Kiedy NIE głaskać psa? W tych momentach trzymaj ręce przy sobie. Ten błąd może zaważyć na wszystkim
Głaskanie psa to odruch, który bez zastanowienia wykonuje wiele ludzi. Niestety, okazuje się, że ten zwyczaj często jest przyjemnością tylko dla jednej ze stron. W niektórych sytuacjach zwierzęta podczas głaskania mogą czuć się zagrożone, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Kiedy lepiej nie dotykać psa oraz jakich obszarów ciała unikać podczas pieszczot ze swoim pupilem?
Głaskanie psa nie zawsze jest dla zwierzęcia nagrodą
Psy zajmują szczególne miejsce w sercu wielu ludzi, dlatego mnóstwo z nich na sam widok puchatego czworonoga ma ochotę go przytulać oraz głaskać. Niestety, niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że dla zwierząt bliski kontakt fizyczny zazwyczaj nie ma nic wspólnego z przyjemnością czy zacieśnianiem relacji. Wręcz przeciwnie - nagminne przekraczanie granic cielesnych z czasem zacznie kojarzyć się czworonogom z poczuciem zagrożenia. Bywa, że nawet czułości z ukochanym opiekunem mogą być dla niego źródłem dyskomfortu i stresu.
Dotyk wcale nie musi być utrapieniem. Najważniejsze, by pamiętać o tym, że większość zwierząt nie lubi być dotykana przez obce osoby. Dlatego podchodzenie do przypadkowych psów spotkanych na spacerze nie jest dobrym pomysłem, bez względu na to, jak słodki i przyjazny wydaje się być zauważony czworonóg.
Wzięli suczkę ze schroniska, po 4 godzinach krzyknęli "won". Jeszcze nigdy nikt jej tak nie oszukałKiedy nie dotykać psa? W tych sytuacjach unikaj kontaktu fizycznego
W jakich innych okolicznościach warto powstrzymać się przed zaczepianiem psa? Poniżej wymieniamy kilka przykładowych sytuacji, podczas których zawsze należy unikać dotykania zwierzęcia. Próba głaskania może wtedy zakończyć się ostrzegawczym warknięciem, a nawet atakiem.
Oto momenty, w których nie należy dotykać psa:
- Pora karmienia - każdy pies powinien mieć możliwość zjedzenia posiłku w spokoju. Wszelkie formy kontaktu fizycznego w tym czasie mogą zostać odebrane przez czworonoga jako próba odebrania mu pokarmu. Dlatego jeżeli chcesz pogłaskać swojego psa, poczekaj aż się naje i odejdzie od miski.
- Czas na odpoczynek - zwierzęta, zupełnie tak jak ludzie, nie lubią być niepokojone w trakcie drzemki. Jeżeli nagle wybudzisz swojego pupila ze snu, może on poczuć nagły przypływ irytacji, lub nawet się wystraszyć. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o pogłaskaniu śpiącego czworonoga, zastanów się na tym czy Tobie podobałby się to, że ktoś nagle zaburza Twój odpoczynek.
- Stan nietrzeźwości - psy nie lubią ludzi będących pod wpływem alkoholu oraz innych substancji odurzających. Dlatego, jeżeli po powrocie z nakrapianej imprezy najdzie Cię ochota na przytulanie czy głaskanie swojego pupila, przypomnij sobie o tym, że on sobie tego w tym momencie nie życzy.
Psy nie lubią być dotykane w pewnych miejscach
Głaskanie psa po głowie wielu osobom wydaje się być czymś oczywistym, niemniej jednak zdecydowana większość czworonogów nie lubi być dotykana po tej części ciała. Dlatego czworonogi często na głaskanie po głowie reagują uchylaniem się przed ludzką ręką bądź odchodzą od człowieka.
Równie niekomfortowe dla większości zwierząt jest dotykanie po ogonie oraz łapach. Dlatego podczas głaskania warto uważnie obserwować jego reakcję na różnego rodzaju pieszczoty. Jeżeli zwierzak nie będzie wykazywać agresji czy niezadowolenia, z całą pewnością wolałby, żeby dać mu spokój. Pamiętaj o tym, że nie każdy czworonóg potrafi komunikować swoje emocje w sposób czytelny dla ludzi.
Z kolei zwierzęta zazwyczaj czują najwięcej przyjemności, kiedy są dotykane po tułowiu oraz w okolicach szyi. Wiele osobników lubi tez głaskanie po brzuchu.
Źródło: kobieta.gazeta.pl, poprostubajecznie.pl