Swiatzwierzat.pl Psy Jak wygląda szczenię w łonie matki? Opiekun pokazał rzadkie medyczne zjawisko
youtube/Golden Retriever - Dog Awesome; facebook/The Labelle Foundation

Jak wygląda szczenię w łonie matki? Opiekun pokazał rzadkie medyczne zjawisko

3 grudnia 2022
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda szczenię, będąc jeszcze w łonie matki? Ten opiekun pokazał rzadkie medyczne zjawisko, które udało mu się zarejestrować w trakcie asystowania podczas odbierania miotu golden retrieverów. Jeden ze szczeniaków przyszedł na świat w nienaruszonej błonie. Czy takie narodziny wiążą się z przesądem, podobnie, jak w przypadku ludzi?

W czepku urodzony to sformułowanie, mające znaczenie dosłowne i przenośne. Z punktu widzenia medycyny ma ono swoje uzasadnienie i dotyczy niegroźnej, a zarazem rzadkiej sytuacji, która może nastąpić przy porodzie - tak mówimy o dzieciach, czy w tym przypadku szczeniakach, które urodziły się w worku owodniowym.

Szczeniak w czepku urodzony. Nagranie ma blisko 4 mln wyświetleń

Od wieków krąży przesąd, jakoby dziecko urodzone w worku owodniowym, przez niektórych nazywanym czepkiem, zostało obdarzone przez los powodzeniem i szczęściem. Inna teoria mówi natomiast, że takiemu człowiekowi nigdy nie będzie groziło utonięcie. Czy podobnie dzieje się w przypadku innych gatunków, między innymi zwierząt domowych?

W sieci można dotrzeć do nagrania wideo, na którym hodowcy udało się uwiecznić moment, w którym jeden ze szczeniaków z miotu przyszedł na świat w worku owodniowym . Dzięki nagraniu można zobrazować sobie, jak wygląda szczeniaczek będąc jeszcze w łonie matki.

Przez niemal przezroczystą błonę wypełnioną płynem można zaobserwować ułożenie szczeniaka rasy golden retriever, a także poszczególne części jego ciała. Właściciel postanowił wyręczyć suczkę w opiece nad nowo narodzonym maleństwem i przyjął jej obowiązki.

Na nagraniu możemy zaobserwować, jak opiekun wyciąga szczenię z worka płodowego, przebija pęcherz, po czym pociera ciałko pieska ściereczką, by pobudzić go do życia. Nawet jeśli zwierzę jest mało żywotne trzeba powalczyć - należy je pomasować, potrząsnąć, ogrzać, poszczypać w okolice karku i noska, oczyścić nos i drogi oddechowe z wód płodowych, podwiązać pępowinę, a na końcu porozcierać malucha i dostawić do matki.

Taki szczeniak w późniejszym czasie nie wyróżnia się niczym pośród pozostałego miotu. Podążając za przesądami, można zakładać, że będzie mieć jedynie wiele szczęścia podczas swojego pieskiego życia.

Jaką funkcję pełni worek owodniowy?

Pęcherz płodowy to nic innego, jak szczelnie zamknięty worek wypełniony płynem owodniowym, którym znajduje się rozwijający się płód. Zazwyczaj błona pęka podczas porodu , a szczenię pojawia się na świecie już bez niego. Zawarty w nim płyn ma bardzo ważną rolę, ponieważ amortyzuje malca w łonie matki, a także rozwijają się w nim płuca, układ pokarmowy i mięśniowo-szkieletowy. Worek owodniowy ma zatem istotną rolę w zapewnieniu rosnącemu dziecku prawidłowe warunki rozwoju, co możliwe jest tylko w środowisku wodnym.

Co ważne, każde ze szczeniąt znajduje się w osobnym worku owodniowym , które mają własne łożyska. Kiedy nie dojdzie do pęknięcia podczas przemierzania kanałów rodnych, może wystąpić zagrożenie dla życia malca. Będąc świadkiem takiej sytuacji, należy się go jak najszybciej pozbyć. Choć takie zjawisko zdarza się bardzo rzadko, nie jest niespotykane. Idąc tropem przesądów, tego malca czeka w życiu naprawdę wiele szczęścia!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

źródło: nauka.rocks; dailymail.co.uk, zrozumpupila.pl

Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy