Swiatzwierzat.pl Psy Jak zwierzęta przepowiadają pogodę? Taka wiedza się przydaje
unsplash/Alvan Nee

Jak zwierzęta przepowiadają pogodę? Taka wiedza się przydaje

22 października 2022
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Zwierzęta wiedzą znacznie więcej, niż sądzisz. O nadchodzącej gwałtownej zmianie pogody możemy dowiedzieć się nie tylko z prognozy. Wystarczy uważnie zaobserwować zachowanie zwierzaków, aby dowiedzieć się, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Jeśli chcecie być przygotowani na każdą okoliczność, ta wiedza z pewnością Wam się przyda!

Obserwowanie zachowania ptaków jest najlepszą metodą przewidywania pogody. Jaskółki i jerzyki są nazywane "barometrami" świata zwierzęcego, gdyż stanowią doskonałe źródło prognozy nadchodzących zmian meteorologicznych. Co ciekawe, nie tylko one są w stanie podpowiedzieć ludziom, jaka nadchodzi pogoda.

Jak zwierzęta reagują na zmianę pogody?

Wiele obserwacji dotyczących zachowania zwierząt jest przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Od naszych przodków mogliśmy dowiedzieć się m.in. tego, że tuż przed deszczem pawie wskakują na drzewa i zaczynają krzyczeć, jaszczurki w pośpiechu szukają schronienia, ryby wyskakują ponad poziom wody, muchy irytują swoim kąsaniem, a pszczoły nie odlatują od ulów.

Jednakże najbardziej czytelnym znakiem o nadchodzącej zmianie pogody są zachowania ptaków. Zwłaszcza jaskółki zwracają na siebie uwagą, bowiem krążą tuż nad ziemią, co sygnalizuje, że po słonecznym niebie niebawem nie będzie śladu . Gdy wróble zbierają się w liczne gromady na ziemi lub w krzakach i zaczynają bezustannie piszczeć, to także znak, że niebawem należy spodziewać się załamania pogody.

hassan-pasha-WG7a1DfMxo0-unsplash

Jak się okazuje , o zmianie pogody możemy dowiedzieć się także po zachowaniu naszego pupila . Nasi domowi pupile, by przetrwać, musieli na przestrzeni wieków wykazać się umiejętnością dostosowania się do zmieniającego się otoczenia oraz reagowania na zmiany w środowisku. Jest więc kilka charakterystycznych zachowań wśród psów i kotów, które zwierzęce pogodynki prezentują w obliczu nadchodzących deszczy czy przesilenia.

Czy mój pupil potrafi przewidzieć zmianę pogody?

W godzinach poprzedzających burzę znacząco spada ciśnienie atmosferyczne. Wówczas psy leżą ociężale, są senne i zdecydowanie nie mają ochoty na zabawę lub wspólny spacer. Zwierzaki, które cierpią na choroby stawów, mogą mieć poważniejsze dolegliwości związane z poruszaniem się, natomiast u ras brachycefalicznych mogą także pojawić się większe niż dotychczas problemy z oddychaniem .

Jeśli nasz zwierzak boi się deszczu lub grzmotów, już kilka godzin wcześniej będzie nerwowo rozglądał się wokół, szukając zawczasu bezpiecznej kryjówki . Natomiast jeśli jest rozluźniony, śpi na grzbiecie, odsłaniając swój brzuszek, możemy być pewni, że czaka nas piękny dzień.

Na wahania pogody reagują również koty. W ich przypadku zmianę może zwiastować zamaszyste drapanie drzew czy mebli. Starsze pokolenia mogły także zaobserwować, że w tym czasie mruczki zwracały się tyłem do ognia . Wtedy należy spodziewać się deszczu, ochłodzenia lub opadów śniegu i porywistego wiatru.

Ponoć kiedy kot starannie czyści swoje uszy, pokazuje, że niebawem można spodziewać się opadów deszczu. Podobny sygnał stanowi węszenie w powietrzu i wyglądanie w zadumaniu przez okno . W przypadku nadmiernej aktywności lub leniwego przeciągania i ziewania, należy spodziewać się dobrej pogody.

Nie da się ukryć, że te zachowania są bardzo intrygujące. Dzięki swoim zmysłom zwierzęta mogą poinformować swoich opiekunów o nadchodzącym zawahaniu pogody. Ich sygnały są dość jasne, należy tylko wiedzieć, w jaki sposób je interpretować.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: pl.animalthai.com; niepodlewam.blogspot.com/

Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy