Koniec chowu klatkowego? Komisja Europejska wkrótce wyda decyzję, szykują się znaczące zmiany
Na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie inicjatywy społecznej, której celelem jest zrewolucjonizowanie dotychczasowych metod hodowli zwierząt gospodarskich oraz zakazanie tzw. chowu klatkowego. Poparcie dla prozwierzęcej akcji "Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age" wyraził m.in. Janusz Wojciechowski, unijny komisarz UE ds. Rolnictwa. Czy wynik sprawy jest już przesądzony?
W ubiegły czwartek w Parlamencie Europejskim odbyło się trzygodzinne wysłuchanie komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej". W trakcie wysłuchania głos zabierali zarówno członkowie komitetu obywatelskiego, jak i politycy, naukowcy oraz hodowcy, którzy przekonywali, że odejście od chowu klatkowego poprawi dobrostan ponad 300 mln zwierząt hodowanych na terenie Unii Europejskiej.
Czy to koniec epoki klatkowej? Waży się los milionów istnień
Zdaniem Małgorzaty Szadkowskiej, prezeski Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego Koniec Epoki Klatkowej decyzja o zakazie chowu klatkowego zrewolucjonizuje polskie i europejskie rolnictwo. Przekonywała, że obecnie obowiązujące przepisy unijne dotyczące zwierząt hodowlanych wymagają nowelizacji, gdyż są przestarzałe i zostały wprowadzone ponad 20 lat temu, kiedy poziom wiedzy na temat dobrostanu świń, kur czy cieląt był stanowczo mniejszy, niż obecnie.
- Badania naukowe pokazują, że klatki mają z natury poważne wady z punktu widzenia dobrostanu zwierząt, a ich stosowanie jest niezgodne z traktatem uznającym zwierzęta za istoty czujące - brzmiała treść odczytanego pisma.
W sprawie chowu klatkowego wypowiedział się również Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa. Zadeklarował poparcie projektu i zapewnił, że zależy mu na wprowadzeniu planu poprawy dobrostanu zwierząt.
- Mamy wiele funduszy unijnych, które mogą być wykorzystane na odchodzenie od chowu klatkowego na rzecz alternatywnych metod hodowli. Jest pełne poparcie Komisji dla takiej transformacji - powiedział Janusz Wojciechowski. - Dobrostan zwierząt leży w samym sercu Zielonego Ładu i mnie osobiście zależy na tym, żeby go poprawić .
Wielka zmiana dla zwierząt i rolników
Komisarz UE ds. rolnictwa przyznał także, że chów klatkowy jest częścią szerszego problemu jakim jest intensyfikacja produkcji, która godzi również w polskie rolnictwo.
– Nie tylko interes zwierząt, także troska o rolników. Zamknięte klatki to część wyścigu na intensywność i masowość produkcji rolniczej, wyścigu bardzo niebezpiecznego dla większości rolników. To wyścig, który zabija małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Trzeba go ograniczać – napisał Wojciechowski na Twitterze.
Oprócz Wojciechowskiego, poparcie dla prozwierzęcej inicjatywy społecznej wyrazili m.in. europoseł Lewicy Robert Biedroń, czy unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Projektem transformacji hodowli zwierząt gospodarskich zajmie się teraz Komisja Europejska. Ostateczne ustosunkowanie się do treści inicjatywy to już kwestia najbliższego kwartału.
Zobacz zdjęcie:
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Gospodarstwo "Kaszubska Koza" stanęło w płomieniach. Nie wszystkie zwierzęta przeżyły
-
Groźna bestia z Krakowa robi furorę za granicą. Gadżety z "lagunem" już niedługo w sprzedaży