Swiatzwierzat.pl
Karolina Korwin-Piotrowska

instagram/karolinakp

Karolina Korwin-Piotrowska apeluje ws. zwierząt. Mnóstwo Polaków się ich brzydzi

22 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Karolina Korwin-Piotrowska opublikowała na swoim profilu na Instagramie apel dotyczący poszanowania zwierząt, a precyzyjniej ujmując - owadów. Dziennikarka postanowiła rozprawić się ze szkodliwymi stereotypami na temat pożytecznych stworzeń, które u wielu ludzi wywołują strach i obrzydzenie. Mowa o potocznie nazywanych "tramwajarzach".

Karolina Korwin-Piotrowska jest polską dziennikarką telewizyjną i radiową oraz felietonistką, która wykorzystuje swoje zasięgi na Instagramie do nagłaśniania istotnych kwestii.
W jednym z ostatnich wpisów na Instagramie zwróciła się do swoich obserwatorów z dosyć nietypową prośbą.

Karolina Korwin-Piotrowska apeluje, "Proszę nie zabijaj mnie!"

Dziennikarka udostępniła na swoim profilu post przedstawiający czarno-czerwonego owada, który powszechnie znany jest jako "tramwajarz". Okazuje się, że mamy wobec nich spory dług wdzięczności.

Ujęcie owada zostało opatrzone wymownym opisem, przybliżającym zwyczaje tego gatunku, natomiast celem postu było uświadomienie odbiorców, że warto darować im życie.

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy, w których internauci wyrazili swoje zdumienie oraz pochwalili Korwin-Piotrowską za szerzenie pożytecznych informacji. Zdaniem niektórych właśnie takie zagadnienia powinny być poruszane na lekcjach w szkole.

- Powinno być więcej takich akcji uświadamiających o naturze wokół nas, jak np. zniesławione krety. Dziękujemy Pani Karolino, że i takie sprawy Panią zajmują - skomentowała jedna z osób.

- Mnie za dziecka ktoś nagadał, że to "nauszniki" i włażą do uszu, koszmary miałam przez nie, bo pełno ich było obok domu. Zasypiałam z zasłoniętymi rękami uszami. A to takie nieszkodliwe stworzenia... - podzieliła się swoją historią kolejna internautka.

- Zawsze jak byłam mała strasznie się ich bałam i deptałam... Teraz mi wstyd - przyznała inna.

- Kurde, nie wiedziałam, że są takie pożyteczne! Człowiek codziennie uczy się czegoś nowego - podsumowała kolejna.

Marianek

Marianek stał się tarczą strzelniczą. „Na widok człowieka zastyga w strachu"

CZYTAJ DALEJ

Kowalik bezskrzydły, czyli pożyteczny "tramwajarz" - ile faktycznie mu zawdzięczamy?

Kowale bezskrzydłe to około centymetrowe owady, które często znamy „z widzenia”, choć nie do końca wiemy, jak się nazywają. Patrząc na nie od góry zauważymy, że ich ciała są w czerwono-czarnym kolorze, z dwiema charakterystycznymi czarnymi plamkami po obu stronach. Raczej nie uświadczymy widoku tych owadów w pojedynkę, bowiem występują w licznych grupach.

- Kowal bezskrzydły preferuje żyć w zbiorowości głównie dla swojego bezpieczeństwa. To u niego celowe, bowiem w grupie ma większą moc odstraszania dużych ptaków, które mogłyby go zaatakować - wyjaśnia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, cytowany przez serwis "Region Dom".

Chociaż wygląd "tramwajarza" może napawać strachem czy obrzydzeniem, w rzeczywistości stworzenia z gatunku pluskwiaka wcale nie gryzą i dla człowieka są całkowicie nieszkodliwe. Osoby, których pasją jest pielęgnacja ogrodu także nie powinny być wobec nich uprzedzone. Wbrew pozorom kowaliki nie zjadają żywych kwiatów i warzyw.

Kowal bezskrzydły w środowisku naturalnym jest owadem pożytecznym, ponieważ pomaga rozłożyć szczątki organiczne. Pamiętajmy zatem, by zamiast obsesyjnie szukać sposobu na wytępienie robactwa, cieszmy się z jego obecności w ogrodzie. Niepokojący wygląd pancerza to nie powód do zabijania nieszkodliwych owadów.

Jak myślicie, czy taka forma uświadamiania ma szansę zmienić nasze podejście do zwierząt i zastąpić strach przed owadami większą wyrozumiałością? Dajcie znać w komentarzu!

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz domowe zwierzaki?

Pytanie 1 z 3

Jaka rasa psa jest najpopularniejsza w Polsce?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: instagram/karolinakp

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >