, by wraz z przekroczeniem progu sali wystawowej zdobyć się na krytyczną refleksję i skorygować swoją dotychczasową optykę świata. W ciekawy sposób skłaniają do wyzbycia się poniekąd perspektywy antropocentrycznej i próby spojrzenia na Warszawę jak na “międzygatunkową wspólnotę mieszkańców”. Z każdego z prezentowanych przedmiotów, obrazów i instalacji wybrzmiewa niemy apel, wzywający do dostrzeżenia podobieństw - wspólnego mianownika, jakim są odczuwane przez ludzi i zwierzęta uczucia. Jednocześnie podkreślają przy tym potrzebę zatroszczenia się o przyszłość wszystkich warszawiaków oraz projektowanie przestrzeni miejskiej przy maksymalnym uwzględnieniu potrzeb czworonożnych, czy skrzydlatych mieszkańców. 

Czy w obliczu kryzysu klimatycznego, nieskutecznych rozwiązań systemowych w zakresie zapobiegania, ograniczania i pociągania do odpowiedzialności za znęcanie się nad zwierzętami, a wreszcie zwyczajnego egocentryzmu i spychania postulatów prozwierzęcych aktywistów na dalszy plan, doczekamy się zmian stosunku człowieka do naszych braci mniejszych? 

Konkurs

Odpowiedź na to pytanie pozostawiam Państwa indywidualnej ocenie, a wspólnie z redakcją Świata Zwierząt chciałabym zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w konkursie pt. “Fantastyczne zwierzęta w Warszawie i jak je znaleźć”, organizowanym we współpracy z Muzeum Warszawy.

Konkurs skierowany jest do wszystkich miłośników zwierząt, a żeby wziąć w nim udział wystarczy przesłać zdjęcie przedstawiające najciekawszych, najbardziej urzekających i tajemniczych zwierzęcych mieszkańców Polski. Zgłoszenia należy przesyłać do 1 lipca.

Pełny regulamin konkursu znajduje się TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!

Zobacz zdjęcia:

Plakat wydarzenia

Plakat wydarzenia

Teofil Boretti, Mordka (Markus) Ellenband, Piesek, lata 90. XIX w., Muzeum Warszawy
fot. Tomasz Kaczor
fot. Tomasz Kaczor
fot. Ewa Matysiak
fot. Ewa Matysiak

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Zwą go polskim dr Dolittle. Ostrowski policjant przyciąga zwierzęta jak magnes

Czytaj więcej >

Aktualności

Pandemia odbija się na budżecie legendarnej stadniny koni? Są milionowe straty

Czytaj więcej >

Aktualności

Inspektorzy DIOZ uratowali zaniedbane psy „Nigdy nie były przytulane i kochane"

Czytaj więcej >

Aktualności

Niezwykła ekspozycja pod Sejmem. Tak wygląda przyszłość bez chowu przemysłowego zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzień na plaży zmienił się w dramat. Na odsiecz ruszyli niezwykli ratownicy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >