Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Koci katar: co robić, gdy kot kicha i ma zaropiałe oczy?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 10.11.2022 16:23

Koci katar: co robić, gdy kot kicha i ma zaropiałe oczy?

BeFunky-collage
unsplash/Anna Nurek

Koci katar, określany jako ostry lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej nosa, to jedna z najczęstszych chorób, które występują u kotów. Ja rozpoznać objawy i w jaki sposób postępować, gdy pojawią się w twojego mruczka? Na pewno nie trać czasu na domysły i od razu podejmij odpowiednie działania.

Koci katar to nic innego jak choroba zakaźna górnych dróg oddechowych u kota, wywoływana przez wirusy. Potocznie używana nazwa nie wzięła się znikąd, bowiem przypomina przeziębienie występujące u człowieka. Nos, jama ustna oraz oczy to jedne z najwrażliwszych narządów nie tylko u ludzi, ale także zwierząt, stąd choroba ma dość charakterystyczne objawy, które bez problemu powinien zaobserwować każdy opiekun mruczka. Czy są domowe sposoby na walkę z tą dolegliwością?

Czym jest wirusowe zapalenie spojówek u kota?

Koci katar jest chorobą występującą dosyć często, a jego przyczyną jest wirus FHV-1 (herpeswirus typu 1) oraz FCV-1 (kaliciwirus), który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Najczęściej do wirusowym zakażenia u kota dochodzi w momencie kontaktu z innym chorym osobnikiem. Zarażenie następuje też poprzez używanie wspólnych misek, zabawek czy kuwety bądź przebywanie w miejscu, gdzie wcześniej był zakażony zwierzak.

Najbardziej narażone na wystąpienie choroby są kocięta od 6 do 12 tygodni, u których nie jest jeszcze w pełni wykształcony układ immunologiczny, koty mieszkające z nimi pod jednym dachem oraz zwierzęta narażone na szczególnie duży stres, czyli np. te przebywające w schronisku lub hodowli.

Wiele osób błędnie zakłada, że jeśli u ich kota zaczął się katar, po czasie sam zniknie, tak jak dzieje się to u ludzi. Otóż bagatelizowanie pierwszych objawów dolegliwości jest najgorszym błędem, jaki możemy popełnić na wczesnym etapie choroby. Katar nie przejdzie samoczynnie i jest bardzo zaraźliwy. W najgorszym wypadku może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Objawy kociego kataru

Symptomy świadczące o tym, że kot się rozchorował, mogą występować już po 2 dniach od kontaktu z chorym osobnikiem, natomiast bywa, że czas ten wydłuża się do 9 dni. Sama infekcja trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni.

Najbardziej charakterystyczne objawy, które pojawią się w tym czasie to kichanie, kasłanie, trudności z oddychaniem oraz wypływanie surowiczej lub ropnej wydzieliny z nosa zwierzaka. Oprócz tego, jego spojówki są obrzęknięte, a gałki oczne zaczerwienione. Na języku, podniebieniu i wargach mogą pojawić się owrzodzenia, przez co zwierzęciu dolega brak apetytu, ospałość i spadek energii.

francesco-ungaro-48bZh32St1Q-unsplash

unsplash/Francesco Ungaro

Co robić, gdy kot kicha i ma zaropiałe oczy?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna - jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem. Okazuje się, że gdy w miarę szybko zareagujemy na objawy kociego kataru, możemy nawet uniknąć antybiotykoterapii.

Najczęściej w przypadku zachorowania specjalista zaleci stosowanie odpowiednich środków przeciwzapalnych i kropli do oczu. Gdy objawy występują dłużej, a ich nasilenie nie zmniejsza się, niezbędne mogą okazać się dodatkowe środki dobrane na podstawie posiewu do bakterii występujących w zakażeniach wtórnych.

Weterynarze podkreślają, że domowe wyleczenie zwierzaka z kociego kataru jest niemożliwe. Jeśli opiekun nie zareaguje w odpowiednim czasie, konsekwencją może być trwała niepełnosprawność, a nawet śmierć. Jedyną rzeczą, która w domowym zaciszu pomoże kotu wrócić do zdrowia, jest spokój i zapewnienie pełnowartościowej diety.

Czy człowiek może zarazić się kocim katarem?

Bardzo często pojawia się pytanie, czy kocim katarem może zarazić się człowiek, skoro objawy są do złudzenia podobne do ludzkiego przeziębienia. Otóż wirusowe zakażenie, na które chorują koty, nie jest w stanie przejść na człowieka. To infekcja charakterystyczna tylko dla tego gatunku. Co za tym idzie - psy i inne zwierzęta domowe także nie mogą ulec zakażeniu.