Swiatzwierzat.pl Pozostałe Jelenie nagle wbiegły na peron dworca. Co robiły w centrum miasta?
facebooki/Melnyk Lyubov

Jelenie nagle wbiegły na peron dworca. Co robiły w centrum miasta?

14 marca 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Pasażerowie czekający na stacji PKP w Jarocinie stali się świadkami niewiarygodnego zdarzenia. W niedzielne południe dwa dorosłe jelenie znienacka wbiegły na peron i przemknęły tuż obok oczekujących na przyjazd pociągu osób.

Na dworcu kolejowym, w samym centrum miasta zaobserwowano dużych rozmiarów zwierzęta, które opuściły swoje naturalne środowisko. Skąd się tam wzięły i czy mogły zostać spłoszone przez myśliwych?

Jelenie na dworcu w środku miasta

Na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych widać, jak jelenie, z odpowiednią im gracją, przeskakiwały między torowiskiem, a peronem, po czym pokonały barierki i zniknęły z horyzontu. Warto zaznaczyć, iż linia najbliższego lasu przebiega około 800 m od stacji.

Skąd zwierzęta mogły znaleźć się w centrum Jarocina? Portal informacyjny jarocinska.pl wyklucza możliwość ucieczki zwierzyny przed myśliwymi, gdyż sezon polowań na byki minął z końcem lutego, a na łanie w połowie stycznia.

Nie zapominajmy przy tym, że choć jeleń to jeden z największych mieszkańców naszych lasów, który bardzo pewnie czuje się w stadzie i na swoim terytorium, to jednak jest niezwykle płochliwym stworzeniem . Niewykluczone, że zaobserwowane osobniki rzuciły się do ucieczki po usłyszeniu hałasu czy zaobserwowaniu spacerowiczów bądź kłusowników.

Jak reagować na dzikie zwierzęta w mieście?

Obecność dzikich zwierząt (wolno żyjących) w miastach wynika głównie z postępującej urbanizacji, a w konsekwencji utraty leśnych ostoi. Dziki i lisy zapuszczające się na osiedla, kuny grasujące pod maskami samochodów, czasem sarny, a nawet łosie spacerujące środkiem ulicy - ich widok coraz mniej dziwi, ale wciąż u wielu wywołuje lęk.

Zatem gdzie zgłaszać obecność dzikich zwierząt w mieście?

  1. Policja (całodobowy tel. alarmowy - 997),

  2. Straż Miejska (całodobowy tel. alarmowy - 986),

  3. Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowy tel. alarmowy 12 616 59 99 ),

  4. Całodobowe pogotowie interwencyjne ds. zwierząt dzikich i domowych (numery telefonów do konkretnych jednostek można odszukać na oficjalnej stronie ).

Po przyjęciu zgłoszenia powiadamiane są następne organy zgodnie z przyjętą procedurą. Dzięki ujednoliconemu tokowi postępowania, z jasnym i czytelnym podziałem zadań wg kompetencji poszczególnych jednostek, służby mogą szybciej i sprawniej nieść pomoc dzikim stworzeniom.

Źródło: facebooki/Melnyk Lyubov

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy