Swiatzwierzat.pl

Marek BAZAK/East News

Kocięta porzucone w pudełku, urodziły się kilka godzin wcześniej. "To cud, że w ogóle żyją"

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy porzucanie małych kociaków w kartonie pod drzwiami obcej osoby jest etyczne? Usprawiedliwienia dla takiego czynu nie widzą przedstawiciele Animal Patrol Straży Miejskiej, do których trafiło pięć kociąt. Zwierzęta zostały znalezione przez mieszkankę Łodzi, kiedy akurat wychodziła rano do pracy.

O losach pięciu porzuconych kociaków powiadomiono za pośrednictwem wpisu na Facebooku. 11 marca pod drzwiami jednego z mieszkań przy ulicy Sosnowej w Łodzi znaleziono pudełko ze znajdującymi się w środku zwierzętami. Całe szczęście trafiły na osobę, która postanowiła zawalczyć o ich przetrwanie.

Porzucone kocięta w pudełku. Właściciele chcieli pozbyć się problemu

Wychodząc rano do pracy, mieszkanka Łodzi omal nie potknęła się o pozostawione na wycieraczce pudełko. Kiedy je otworzyła, zobaczyła pięć nowo narodzonych kociaków. Były bardzo przestraszone i tak małe, że nie mogły samodzielnie jeść. W dodatku wciąż miały zamknięte oczy. Najprawdopodobniej przyszły na świat zaledwie kilka godzin wcześniej.

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

CZYTAJ DALEJ

Kocięta muszą podrosnąć, zanim trafią do adopcji

Próby odnalezienia matki kociąt nie powiodły się. Wszystko wskazuje na to, że sprawca porzucenia zwierząt z pełną świadomością konsekwencji rozłączył je z kotką i wyrzucił.

- Mieszkanka zabrała małe kotki do domu, bo dwa tygodnie wcześniej jej kocica również urodziła kocięta, sądziła, że być może ta kotka przyjmie je, wykarmi, jednak tak się nie stało i była zmuszona poprosić o pomoc Animal Patrol - relacjonuje rzeczniczka łódzkiej formacji, cytowana przez TVN.

Nie ma nawet najmniejszych wątpliwości, co do intencji sprawcy: zostawił zwierzęta w kartonowym pudle, przerzucając odpowiedzialność za ich zdrowie i życie na obcą osobę. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, to cud, że w ogóle przeżyły.

Na obecną chwilę kocięta znajdują się pod opieką zaufanych ludzi - są karmione, ogrzewane i przytulane. “Wyrosną na pewno na piękne kocurki” - zapewniają ich tymczasowi opiekunowie.

Każdy może pomóc zwierzętom w potrzebie

Przypadek porzuconych kociąt nie jest odosobniony. Przedstawiciele organizacji ratujących kocie i psie życia apelują do właścicieli zwierząt o zapewnienie im należytej opieki. Według obliczeń Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, każdego roku w sezonie letnim liczba porzuconych zwierząt wzrasta o około 30 proc., natomiast okres godowy kotów, zwany marcowaniem, sprawia, że wraz z początkiem wiosny nowych podopiecznych stale przybywa. 

Pracownicy oraz wolontariusze w schroniskach czy fundacjach pro-zwierzęcych mają ręce pełne roboty. Karma znika kilogramami, a żwirek hektolitrami dziennie, dlatego w miarę możliwości pomóżmy im przetrwać ten trudny okres - wpłacając datki na oficjalne zbiórki bądź przekazując dary rzeczowe.

Dodatkowo służby przypominają o obowiązku każdego obywatela - jeżeli widzimy kogoś porzucającego zwierzę czy też podejrzewamy, że ktoś wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, powinniśmy zawiadomić policję, straż miejską, czy inne odpowiednie służby. To samo tyczy się także innych przypadków, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda.

 

Źródło: Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi

 

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"

CZYTAJ DALEJ
Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu

Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Pamiętacie tego kota? Jak potoczyły się losy Salema z "Sabriny nastoletniej czarownicy"?
Czytaj więcej >

Koty

Dziewczynka zaczęła głośno płakać. Reakcja kota przechodzi nasze najśmielsze oczekiwania
Czytaj więcej >

Koty

Kot ukrył się za czerwonym płotem. Wypatrzeć go potrafią tylko osoby o orlim wzroku
Czytaj więcej >

Koty

Policja zatrzymała 20-letniego wandala. "Sprzedał" go kot konfident
Czytaj więcej >

Koty

Lady Godiva przeżyła dekadę na ulicy. Pomimo nadąsanej miny, drzemią w niej wielkie pokłady miłości
Czytaj więcej >

Koty

Choć płyn uciska jej mózg, nie traci chęci do życia. Kotka Milly chce być po prostu kochana
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]